Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για αγορά Υ/Η netcafe


gregory22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως νέος επαγγελματίας ζητώ τη συμβουλή σας για αγορά 20 υπολογιστών που θα χρησιμοποιήσω στο ιντερνετ καφέ που θα ανοίξω στην αρχή του νέου έτους. Περισσότερο προβληματίζομαι στην αγορά CPU και κάρτας γραφικών. Επίσης βρίσκομαι και σε δίλλημα ανάμεσα σε WINDOWS XP και WINDOWS VISTA.

 

Μπορείτε παρακαλώ να μου προτείνετε κάτι λαμβάνοντας υπ' όψιν τιμή/απόδοση και "χρόνο ζωής" του hadware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Gia to OS XP daglwto me ta vista 8a xaseis tsampa perfomance

 

Σίγουρα αλλά σε λίγους μήνες όλα τα νέα παιχνίδια θα βγαίνουν αποκλειστικά για VISTA. Όπως το BIOSHOCK πχ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα αλλά σε λίγους μήνες όλα τα νέα παιχνίδια θα βγαίνουν αποκλειστικά για VISTA. Όπως το BIOSHOCK πχ....
ta opoia me ena aplo hack 8a paizoun kai se xp san to halo 2 ;) alla mhn agxwnese eidika otan to 95% twn paixnidiwn pou 8a paizonte sto net cafe sou 8a einai wow, la2, Lord of the rings online kai warhammer ;) ayta ta paixnidia na baleis san bash gia ta specs twn pcs sou

 

PS:Frontise o xwros na einai kati parapanw apo 20pc se seira, kai dwse megalh prosoxh sthn taxythta ths grammhs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Os texnikos se internet cafe tha sou po na baleis xp.Oson afora tis cpu enoeite AMD giati einai ftines gia ayta pou prosferoun.Kartes grafikon bale 8600gt kai ise kalimenos.Mnimi 1gb an se pernei ikonomika bale parapano mnimi.Diskous bale toulaxiston 300 gb (emena dn mou8 ftanoun mias kai ta nea games einai arketa megala ektos an katafigeis stin lisi tou game server opote ekei dn theleis megalous diskous sta termatika).Ti programma diaxeirisis tha xrisimopiiseis??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Os texnikos se internet cafe tha sou po na baleis xp.Oson afora tis cpu enoeite AMD giati einai ftines gia ayta pou prosferoun.Kartes grafikon bale 8600gt kai ise kalimenos.Mnimi 1gb an se pernei ikonomika bale parapano mnimi.Diskous bale toulaxiston 300 gb (emena dn mou8 ftanoun mias kai ta nea games einai arketa megala ektos an katafigeis stin lisi tou game server opote ekei dn theleis megalous diskous sta termatika).Ti programma diaxeirisis tha xrisimopiiseis??

 

 

Σκέφτομαι το CAFEPRO. Για την εγγραφή των παιχνιδιών μάλλον θα τα έχω σε ένα server και τα clients θα έχουν 160gb. Για CPU βλέπω οτι στα πειρισσότερα netcafe έχουν ΙΝΤΕL. Πάντως 2 gb μνήμα θα βάλω σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και αλλιώς η πλειοψηφία των πελατών στα ιντερνετ καφέ παίζουν counter strike , line age και wow. Δεν θα έχεις και ιδιαίτερο πρόβλημα. Οπότε amd και 8600GT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω σε benchmarks ο amd x2 6000+ είναι κατά πολύ ταχύτερος απο intel e4500 και λίγο αργότερος απο τον intel e6550

 

τέλος πάντων φίλε leukonas που είναι και το αντικείμενό σου, τα περισσότερα καφέ έχουν amd ή intel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατι AMD, αυτο δε το καταλαβαινω..

Μπορει να βαλει ενα Core2 4500 και να το κανει να τρεχει πολυ ανετα στα 3,2-3,4Ghz και να σκιζει και τον AMD 6000+... Τα παιχνιδια δεν εκμεταλλευονται τους τετραπυρηνους (καλα καλα ουτε τους 2πυρηνους δεν εκμεταλλευονται), ενω και με το overclock, εφοσον δεν δωσεις παραπανω ρευμα, δεν εχει καμια επιπτωση στη διαρκεια ζωης των pc.

 

8800GT παντως προτεινεται απο εμενα και οχι 8600GT. Εκει αξιζει να δωσεις το κατι παραπανω. Επισης, απο ραμ, και 2GB στα 667 (2x http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555034) και φτηνες ειναι και δεν χανεις πανω απο 1-2fps σε παιχνιδια σε σχεση με τις ακριβοτερες 800+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτήν την στιγμή δεν θα έχεις πρόβλημα με xp, αλλά επειδή σαν επιχείριση προφανώς θα αγοράσεις γνήσια λειτουργικά, είναι πραγματικά μεγάλο δίλημμα.

 

αν μελλοντικά δεν υποστηρίζουν νέα παιχνίδια, τι θα κάνεις?

 

η καλύτερη λύση είναι να βάλεις τα παιχνίδια που παίζουν πολύ,(wow, lineage, cs, call of duty) σε όλα τα pc, και για τα υπόλοιπα game server.

 

είναι πολύ βολικό, και γλυτώνεις πολύ κόπο και χρόνο.

 

επίσης τα 20pc που θέλεις να βάλεις, νομίζω είναι πολύ λίγα.

δεν ξέρω τι χρήματα διαθέτεις, και σε τι έσοδα υπολογίζεις, αλλά μάλλον χρειάζεσαι σχεδόν τα διπλάσια.

 

από hardware, τα περισσότερα net cafe, (αλύσίδες) , δουλεύουν με 8600GT, την οποία εγώ την θεωρώ ήδη ξεπερασμένη.

για τα υπάρχον παιχνίδια είναι αρκετή, αλλά δεν θα έχει αντοχή στο χρόνο.

 

αν σε βγάζει το budget, πήγαινε σε 8800GT .

cpu intel, ίσως ο 4500 είναι πολύ καλός για τα λεφτά του.

 

τέλος, ρίξε μια ματιά και στο smartlaunch αν σε συμφέρει, είναι πολύ βολικό και σταθερό.

Το cafepro δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά μας είχαν στείλει διαφημιστικό, δεν είδα και καμμία καινοτομία. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα φίλε μου georgeman πάνω απ όλα στο νετκαφέ δεν πρόκειται να γίνουν overclockings.

Επίσης οι 8800gt ειναι απαγορευτικές σε τιμές. Μόνο μεγάλες αλυσίδες τις έχουν πχ GNET, BATTLGROUND κλπ. Όπως καταλαβαίνεις άλλο το κάνεις έναν υπολογιστή για το σπίτι κι άλλο να κάνεις 20-25 υπολογιστές για δουλειά....

 

Κάποια άλλη πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χώρος είναι που δεν μου επιτρέπει για παραπάνω υπολογιστές. Το νετκαφέ θα έιναι σε γειτονιά μεσαιάς πόλης και όχι στο κέντρο της. Πιστέω οτι αν καταφέρω να "στριμώξω 25 κάτι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μας τι budget υπολογίζεις για vga και cpu , να σου πούμε τι σε συμφέρει πιο πολύ.

 

Στα 100 ευρώ για vga και 80-120 για cpu. Πέίτε μου όμως αν είναι καλύτερα αντίστροφα. Δηλαδή περισσότερα λεφτα για vga απ' ότι για cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...