Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πρέπει ρε γμτ να φτιάξω το conky μου, γιατι αυτό που έχω τώρα είναι πολύ άχαρο.

 

Αλλά βαριέμαι! (<=δικαιολογία του πνίγομαι). Έχετε κανα λινκ πρόχειρο με έτοιμα configs?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει ρε γμτ να φτιάξω το conky μου, γιατι αυτό που έχω τώρα είναι πολύ άχαρο.

 

Αλλά βαριέμαι! (<=δικαιολογία του πνίγομαι). Έχετε κανα λινκ πρόχειρο με έτοιμα configs?

 

Ευχαριστώ

 

Δες εδώ και εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που βρισκεται κατω τι ειναι?

 

Το Conky είναι. Για το conkyrc δες ΕΔΩ

 

---------- Προσθήκη στις 14:04 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:55 ----------

 

...Επίσης θα ήθελα λίγη βοήθεια σχετικά με το conky, οταν ξεκινα το pc μένει πανω απ'όλα τα παράθυρα, μόνο με killall conky & restart από terminal φτιάχνει (...)

 

Αν κατάλαβα καλά και έχεις το ίδιο πρόβλημα με εμένα δοκίμασε ως εντολή εκκίνησης:

>
[b]bash -c "sleep 5;[/b] conky (κλπ,κλπ)[b]"[/b]

 

ώστε να ξεκινά με 5sec καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ jim_p, Technology fan, windward :

 

Thanks για την βοήθεια παίδες, με λίγο ψάξιμο στο thread βρήκα ένα configuration του .conkyrc που είχε ποστάρει ο Hambos19 μερικές σελίδες πριν, πρόσθεσα στο δικό μου

>draw_shades no
draw_outline no
draw_borders no

και έφυγε το πλαίσιο :-)

 

Επίσης μέχρι στιγμής σε κανα 2 restart που έκανα για δοκιμή εμφανίζεται κανονικά, δλδ κάτω από τα υπόλοιπα παράθυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παραπανω παραμετροι εχουν να κανουν με τη σκια και το περιγραμμα σε κειμενο και το περιγραμμα γυρω απο ολο το conky.

Δεν εχει να κανει με το περιγραμμα-σκια που εμφανιζεται γυρω απο το δικο σου και το κανει να φαινεται λες και ειναι ζωγραφισμενο πανω σε ενα κομματι γυαλι. Αυτο ειναι αποτελεσμα του compiz.

Αν του βαλεις να τρεξει metacity, με ενα "metacity --replace", θα εξαφανιστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παραπανω παραμετροι εχουν να κανουν με τη σκια και το περιγραμμα σε κειμενο και το περιγραμμα γυρω απο ολο το conky.

Δεν εχει να κανει με το περιγραμμα-σκια που εμφανιζεται γυρω απο το δικο σου και το κανει να φαινεται λες και ειναι ζωγραφισμενο πανω σε ενα κομματι γυαλι. Αυτο ειναι αποτελεσμα του compiz.

Αν του βαλεις να τρεξει metacity, με ενα "metacity --replace", θα εξαφανιστει.

 

Χμμ... ναι ε? Δεν το 'ξερα :o

 

Πάντως μόνο αυτό έκανα, δλδ πρόσθεσα στο .conkyrc 2 γραμμές και εξαφανήστηκε το πλαίσιο. Μήπως φταίει ότι τις έβαλα (κατα λάθος) στο Graphics Settings και όχι στο Text Settings (οπου υποθέτω θα ήταν σωστό να μπούν?) :confused:

 

.conkyrc

 

>######################
# - Conky settings - #
######################
update_interval 1
total_run_times 0
net_avg_samples 1
cpu_avg_samples 1

imlib_cache_size 0
double_buffer yes
no_buffers yes

#####################
# - Text settings - #
#####################
use_xft yes
xftfont Liberation Sans:size=8
override_utf8_locale yes
text_buffer_size 2048

#############################
# - Window specifications - #
#############################
own_window_class Conky
own_window yes
own_window_type override
own_window_transparent yes
own_window_hints undecorated,below,sticky,skip_taskbar,skip_pager

alignment top_right
gap_x 20
gap_y 40
minimum_size 182 0
maximum_width 182

default_bar_size 60 8

#########################
# - Graphics settings - #
#########################
draw_shades no
draw_outline no
draw_borders no

default_color E2DACB

color0 CC0000
color1 FFFF99
color2 3399FF

TEXT
${font Liberation Sans:style=Bold:size=8}SYSTEM $stippled_hr${font}

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καινούριο μου. Ubuntu 10.04 Gnome με AWN Lucido Style και animated Wallpapers.

3321m3b.jpg

Για AWN Lucido

>sudo apt-get remove avant-window-navigator avant-window-navigator-data awn-settings awn-applets-c-core libawn1 vala-awn && sudo apt-get autoremove

>sudo apt-get install avant-window-navigator-trunk awn-applets-c-core-trunk awn-applets-c-extras-trunk awn-applets-python-core-trunk awn-applets-python-extras-trunk

Και μετά θέλει πείραγμα στα settings για curves και άλλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να περάσω το lucido σε debian;

 

Με τον ίδιο τρόπο που γίνεται σε ubuntu δοκίμασες; Tο debian δεν υποστηρίζει ppa;

 

Πάντως παιδιά είναι πολύ ωραίο. Καιρό είχα να δω μια τέτοια αλλαγή στο desktop μου. Δεν έχει το ωραίο zoom effect του Docky (Mac OSX like...) Αλλά αυτό με τις καμπύλες ειναι πολύ ωραίο. Απλά πρέπει να καταλάβετε πως δουλεύει. Εμένα μου πήρα 4-5 λεπτά (είμαι και λίγο χαζός..) με τα expanders θέλει παίξιμο και τα βρίσκεις όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον ίδιο τρόπο που γίνεται σε ubuntu δοκίμασες; Tο debian δεν υποστηρίζει ppa;

 

Πάντως παιδιά είναι πολύ ωραίο. Καιρό είχα να δω μια τέτοια αλλαγή στο desktop μου. Δεν έχει το ωραίο zoom effect του Docky (Mac OSX like...) Αλλά αυτό με τις καμπύλες ειναι πολύ ωραίο. Απλά πρέπει να καταλάβετε πως δουλεύει. Εμένα μου πήρα 4-5 λεπτά (είμαι και λίγο χαζός..) με τα expanders θέλει παίξιμο και τα βρίσκεις όλα.

 

Δεν υπάρχει add-apt-repository εντολή στο Debian η δεν έχω το κατάλληλο πακέτο, γενικά δεν ξέρω πως να το κάνω install.

Αν γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να περάσω Lucido σε Debian θα το εκτιμούσα πολύ!!!

Μου φαίνεται αρκετά καλο, εγώ δεν χρησιμοποιώ awn για να είμαι mac os x style, αλλα γιατί μου φαίνεται αρκετά βολικό και μπορώ να έχω μονο το awn και καμια ali μπάρα και να κάνω όλες τις δουλειές μου. Το Lucido όπως το βλέπω από το screenshot σου μου φαίνεται ακόμα πιο χρηστικό, οποτε αδιοφορω πλήρως για τα mac os zoom effects.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...