Προς το περιεχόμενο

CRT TV (υπάρχουν στα αλήθεια;;;)


Spartac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω μια CRT τηλεόραση και διαπίστωσα ότι δεν υπάρχουν πλέον CRT τηλεοράσεις :shock: :shock: (πού ζούσα τόσο καιρό;)!!!!

Ψάχνω για μια τηλεόραση με διαγώνιο ~25 ίντσες και δεν μπορώ να βρω πουθενά! Οι μόνες που έχω βρει είναι δύο της Samsung (http://www.e-max.gr/TV-homecinema/TV-CRT/tv-samsung-cw29z504nt_4320.php και http://www.e-max.gr/TV-homecinema/TV-CRT/tv-samsung-cw21z503n_4319.php) οι οποίες είναι 29''....

 

Μήπως ξέρετε που αλλού θα μπορούσα να ψάξω για crt τηλεόραση (δεν θέλω να δώσω 500+ ευρώ που ζητάνε για τις tft τηλεοράσεις....);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έψαχνα το καλοκαίρι για μια 25" crt, και δεν έβρισκα με τίποτα. Τελικά πήρα 29"...

Κάτσε, τι εννοείς δεν υπάρχουν crt τηλεοράσεις; Τα μαγαζιά έχουν πολλές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου έχω πάει μου λένε ότι δεν κατασκευάζονται πια crt και κάτσε να δουμε τι μας έχει μείνει και τέτοια.... αυτό εννούσα... Μπορώ να βρώ ή 14'', ή 21'' ή 29+. Και την θέλω για έναν χώρο που η 29'' είναι υπερβολικά μεγάλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι οι 25άρες είχαν εξαφανιστεί πριν κυριαρχήσουν οι LCD. Μόνο σε κάποιες "περίεργες" μάρκες υπήρχαν και είχαν οθόνες παλιάς τεχνολογίας (όχι επίπεδες).

Οι συνήθεις διαστάσεις CRT είναι 14/15, 17, 21, 29, 32 (σε 16:9).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω μια CRT τηλεόραση και διαπίστωσα ότι δεν υπάρχουν πλέον CRT τηλεοράσεις :shock: :shock: (πού ζούσα τόσο καιρό;)!!!!

Ψάχνω για μια τηλεόραση με διαγώνιο ~25 ίντσες και δεν μπορώ να βρω πουθενά! Οι μόνες που έχω βρει είναι δύο της Samsung (http://www.e-max.gr/TV-homecinema/TV-CRT/tv-samsung-cw29z504nt_4320.php και http://www.e-max.gr/TV-homecinema/TV-CRT/tv-samsung-cw21z503n_4319.php) οι οποίες είναι 29''....

 

Μήπως ξέρετε που αλλού θα μπορούσα να ψάξω για crt τηλεόραση (δεν θέλω να δώσω 500+ ευρώ που ζητάνε για τις tft τηλεοράσεις....);

 

Αυτές πρέπει να είναι οι Slim Fit της Samsung. Είναι και HD αν θυμάμαι καλά. Πάρε 29αρα χωρίς να το σκεφτείς. Θα το μετανιώσεις αργότερα αν πας σε 25αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εικόνα από τηλεοπτικά κανάλια μιλάς ή και για DVD;

Γιατί το τηλεοπτικό σήμα δεν είναι από τα δυνατά σημεία των LCD αφού πρέπει να γίνει αρκετό upscaling για να φτάσει στις 720 γραμμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την PHILIPS32PW9551 PIXEL PLUS Την εικονα της δεν την εχω δει σε καμμια lcd

 

Στο απαρχαιομένο PAL ναι..

 

Σε DVD και HD απλά δεν υπάρχει καμμία σύγκριση (υπέρ των LCD/Plasma βεβαίως..) Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω παιδια.. πλέον βγαίνουν πολύ καλές επίπεδες τηλεοράσεις αρκεί καποιος να το ψάξει προσεκτικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μήπως ξέρετε που αλλού θα μπορούσα να ψάξω για crt τηλεόραση (δεν θέλω να δώσω 500+ ευρώ που ζητάνε για τις tft τηλεοράσεις....);

 

26αρες TFT εχουν ΚΑΤΩ απο 500 ευρω... και μιλαω για σωστες μαρκες... ουτε καν B Grade!

 

ΜΗΝ παρεις CRT... εκτος και αμα το εχεις βιτσιο... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ολες τις πηγες ιδιως απο dvd δεδομενου οτι εχω hdmi στην crt moy και με το pioneer dv 600 στα 1080ι εχω απαραμμιλης ποιοτητας εικονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

το μόνο πλεονέκτημα (στις 32'') των άλλων LCD TV έναντι του συγκεκριμένου μοντέλου είναι το μέγεθος. Ποιότητα εικόνας στο σήμα από κεραία δεν έχω δει πουθενά καλύτερη ούτε σε True HD. Στο σήμα από DVD ειλικρινά (και ειδικά από απλά DVD με upscaling και όχι HD ή Blue Ray φυσικά) δεν υπάρχει διαφορά. Τουλάχιστον σε θέαση από 2 και πλέον μέτρα. (Πιο κοντά και με μεγεθυντικό θα ήταν ανωμαλία να ψάχνει κανείς το pixel).

Το μόνο θέμα είναι πια η τεχνική υποστήριξη των CRT μοντέλων μιας και περιέργως η PHILIPS τουλάχιστον δεν έχει πια διαθέσιμα στοιχεία στο site της για CRT.

Συνοψίζοντας αν υπάρχει ακόμα το συγκεκριμένο μοντέλο σε κάποια καταστήματα και δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου ( και δεδομένου της εισόδου HDMI (1) ) την συστήνω ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...