Προς το περιεχόμενο

Θα αναγνωρίσουν τα XP τα 4gb RAM που αγόρασα?


polakis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιος μου είπε ότι δεν βλέπουν τα xp 4gb RAM αλλά λιγότερο. Ισχύει αυτό?

 

Κι αν ναι, υπάρχει κόλπο που να τα κάνουν να μου αναγνωρίζει την μνήμη ολόκληρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος μου είπε ότι δεν βλέπουν τα xp 4gb RAM αλλά λιγότερο. Ισχύει αυτό?

 

Κι αν ναι, υπάρχει κόλπο που να τα κάνουν να μου αναγνωρίζει την μνήμη ολόκληρη?

 

Αν έχεις την 32bit έκδοση δε θα τα δουν. Πρέπει να βάλεις 64 bit έκδοση.

 

Υ.Γ. Ακόμα καλύτερα, πέτα τα και βάλε Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος μου είπε ότι δεν βλέπουν τα xp 4gb RAM αλλά λιγότερο. Ισχύει αυτό?

 

Κι αν ναι, υπάρχει κόλπο που να τα κάνουν να μου αναγνωρίζει την μνήμη ολόκληρη?

 

Ενα ωραιο αρθρο και συζητηση στο θεμα αυτο

http://www.codinghorror.com/blog/archives/000811.html

 

Τα 4gb ειναι το μεγιστο address space που καταλαβαινουν τα 32bit λειτουργικα

Η ram ειναι το μεγαλυτερο μερος αυτου του address space αλλα οχι ολοκληρο. Πχ, η μνημη της καρτας γραφικων σου και οποιουδηποτε αλλου device του συστηματος ανηκουν και αυτα μεσα στον ιδιο χωρο των 4gb.

 

Οι πιο προσφατοι επεξεργαστες εχουν προσθεσει υποστηριξη για 36 memory addressing. Η default συμπεριφορα ομως των windows ειναι να το αγνοουν αυτο και να θεωρουν οτι εχουν μονο 32bit. Αυτο δεν ισχυει για τα windows server 2003 (ισως και 2000 advanced server) που υποστηριζουν παραπανω μνημη by default

 

Στα windows xp service pack 2 υποτιθεται οτι εχει δοθει αυτη η δυνατοτητα με το /pae switch το οποιο προσθετει κανεις στο boot.ini (pae = physical address extension). Δεν το εχω δοκιμασει και

γενικως δεν προτεινεται. Στην καλυτερη περιπτωση χανεις λιγο σε ταχυτητα, στη χειροτερη καποιες ασυμβατοτητες παρουσιαζονται σε ορισμενες εφαρμογες. Η υποστηριξη pae στα windows δεν ειναι απροβληματιστη και προτεινεται μονο σε ειδικες περιπτωσεις για servers που τρεχουν προγραμματα που αποδεδειγμενα δεν εχουν προβλημα.

Νομιζω οτι σε καινουρια linux 32bit η υποστηριξη pae ειναι ενεργοποιημενη by default και δεν εχει τα ιδια προβληματα αλλα δεν το ξερω στα σιγουρα.

 

Φυσικα τα ιδια ισχυουν και για vista 32bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...