Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Pascalis.m βρηκα τι παιζει τελικα με τις engines των themes. Βρηκα εν μερει και

κατι οδηγιες για το πως να κανω εγκατασταση των themes και των icons που θελω. Το

μονο που δεν εχω βρει ακομη, ειναι το να κανω τα menu λιγο πιο διαφανα, οπως ειναι

δλδ και στο λινκ του προηγουμενου post μου. Ετσι ειναι το Ubuntaki μου τωρα :-)

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια παιδες !!

 

81396022rf4.png w1280.png"]81396022rf4.png w1280.png[/url]

 

Το προβλημα με τις θερμοκρασιες παραμενει. Εκανα οτι μου ειπες αλλα δεν διορθωθηκε...

Ανεβαζω και το conky.conf μπας και βρειτε τι παιζει να το διορθωσω.

Conky.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν εννοεις γιατι δειχνει "AoC" στις θερμοκρασιες, 2 πραγματα μπορει να συμβαινουν

- ή πρεπει να θεσεις "override_utf8_locale yes" στο .conkyrc (να ειναι προβλημα localisation δηλαδη)

- ή να πρεπει να εγκαταστησεις to hddtemp και να το ρυθμισεις (να ειναι προβλημα του conky readout δηλαδη)

 

Με μια πιο προσεκτικη ματια, θα σου προτεινα να βγαλεις ολα τα

>${execi 60 nc localhost 7634}°C ${goto 186}

και να τα βαλεις με

>${hddtemp /dev/sda}

αλλαζοντας παντα το γραμμα στο sda. Εκτος απο λιγοτερη μνημη και cpu usage, μιας και κοβεις 3 execi, εχεις και πιο "αμεση" αναγνωση γιατι αναγκαζεις το conky να διαβασει κατευθειαν απο τον hddtemp sensor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να κάνω λίγες (κουτές) ερωτήσεις?

 

Επειδή ακόμα είμαι με kde 3.x θα ήθελα να μου πει κάποιος εάν γνωρίζει τα εξής για το 4:

 

- Αυτό το πράγμα πάνω δεξιά υπάρχει με κάποιο τρόπο να μην είναι εμφανές στο dekstop?

- Τα plasmoids έχουν την επιλογή να είναι on top των άλλων windows ή πρέπει να ρυθμιστεί κάτι τέτοιο μέσω compiz-fusion όπως γίνεται στο 3 για τα superkaramba?

- Τέλος είναι σταθερό όπως το 3 ή να περιμένουμε να μπει σε επίσημα repos του lenny?

 

ThanX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο για kde ε?

ελα poscaman ειναι καιρος τωρα που το φλερταρεις, δεν κατεβαζεις το kde4 σημερα Κυριακη εχεις και χρόνο :-D

Παιδιά να κάνω λίγες (κουτές) ερωτήσεις?

 

Επειδή ακόμα είμαι με kde 3.x θα ήθελα να μου πει κάποιος εάν γνωρίζει τα εξής για το 4:

 

- Αυτό το πράγμα πάνω δεξιά υπάρχει με κάποιο τρόπο να μην είναι εμφανές στο dekstop?

Δεν ειναι πράμα ειναι φασολι και μαλιστα νοστιμότατο (Cashew)

Προσωπικα μου αρεσει ή το εχω συνηθισει.

Αλλα θα βρεις και άλλους που εχουν την ιδια γνωμη με σενα εδω :

http://www.kde-look.org/content/show.php/I+HATE+the+Cashew?content=91009

- Τέλος είναι σταθερό όπως το 3 ή να περιμένουμε να μπει σε επίσημα repos του lenny?

 

ThanX

ειναι σταθερο ωστε να ειναι λειτουργισιμο, δεν εχω δει σοβαρο προβλημα δηλαδη δεν εχω κανενα προβλημα σταθεροτητας, αλλα αν θελεις σαν το 3 πρεπει να περιμενεις να αποκτησει την εμπειρια του 3 στην πλάτη του.

 

μετα απο μισο χρονο σε kde4 εχω να πω οτι τα δυνατα χαρακτηριστικά του ειναι η ταχυτητα και η χλίδα. Δεν εχω δει σε άλλο λειτουργικο αυτα τα χαρακτηριστικά (mac δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα poscaman ειναι καιρος τωρα που το φλερταρεις, δεν κατεβαζεις το kde4 σημερα Κυριακη εχεις και χρόνο :-D

 

 

μπα,αν φυγω απο gnome θα ζητησω συμβουλες για πολυ geek καταστασεις.μακρια απο gnome,kde,xfce... :P

 

 

προς το παρων αφηνω τον apoikos να ξεκουραστει,και την ακαδημαικη μου ιδιοτητα να παρει λιγο τα πανω της :mrgreen::mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι πράμα ειναι φασολι και μαλιστα νοστιμότατο (Cashew)

Προσωπικα μου αρεσει ή το εχω συνηθισει.

 

Χμμμ, από το λίγο που διάβασει στο link που μου έδωσες δεν υπάρχει native εγγυημένος τρόπος για να φύγει.

 

Το πρόβλημα δεν είναι αν είναι όμορφο ή όχι (προσωπικά μου την σπάει) αλλά εάν έχεις την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ να αποφασίσεις αν το θέλεις ή όχι. Βάλαμε linux για να γλυτώσουμε από τέτοιου είδους Μ$μ@μ@κίες.

 

Anyway, thanx για την απάντηση.

 

Μήπως κάποιος γνωρίζει για την ερώτηση μου σχετικά με τα plasmoids on top?

 

Υ.Γ.: Αυτή τη στιγμή το KDE3.x με Compiz-Fusion που έχω στημένο με διαφάνειες και όλα τα καλούδια του cf μου φαίνεται πιο όμορφο από 4. Το μόνο εμφανές πρόβλημα είναι ο kicker με τα σπασίματα που κάνει από καιρό σε καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, από το λίγο που διάβασει στο link που μου έδωσες δεν υπάρχει native εγγυημένος τρόπος για να φύγει.

 

Το πρόβλημα δεν είναι αν είναι όμορφο ή όχι (προσωπικά μου την σπάει) αλλά εάν έχεις την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ να αποφασίσεις αν το θέλεις ή όχι. Βάλαμε linux για να γλυτώσουμε από τέτοιου είδους Μ$μ@μ@κίες.

 

Anyway, thanx για την απάντηση.

Όχι, το cachews δε μπορεί να φύγει τουλάχιστον προς το παρόν. Στο μέλλον ποιος ξέρει; Πάντως νομίζω πως υπερβάλεις σχετικά με την ελευθερία....

Μήπως κάποιος γνωρίζει για την ερώτηση μου σχετικά με τα plasmoids on top?

Με ctrl+f12 (το default shortcut) έρχονται τα plasmoids (dashboard) του τρέχοντος activity on top, αν και δεν ξέρω αν εννοείς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...