Προς το περιεχόμενο

[RAM] 800+667=;


BadBoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

έχω μία απορία. Αυτή τη στιγμή έχω πάνω στο μηχάνημα 2 DDR2 modules χρονισμένα στα 800 MHz (εργοστασιακά, χωρίς o/c). Θέλω να τοποθετήσω άλλα 2 modules που έπεσαν στα χέρια μου, μόνο που εκείνα είναι χρονισμένα στα 667 MHz.

Θα δημιουργηθεί πρόβλημα; Τι ακριβώς θα συμβεί, οι 800άρες θα πέσουν στα 667 ή θα αντιμετωπίσω BSOD; Μήπως τοποθετώντας τες υποβαθμίζω γενικά την όλη απόδοση του μηχανήματος (ποσότητα σε βάρος της ποιότητας);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με την εφαρμογή... Αν μιλάμε από 1GB->2GB π.χ. κάποια παιχνίδια θα παίξουν πολύ καλύτερα με 2GB και ας είναι @ 667. Επίσης αν οι μνήμες των 667ΜΗz σηκώνουν λίγο o/c (αν έχεις σχέση με το άθλημα) μπορείς να τις παίξεις όλες στα 700 για παράδειγμα και overall να έχεις καλύτερη απόδοση.

 

Υ.Γ. Θα πρότεινα να τις χώσεις όλες πάνω στο mobo, να βάλεις 9x333 πολλαπλασιαστή στο mobo και να πας στα 3GHz με 1:1 μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση σχετικη με αναβαθμιση μνημης.

Αξιζει σε mobo με 2 gb(2x1) ram ddr2 800 να προστεθει εξτρα μνημη 1 η 2 gb

ουτως ωστε να φτασει σε συνολικα 3 η 4 gb αναλογως και το λειτουργικο.

Θα υπαρξει διαφορα στην αποδοση,κυριως στα games?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δουλεψουν ολες στα 667...δε μας λες ποσοτητες μνημης αλλα γενικα δε συμφερει...

Έχω πάνω 2GB και πρόκειται για άλλα 2GB σε modules του 1 GB. Δηλαδή, 4x1.

 

Ανάλογα με την εφαρμογή... Αν μιλάμε από 1GB->2GB π.χ. κάποια παιχνίδια θα παίξουν πολύ καλύτερα με 2GB και ας είναι @ 667. Επίσης αν οι μνήμες των 667ΜΗz σηκώνουν λίγο o/c (αν έχεις σχέση με το άθλημα) μπορείς να τις παίξεις όλες στα 700 για παράδειγμα και overall να έχεις καλύτερη απόδοση.

 

Υ.Γ. Θα πρότεινα να τις χώσεις όλες πάνω στο mobo, να βάλεις 9x333 πολλαπλασιαστή στο mobo και να πας στα 3GHz με 1:1 μνήμες.

To O/C να σου πω την αλήθεια το αποφεύγω. Δε γίνεται να χαλαρώσω τα timings από τις 800άρες και να ανεβάσω τις 667 στα 800 με χαλαρά timings; Έτσι δε θα είναι καλύτερη η απόδοση του συστήματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως όμως να μην ανεβαίνουν τόσο... Η γνώμη μου είναι να πούλήσεις τις 667 και να πάρεις 4 ίδιες 800άρες. Τα άλλα είναι ημίμετρα. Άσε που σε κάθε bsod θα σκέφτεσαι "βρε λες να είναι οι %$#%@#μνήμες;".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

800

667x2

 

Οι 2x1GB 800MHz είναι κατά πολύ καλύτερες από την 667MHz. Βάλε πάνω στη μητρική μόνο αυτές και άσε στην άκρη τις 2 x 667MHz. Θα σου χαμηλώσει τις επιδόσεις συνολικά αν τις βάλεις (έχουν μεγάλη διαφορά στους χρονισμούς από τις 800άρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 2x1GB 800MHz είναι κατά πολύ καλύτερες από την 667MHz. Βάλε πάνω στη μητρική μόνο αυτές και άσε στην άκρη τις 2 x 667MHz. Θα σου χαμηλώσει τις επιδόσεις συνολικά αν τις βάλεις (έχουν μεγάλη διαφορά στους χρονισμούς από τις 800άρες).

 

Σιγά... Θα έχει 2 FPS λιγότερα στο crysis...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 2x1GB 800MHz είναι κατά πολύ καλύτερες από την 667MHz. Βάλε πάνω στη μητρική μόνο αυτές και άσε στην άκρη τις 2 x 667MHz. Θα σου χαμηλώσει τις επιδόσεις συνολικά αν τις βάλεις (έχουν μεγάλη διαφορά στους χρονισμούς από τις 800άρες).

 

 

5 ποντους στο 3dmark.. :P

 

βασικά, έτσι κι αλλιώς δεν χρειάζονται πάνω από 2 giga σε ένα pc με τα σημερινά δεδομένα... (εκτός και αν χρησιμοποιεί τίποτα εξαιρετικά μνημοβόρες εφαρμογές)...

 

εγώ θα σου έλεγα λοιπόν να μην το κάνεις, γιατί απλά δεν χρειάζεται, εκτός και αν χρησιμοποιείς τέτοιες εφαρμογές.

 

εγώ δεν έχω δει π.χ ποτέ το σύστημα να καταναλώνει πάνω από ~1,3-1,4 G ότι και να έχω ανοίξει.

 

απ΄την άλλη, η απόδοση που θα χάσεις είναι ελάχιστη...

 

θέμα ασυμβατότητας δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεναχωριέμαι μόνο στη σκέψη ότι θα χρονίσει 800άρες μνήμες στα 667MHz και από 4-4-3-8 timings που έχουνε (στα 800MHz), θα τις βάλει να δουλέυουν στα 5-5-5-15 (στα 667MHz)... ΕΛΕΟΣ!

 

Αν θέλει οπωσδήποτε 4GB RAM, που όπως ειπώθηκε και παραπάνω είναι περιττό να έχει τόση RAM, είναι προτιμώτερο είτε να αγοράσει άλλο ένα ζεύγάρι Supertalent 800άρες (ίδιες μ' αυτές που έχει), ή να πουλήσει τις 800άρες Supertalent που έχει και να αγοράσει 2 Supertalent στα 667 MHz, με 5-5-5-15 (τα κλασσικά timings..)... να μην χαραμίζονται μνήμες των 140 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μέγεθος προέχει της ταχύτητας σε καθημερινές καταστάσεις από 667 στα 800 δεν θα δει διαφορα και υπάρχει και με λίγο ρεύμα παραπάνω οι 667 να δουλέψουν με Cl4 4-3-8 και ίσως και στα 800 για εμένα αν δεν κυνηγάει το παλικάρι clockια κλπ και score ας τις πάρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vatos μια που σε βρήκα να σε ρωτήσω. Μάλλον σήμερα θα πάρω τα πράγματα για το καινούριο pc. Την ίδια μητρική με σένα έχω στα 800 οι μνήμες. Εισαι σίγουρος οτι οι crucial μνήμες στα 1066 θα τρέξουν ? Επίσης τα timings ειναι 5-5-5-15 ? Στο πόσο θα τα βάλω για O/c ? Αν μπορείς θέλω μια φωτο απο τα bios σου για να δώ ρυθμίσεις για επεγεργαστή και για μνήμες :) Αντε και θα κεράσω μπουγατσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...