Προς το περιεχόμενο

Τι λετε ?? Κανουμε μια αρχη ?


mazda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχουν και σοβαρες οργανωμενες προσπαθειες για το περιβαλλον δειτε εδω http://www.greenpeace.org/greece/ .δυστυχως σπασμωδικες κινησεις οπως αυτη που προτεινες ειναι εντελως ακυρες και ανουσιες.μην εχουμε ψευδαισθησεις οτι θα κλεισουμε μια ωρα το pc το πρωι και θα σωσουμε τον πλανητη.σορρυ δηλαδη αλλα πολυ χαζοαμερικανια μου ακουγεται.ισα ισα να μην εχουμε τυψεις οταν καταστρεφουμε το περιβαλλον...οχι ειναι λαθος για μενα αυτο που προτεινεις.αλλα αν πραγματικα εχεις ορεξη να κανεις κατι για το περιβαλλον τοτε θα βρεις πολλους τροπους που εχουν ουσιωδη αποτελεσματα.

http://www.afis.gr/

http://www.energysavingtrust.org.uk/

http://www.ecorec.gr/new/

http://www.go-recycle.gr/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
υπαρχουν και σοβαρες οργανωμενες προσπαθειες για το περιβαλλον δειτε εδω http://www.greenpeace.org/greece/ .δυστυχως σπασμωδικες κινησεις οπως αυτη που προτεινες ειναι εντελως ακυρες και ανουσιες.μην εχουμε ψευδαισθησεις οτι θα κλεισουμε μια ωρα το pc το πρωι και θα σωσουμε τον πλανητη.σορρυ δηλαδη αλλα πολυ χαζοαμερικανια μου ακουγεται.ισα ισα να μην εχουμε τυψεις οταν καταστρεφουμε το περιβαλλον...οχι ειναι λαθος για μενα αυτο που προτεινεις.αλλα αν πραγματικα εχεις ορεξη να κανεις κατι για το περιβαλλον τοτε θα βρεις πολλους τροπους που εχουν ουσιωδη αποτελεσματα.

 

 

νομίζω ήταν (προφανώς) παράδειγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εκλογές που περάσανε ήταν η τελευταία ευκαιρία του Έλληνα να αποδείξει ότι δεν είναι ανόητος και δυστυχώς χάθηκε..

 

Δεν έχεις δίκιο. Αν έχει συμφέρον ο άλλος, γιατί να μην τους ψηφίσει; ;)

Δεν είναι θέμα του αν κάποιος είναι ανόητος ή όχι. Δηλαδή αν ο άλλος σου πει: ψήφισέ με και θα έχεις δουλειά με $$$$ ευρώ μισθό και σταθερή, εσύ θα ψηφίσεις άλλον; Ε δε νομίζω φίλε μου!

 

Και όσον αφορά στις συγκοινωνίες, προσωπικά προτιμώ ΜΟΝΟ ΗΣΑΠ, μετρό.

Λεωφορεία μακρυά κι αγαπημένα. Αναμονή μέχρι να έρθουν 2-3 μαζεμένα και αν τύχει και κάτσεις μπροστά και καπνίζει ο οδηγός, άντε πες του να μην καπνίζει γιατί απαγορεύεται!!

Επίσης, τυχερός θα είσαι αν δεν πετύχεις και κανέναν οδηγό που πάει με 70 και πατά "χειρόφρενο" για να σταματήσει στην κάθε στάση και μέχρι να πας σπίτι σου, έχει ανακατευτεί η κοιλιά σου.

Δε θα σχολιάσω τους καγκουρο-οδηγούς κατά τι 23:00 που θέλουν να φτάσουν γρήγορα στο τέρμα να πάνε σπίτια τους.

Τρενάκι, αλλιώς αμάξι και σε έκτακτες περιπτώσεις λεωφορείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου θυμίζει αυτό που κάνανε κάποτε , που μαζευτήκανε και καλά σε πολλά μέρη του

κόσμου κόσμος και χοροπηδάγανε την ίδια στιγμή , για να αλλάξει η φορά της γης....

 

Αστο μεγάλε , δεν υπάρχει ελπίς....)

 

 

Με τη μονη διαφορα οτι το χορο--πηδητο-- το κανουν αλλοι σε εμας τωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ήταν (προφανώς) παράδειγμα..

 

 

 

Φυσικα....δεν περιμενει κανεις να γινει κατι στις 19 Δεκαμβριου !!!!

 

Μια αρχη ειπα....για οποιον δεν το καταλαβε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά κάθε αρνητισμός απέναντι σε μια συμβολική κίνηση είναι καθαρή υποκρισία , συμπληρωματικά μπορείς να πεις διάφορα όχι μόνο για το περιβάλλον , καραμέλα κανονική έχει γίνει για το πολιτικά ορθόν της κουβέντας, αλλά για τον τρόπο ζωής σου γενικότερα . . .

Γιατί δηλαδή να είναι γραφικότητα η κάθε πρόταση για αφύπνηση ; Εντάξει αγανακτώ και εγώ για την κατάσταση αλλα σιχαίνομαι πολύ περισσότερο τον εαυτό μου όταν φέρομαι στο τόπο που ζω μες στην γκρίνια λες και είναι καμιά γκόμενα που την βαρέθηκα . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα....δεν περιμενει κανεις να γινει κατι στις 19 Δεκαμβριου !!!!

 

Μια αρχη ειπα....για οποιον το καταλαβε !!!

 

 

και το δικό σου και το δικό μου απλά παραδείγματα ατομικής προσπάθειας είναι..

Αλλά είπαμε, που να μπαίνεις τώρα στο μετρό να πάς στο κέντρο ώρα αιχμής...

και το cayenne που πήρες (γιατί ζείς στο εξωτικό Παγκράτι) με 386 άτοκες δόσεις τι θα το κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η γαμοπαραίτηση και ο ωχαδερφισμός θα μας φάει...

 

Πόσες φορές έχει τύχει να καπνίζει ο οδηγός, να σταματά απότομα στις στάσεις ή να τρέχει το βράδυ σαν τρελός, να μην ανοίγει τον κλιματισμό κτλ κτλ;

Φυσικά κανείς δε διαμαρτύρεται, γιατί τον νοιάζει να πάει σπιτάκι του και όχι να τσακώνεται.

Ωχαδερφισμός και στα λεωφορεία λοιπόν, γι'αυτό και οι οδηγοί κάνουν ό,τι θέλουν.

 

Αλλά ξέρω.... ποτέ δε έτυχαν τέτοια εξωφρενικά σκηνικά! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

και το cayenne που πήρες (γιατί ζείς στο εξωτικό Παγκράτι) με 386 άτοκες δόσεις τι θα το κάνεις?

 

Καλά, είσαι άσχετη: την Cayenne την έχεις για τα απάτητα βουνά και λαγκάδια της Αχαρνών, της Ομόνοιας, της Κανάρη και λοιπών εξωτικών δυσπρόσιτων περιοχών.

 

Δυστυχώς είμαστε φετιχιστές με το αυτοκίνητό μας - και έχουμε το θράσος να γκρινιάζουμε για την κίνηση ενώ είμαστε κολλημένοι στην Αλεξάνδρας, στην Πατησίων, στην Ακαδημίας (και ως εκ τούτου είμαστε μέρος του προβλήματος για το οποίο γκρινιάζουμε).

 

Δεν αισιοδοξώ όμως: καμία κυβέρνηση δεν θα αποκτήσει το πολιτικό σθένος να απαγορεύσει την κυκλοφορία των ΙΧ στον δακτύλιο της Αθήνας - το κόστος (πολιτικό και οικονομικό) είναι τεράστιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@djapal δεν αντιλέγω... στα λόγια μου έρχεσαι όμως..

 

εγω δεν είπα οτι δεν υπάρχει παντού το εν λόγω φαινόμενο...

 

Και σε όσους απαξιώνουν την ατομική προσπάθεια, να θυμίσω οτι 1+1=2 και αλλος ένας τσουυυπ γίναμε 3 ... α τι ωραία να κι΄αλλος ενας... για δες γίναμε 4 ...

Ωραία τωρα, αντι να παίξουμε μπιρίμπα ας προσπαθήσουμε να βρούμε κι' άλλες μονάδες για να γίνουμε ομαδάααα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο :

Είναι γελοίο να πιστεύετε ότι ο Έλληνας είναι ικανός να κάνει κάτι για το κοινό συμφέρον..

 

Συν αυτό :

 

Εδώ κάηκε όλη η Ελλάδα και μετά από 15 μέρες οι Έλληνες ήταν στους δρόμους με μπλε και πράσινες σημαίες και αποθέωναν Καραμανλή και Παπανδρέου..

Οι εκλογές που περάσανε ήταν η τελευταία ευκαιρία του Έλληνα να αποδείξει ότι δεν είναι ανόητος και δυστυχώς χάθηκε..

 

 

Ισον αυτό :

Οπότε να λέτε και ευχαριστώ που είναι 1.2 η βενζίνη και δεν είναι στα 2 ευρώ

 

 

Απλά μαθηματικά επιπέδου 3ης Δημοτικού ....

 

Μιααααααααααααααααααααα χαράααααααααααααααααααα !!!!

 

εύγε! εύγε εύγε!!

 

δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@djapal Και σε όσους απαξιώνουν την ατομική προσπάθεια, να θυμίσω οτι 1+1=2 και αλλος ένας τσουυυπ γίναμε 3 ... α τι ωραία να κι΄αλλος ενας... για δες γίναμε 4 ...

Ωραία τωρα, αντι να παίξουμε μπιρίμπα ας προσπαθήσουμε να βρούμε κι' άλλες μονάδες για να γίνουμε ομαδάααα ...

 

Σωστήηηη!!

Ο ωχαδερφισμός (ελληνική έννοια έτσι?) και η απαξίωση για μένα είναι παραίτηση και κομπλεξισμός...

Να βολέψουμε τον εαυτούλη μας και όταν όλα πάνε κατά διαόλου εμείς θα σωθούμε γιατί έχουμε... καλό κάρμα...:rolleyes:

Δεν είναι μόνο ότι έχουμε ξεχάσει την έννοια της ομαδικότητας, κάποιοι ενοχλούνται κιόλας, λες και απειλείται η θέση τους στο συμπαντικό κατεστημένο...:mad:

 

Και για να επανέλθω ον τόπικ κι εγώ ΙΧ και ρεύμα έστω και συμβολικά (γιατί γμτ μας ενοχλεί ακόμη και το "συμβολικά"?) θα τα αποφύγω στις 19...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίνε αυτά που λέτε.

Φταίει ότι οι Έλληνες είμαστε λαός περιορισμένης νοητικής ευθηνής // έχουμε μόνιμη εμπάθεια. (ηλιθιότητα και εχθρότητα εξάλλου πάνε μαζί)

Οι προηγούμενες γενιές ήταν πολύ χειρότερες….πιστεύω ότι τα πράγματα στο μέλλον θα γίνουν καλύτερα. Η νέες Ελληνικές γενιές είναι πιο εξελιγμένες.

 

Α πριόρι την πορεία ενός έθνους δεν την καθορίζουν τόσο οι ηγεσίες όσο ο ''κοινός νους''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...