Προς το περιεχόμενο

Συγκριτικά μνημών RAM


gdriver

Προτεινόμενες αναρτήσεις

iced από 800 5-5-5-15 σε 1200 4-4-4-4 δυστυχώς για όσους λέτε οτι δεν φαίνεται είσαστε λάθος μόνο στο boot να δεις όταν φορτώνει το desktop τι διαφορά έχει θα καταλάβεις

 

κάνε μια δοκιμή να σε πείσει κάνε convert ένα μεγάλο video με μνήμες 800 Mhz Cl 5-5-5-15 και με 1000-1200 Cl 4-4-4-4 και θα καταλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση..κατα την γνωμη σας ποιες απο αυτες τις 3 ειναι καλυτερες? σε αποδοδοση και για o/c

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554117

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=924253

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554118

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σκέφτομαι στο καινούριο το pc να βάλω DDR2 στα 1066 τι λέτε?

Το σκεπτικό μου ήταν ότι τόση είναι η συχνότητα του επεξεργαστη (FSB) και ότι η mother τραβάει μέχρι και 1333 οπότε αργότερα μπορώ να βάλω ddr3, συνδιάζονται με τις 2 ταυτόχρονα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι πρέπει να πάρεις μητρική που να υποστηρίζει DDR3 και κάποιες υβριδικές δεν μπορούν να δεχθούν και τους 2 τύπους ταυτόχρονα

 

και με 800άρες καλά είσαι αν έχεις σκοπό να τις αλλάξεις σε σύντομο διάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αντιθέτως το όλο μου σκεπτικό είναι να φτιάξω ένα σύστημα αρκετά δυνατό που να μπορέσω να το κρατήσω αρκετά χρόνια αλλάζοντας μόνο κάρτες γραφικών ανα διαστήματα, πιστεύεις ότι με την επιλογή που έκανα να βάλω ραμ στα 1066 θα μου βγεί το "σχέδιο" αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε όχι πήγαινε στα πιο top περίμενε κανενα μήνα ακόμα για τους νέους Cpu και χτύπα τα μεγαλύτερα μοντέλα με DDR3 τουλάχιστον 1600Mhz και απλά θα αλλάζεις Vga

 

για μένα πολλά και τσάμπα λεφτά θα δώσεις αν το κάνεις αυτό οι τιμές θα πέσουν πολύ ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν τη στιγμή που το κοίταξα οι ΜΟΒΟ που υποστηρίζουν DDR3 και 1600Mhz παίζουν κοντά στα 250Ε, πόσο πιστεύεις ότι θα πέσει η τιμή τους σε 1 μήνα? Επίσης για CPU το μόνο καλύτερο που παίζει να βγει σε ένα μήνα Ελλάδα είναι το quad extreme ta 1330 3Ghz οπότε εγώ αυτή τη στιγμή που πάω για το quad 1066 στα 2,4Ghz πως με βλέπεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά παίζει στο τι θέλεις να κανεις με το pc :-) τα Board είναι καλά σε τιμές αλλα κανε μια και δες και τις μνήμες αν δεν έχεις ωριό στα χρήματα ok

 

τέλη αυτού του μηνα έρχονται τα μεγάλα μοντέλα 45nm και τέλος του επομενου τα μικρά 45nm κανε λίγο υπομονή αλλα αν ακόμα δεν μπορείς να περιμένεις πες μου ποσα δίνεις και τι κανεις με το pc να δούμε τι θα βρούμε

 

τον quad που λές μια χαρά είναι απλά εγώ τώρα σε αυτή την φάση δεν θα τον έπαιρνα καθώς έρχονται πολύ καλύτεροι στην αγορά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε εγώ το πς το έχω για τα πάντα! Δηλαδή internet, gaming, pic + sound proccessing, καμιά εργασία για πανεπιστήμιο, ΠΟΛΛΕΣ κόπιες πάσης φύσεως και τέτοια πράγματα!

Πιστεύεις ότι οι επεξεργαστές που θα έρθουν είναι παρα πολύ καλοί ή ότι αυτός που διάλεξα δεν είναι, δεν έπιασα το νόημα!

Επίσης νομίζεις ότι δε μου επαρκέι ο επεξεργαστής αυτός για αρκετό καιρό?

Τέλος δεν κατάλαβα τι ακριβώς λες στην αρχή με τις μνήμες και τις τιμές τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλωσ νομιζω σε αυτο που σου ειπε ειναι οτι ο επεξεργαστης ειναι καλος αλλα ειναι καλυτερο να περιμενεις λιγο για να παρεις τη νεα γενια που θα κρατησει περισσοτερο καιρο,εφοσον ειπες πωσ θα το κρατησεις για καιρο.υπ'οψην σου πωσ το lga775 ειναι στο τελος τησ καριερασ του κ αυτοι που θα βγουν συντομα θα ειναι οι τελευταιοι που θα υποστηριζουν αυτο το socket.οι επομενοι οι nehalem βγαινουν σε 4-5 μηνεσ με αλλο socket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

~700? εγώ μόνο για Board Ram με αρκετές επιλογές στο Board αλλά όχι σε P35

με τα πολλά 1Κ για Board Ram Cpu υπολόγιζε συνεπός αν δεν κινηγάς το overclocking και τα 1-2 fps που θα χάσεις με κάποιο πιο μικρο pc για μένα δεν αξίζει ακόμα

και δεν θα τα έπαιρνα από τώρα γιατί οι τιμές θα πέσουν κιάλο

 

αλλά

nternet, gaming, pic + sound proccessing, καμιά εργασία για πανεπιστήμιο, ΠΟΛΛΕΣ κόπιες πάσης φύσεως και τέτοια πράγματα!

 

δεν χρειάζεσαι τόσο δυνατό pc για όλα αυτά οπότε αν δεν σε πειράζει να είσαι πίσω σε τεχνολογία πάρε τον Q6600 DDR2 P35 Board μια 8800gt και τα αλλάζεις πολύ αργότερα τελοσπάντων στην κρίση του καθένα είναι αυτά που θες εσύ τα κάνω και εγώ με τον 4300 άνετα και δεν αλλάζω cpu ακόμα γιατί ξέρω οτι αν πάρω τώρα κάτι σε 2 μήνες θα κλαίω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vatos: Φίλε μου πες με βλάκα αλλά και πάλι δεν κατάλαβα το πρώτο σκέλος του ποστ σου!

Όσο για το δεύτερο, αυτά έλεγα να πάρω κι εγώ :Q6600, DDR2 αλλά στα 1066 και μια ΜΟΒΟ που να υποστηρίζει μέχρι 1333 για επεξεργαστή ώστε αν μου τη βιδώσει αργότερα να βάλω τον Extreme quad και υποστηρίζει ΡΑΜ ακριβώς μέχρι τα 1066 που επέλεξα να βάλω, τώρα για κάρτα γραφικών κι εγώ αυτή που λες επέλεξα αρχικά αλλά μου γύρισε τα μυαλά ένα φιλαράκι λέγοντάς μου πως δεν είναι ανάγκη να σκάσω ένα σκασμό λεφτά για κάρτα και ότι μπορώ να τη βολέψω αξιοπρεπεώς με την X1950Pro της ΑΤΙ πάλι στα 512 αφού έτσι κι αλλιώς οι κάρτες είναι "αναλώσιμες" και σε κανένα χρόνο θα πρέπει να την έχω αλλάζει!

Τι λες κι εσύ για όλα αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με απλά λόγια ακόμα DDR3 είναι πεταμένα λεφτά για Home User απλά πάρε μνήμες DDR2 στα 1066 αφού θες τόσο πολύ αλλά για cpu περίμενε 1-2 μήνες ακόμα να πάρουν από τα καινούρια μοντέλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...