Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξέχασα το conkyrc για όποιον ενδιαφέρεται...

 

δε μου εμφανιζει τις θερμοκρασιες αλλα αυτο μαλλον ειναι επειδη εχω laptop

 

επισης δε μου εμφανιζει τον καιρο

 

χρειαζεται να κανω κατι αλλο ? να τροποποιησω κατι στο αρχειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δε μου εμφανιζει τις θερμοκρασιες αλλα αυτο μαλλον ειναι επειδη εχω laptop

 

επισης δε μου εμφανιζει τον καιρο

 

χρειαζεται να κανω κατι αλλο ? να τροποποιησω κατι στο αρχειο?

 

Χρησιμοποιώ το conky στο laptop μου. Οι θερμοκρασίες, όπως φαίνονται και στο screenshot, εμφανίζονται κανονικότατα και χωρίς το lm-sensor.

 

Για Cpu: ${acpitemp}C

Για τον δίσκο μου: nc localhost 7634 | cut -c33-34

Για κάρτα γραφικών(nvidia): nvidia-settings -q gpucoretemp | grep Attribute | cut -c 41-42

 

Κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να τα προσαρμόσεις στα δικά σου δεδομένα.

Εγώ προσωπικά πήρα κομμάτια από αρκετά conky config και έφτιαξα το δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, μια καλη εικονα, και δυο τρεις εφαρμογες που τρεχουν πανω σε ubuntu studio...

 

οπως εχω πει και σε αλλο post, ειμαι καινουργιος στο linux, και συγκεκριμενα στο ubuntu, οποτε θελω να μαθω πρωτα πως δουλευει, να πειραματιστω σε εφαρμογες (τις τελευταιες μερες δοκιμαζω για backup) και εντολες, φτιαχνω την ιδια στιγμη (ευτυχως που εκει εξω υπαρχει απειρη πληροφορια και απειροι καλοι ανθρωποι που βοηθανε) οπως διαφορα μικροπροβληματα σε open office και firefox, δοκιμαζω ad-ons στον firefox ... αυτα...

 

δεν εχω και χρονο, η αληθεια ειναι, να ασχοληθω περισσοτερο... θελω μονο να κανω την δουλεια μου, αυτη την περιοδο, και απο σημερα που αρχιζει εξεταστικη με 16 μαθηματα που πρεπει να περασω... καταλαβαινετε

 

σε κανενα μηνα, θα βρω ,μαλλον, χρονο να ασχοληθω... να βαλω καμια μπαρα στο κατω μερος, σαν των macintoch, καμια μπαρα με πληροφοριες στο πλαι οπως αυτη του "camouflaze", να μαθω λιγο κονσολα, τι κανει η καθε εντολη και να πειραματιστω (θα γινω βαρος σε πολλους απο εσας και σε αλλους σε αλλα forums, καθως επισεις και σε καθηγητες στη σχολη, με τις ερωτησεις μου) αλλα εχει και πολυ διαβασμα...

 

τεσ πα... πολλα ειπα...

post-121181-129062982309_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tritonas00

Πολυ καλο, αν σκεφτει κανεις τις ικανοτητες του υπολογιστη που το φιλοξενει.

Για περιηγηση στο ιντερνετ, ο links2 -g της υπογραφης σου, αρκει? Γιατι οποιοσδηποτε ελαφρυς brower εχω δοκιμασει(kazehakase, midori, epiphany κλπ) εχει συνηθως προβλημα με plugins και δεν δουλευει σωστα σε ιστοσελιδες σαν το youtube.

 

@soturin

Ωραιο το lxde, σε debian ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tritonas00

Πολυ καλο, αν σκεφτει κανεις τις ικανοτητες του υπολογιστη που το φιλοξενει.

Για περιηγηση στο ιντερνετ, ο links2 -g της υπογραφης σου, αρκει? Γιατι οποιοσδηποτε ελαφρυς brower εχω δοκιμασει(kazehakase, midori, epiphany κλπ) εχει συνηθως προβλημα με plugins και δεν δουλευει σωστα σε ιστοσελιδες σαν το youtube.

 

@soturin

Ωραιο το lxde, σε debian ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tritonas00

Πολυ καλο, αν σκεφτει κανεις τις ικανοτητες του υπολογιστη που το φιλοξενει.

Για περιηγηση στο ιντερνετ, ο links2 -g της υπογραφης σου, αρκει? Γιατι οποιοσδηποτε ελαφρυς brower εχω δοκιμασει(kazehakase, midori, epiphany κλπ) εχει συνηθως προβλημα με plugins και δεν δουλευει σωστα σε ιστοσελιδες σαν το youtube.

 

@soturin

Ωραιο το lxde, σε debian ειναι?

ναι, σε debian, είναι που είναι ελαφρύ, είπα να το ξελαφρώσω αρκετά :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tritonas00

Πολυ καλο, αν σκεφτει κανεις τις ικανοτητες του υπολογιστη που το φιλοξενει.

Για περιηγηση στο ιντερνετ, ο links2 -g της υπογραφης σου, αρκει? Γιατι οποιοσδηποτε ελαφρυς brower εχω δοκιμασει(kazehakase, midori, epiphany κλπ) εχει συνηθως προβλημα με plugins και δεν δουλευει σωστα σε ιστοσελιδες σαν το youtube.

 

@soturin

Ωραιο το lxde, σε debian ειναι?

ναι, σε debian, είναι που είναι ελαφρύ, είπα να το ξελαφρώσω αρκετά :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
@tritonas00

Πολυ καλο, αν σκεφτει κανεις τις ικανοτητες του υπολογιστη που το φιλοξενει.

Για περιηγηση στο ιντερνετ, ο links2 -g της υπογραφης σου, αρκει? Γιατι οποιοσδηποτε ελαφρυς brower εχω δοκιμασει(kazehakase, midori, epiphany κλπ) εχει συνηθως προβλημα με plugins και δεν δουλευει σωστα σε ιστοσελιδες σαν το youtube.

 

Ναι πραγματι.Ειναι πολυ ελαφρυ.Ο links2 (-g) ειναι ταχυτατος,δουλευει και χωρις X αλλα μην περιμενεις javascript.Για παλια μηχανηματα με παλιο επεξεργαστη ειναι must.Τον epiphany τον ανοιγω μονο αν μια σελιδα θελει javascript (rapidshare,imageshark...)η αν δεν δειχνει σωστα στον links2.Παντως κατα 80% κανεις την την δουλεια σου και με τον links2.Aρκει να τον συνηθισεις λιγο.

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
@tritonas00

Πολυ καλο, αν σκεφτει κανεις τις ικανοτητες του υπολογιστη που το φιλοξενει.

Για περιηγηση στο ιντερνετ, ο links2 -g της υπογραφης σου, αρκει? Γιατι οποιοσδηποτε ελαφρυς brower εχω δοκιμασει(kazehakase, midori, epiphany κλπ) εχει συνηθως προβλημα με plugins και δεν δουλευει σωστα σε ιστοσελιδες σαν το youtube.

 

Ναι πραγματι.Ειναι πολυ ελαφρυ.Ο links2 (-g) ειναι ταχυτατος,δουλευει και χωρις X αλλα μην περιμενεις javascript.Για παλια μηχανηματα με παλιο επεξεργαστη ειναι must.Τον epiphany τον ανοιγω μονο αν μια σελιδα θελει javascript (rapidshare,imageshark...)η αν δεν δειχνει σωστα στον links2.Παντως κατα 80% κανεις την την δουλεια σου και με τον links2.Aρκει να τον συνηθισεις λιγο.

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε κι εγώ. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, σαν οπαδός της απλότητας που'μαι.

 

Btw, δεν είναι Ubuntu. Απλά έχω βάλει το φόντο του 8.10 γιατί μ´άρεσε. :P

 

Screenshot-6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...