Προς το περιεχόμενο

Sagem 1500wg και πρόβλημα με WPA & Vista


keysmith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα καινούριο laptop με vista (lg 14" R405).. με γειά μου ευχαριστώ :-) και εκεί που πάω να το συνδέσω με το SAGEM 1500 wg (από otenet) που έχω με WiFi και WPA δεν συνδέεται με τίποτα.:mad: Κάνει timeout κάπου στο authentication. Σημειωτέον ότι ΔΕΝ έχω κάνει λάθος ρυθμίσεις καθόσον

α) με XP συσμήματα αλλά και με το pda μου μπαίνει ΚΑΝΟΝΙΚΑ και πάντα

β) Χωρίς ασφάλεια (χωρις WPA) συνδέεται επίσης κανονικά:hmm:

Αν γνωρίζετε τίποτα (κανα FIX) βοηθήστε...:cry:

 

Στοιχεία που θα βοηθήσουν

α) το modem έχει μία 2.3 firmware αναβαθμισμένο από πέρυσι (τότε σταμάταγε στο 99% τα downloads. Επίσης κυκλοφορεί μία 3.0.5 και .6c ανακάλυψα αλλά δεν την δεχεται θεορόντας την λάθος image. Από ότι καταλαβα ίσως αφορά "νεότερα" 1500

β) Κάτι patch στα vista τα έβαλα όλα όσα ήταν (optional και μή)

γ) δεν νομίζω να κάνω κάτι λάθος (με θεωρώ σχετικά έμπειρο)

δ) ΔΕΝ με ενδιαφέρει το WEP (κατί δοκίμασα και εκεί όχι πολύ όμως πάλι δεν συνδέθηκε)

ε) και άλλοι στο Ιnternet έχουν παρόμοια (άλυτα) προβλήματά με vista αλλά με άλλους routers κυρίως 3com, netgear)

z) το sagem έχει μόνο TKIP και όχι AES σε WPA και δεν έχει πολλούς συνδυασμούς να δοκιμάσεις (δεν έχει πχ wpa2).

 

Βοήθεια, δεν μπορεί να το έχω πάθει μόνο εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες τις δοκιμές τις έκανες με το ίδιο SSID? Αν ναι , αλλαξέ το και ξαναδοκίμασε με WPA .Έχουν ένα κόλλημα τα vista και όταν πρωτοδούν ενα ssid , το αποθηκεύουν και στη συνέχεια όποτε ξαναεμφανίζεται το ίδιο ssid εστω και με διαφορετικό τύπο encryption εφαρμόζουν τις ρυθμίσεις του παλιού.

 

Δοκιμή νο2) sto network and sharing center κάπου έχει μια π@π@ρια για τα ασύρματα δίκτυα.Κάνε remove το παλιό δίκτυο για να το ξαναβρει και να εφαρμόσει νέες ρυθμίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ για την συμβουλή σου, ωστόσο έχω δοκιμάσει δύο διαφορετικά ssid και με κανένα δεν έιδα προκοπή. Το κάθε δικτυο το έσβηνα και το έκανα από την αρχή. Και με κρυφο και με φανερό ssid.. πάντα το ίδιο. Οταν έβαζα σωστό password έπερνα το μυνημα σχετικό με timeout στο authentication. Οταν έβαζα λάθος ασφαλώς μου έλεγε λάθος password. Μένει να ψάξω τίποτα πιο νέους drivers για την κάρτα wifi μου (aero κατι) αλλά δεν πολύελπίζω γιατί αντιλαμβάνομαι ότι φτένε τα vista σαν λειτουργικό..

 

..αλλά πάλι sagem έχω (όπως η μισή otenet) μου κάνει εντύπωση που είμαι ο μονος που το έχω αναφέρει (και σε άλλα φορουμ οπως adslgr.com)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pio neous drivers kai euxesai na pexei.to idio provlima o bro me ta vista kai wpa.telika pezo me wep.exo dei kai vista kai xp na min pezoun me kapoia klidomata distixos.bale wep kai mac address filtering.dokimase neous drivers gia tin karta diktiou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα τελικά είναι γνωστό και πολίς κόσμος υποφέρει με το δικό μου πρόβλημα (αφορά το vista wpa-psk (personal) και το TKIP). :down:

Μπορείτε να διαβάσετε τι γίνεται εδώ

Πολύ κλάμα ειδικά αυτοί με intel καρτα και router όπως 3com, netgear που ΔΕΝ υποστιρίζει WPA2 (όπως ο δικός μου που υποστιρίζει μονο wpa). το wpa2 είναι ουσιαστικά ο AES αντί του tkip (keymanagment για τον rc4 δηλαδή). Με wpa2 δεν υπάρχει πρόβλημα όπως ούτε με το WEP (που όμως δεν είναι ασφαλές)

Το πρόβλημα για όποιον ψάχνεται με βάση τα logs έιναι οπως παραθέτω απόσπασμα του log

Detailed root cause:

Layer 2 security key exchange did not generate multicast keys before timeout

...

Pre-Association and association status: Success

Security and Authentication:

Configured security type: Wireless Protected Access with pre-shared keys (WPA-PSK)

Configured Encryption type: TKIP

Security connect status: Fail 0x00048005

Number of security packets received: 2

Number of security packets sent: 2

802.1X protocol: No

Key exchange initiated: Yes

Unicast keys received: Yes

Multicast keys received: No

 

Εβαλα και drivers τελευταίους της atheros ar5007eg που έχω, τπτ. Το firmware 3.0.6c ΔΕΝ το παίρνει ο router καθότι μάλλον είναι δυο παρτίδες 1500 που κυκλοφόρησαν και εγώ έχω την πρώτη (και παλαιότερη) και δεν παίρνει αυτό το firmware (wrong image κατι τετοιο λέει). Ξέρεται τίποτα επ αυτού, πως θα το περάσουμε??

 

Προς το παρόν έχω WEP με κρυφό ssid, και mac filtering (που ωστόσο σαν λύση δεν προστατεύει την εμπιστευτικότητα μου) περιμένοντας fix.. (μαλλον να ανταλλάξω τον router Μου με κάποιον που κάνει wpa2)

 

υγ. Εγώ χρησιμοποιώ μονο direfox αλλά διάβασα ότι πριν το 3.0.6c (εγώ έχω 2.3.χχ) ο ie7 προκαλεί restart στο sagem, έτσι μπαίνοντας με τον IE7 στα VISTA, το MODEM αντίο.... άλλο και αυτό Γλουπ :P τρελό DoS..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα τελικά είναι γνωστό και πολίς κόσμος υποφέρει με το δικό μου πρόβλημα (αφορά το vista wpa-psk (personal) και το TKIP). :down:

Μπορείτε να διαβάσετε τι γίνεται εδώ

Πολύ κλάμα ειδικά αυτοί με intel καρτα και router όπως 3com, netgear που ΔΕΝ υποστιρίζει WPA2 (όπως ο δικός μου που υποστιρίζει μονο wpa). το wpa2 είναι ουσιαστικά ο AES αντί του tkip (keymanagment για τον rc4 δηλαδή). Με wpa2 δεν υπάρχει πρόβλημα όπως ούτε με το WEP (που όμως δεν είναι ασφαλές)

Το πρόβλημα για όποιον ψάχνεται με βάση τα logs έιναι οπως παραθέτω απόσπασμα του log

 

Εβαλα και drivers τελευταίους της atheros ar5007eg που έχω, τπτ. Το firmware 3.0.6c ΔΕΝ το παίρνει ο router καθότι μάλλον είναι δυο παρτίδες 1500 που κυκλοφόρησαν και εγώ έχω την πρώτη (και παλαιότερη) και δεν παίρνει αυτό το firmware (wrong image κατι τετοιο λέει). Ξέρεται τίποτα επ αυτού, πως θα το περάσουμε??

 

Προς το παρόν έχω WEP με κρυφό ssid, και mac filtering (που ωστόσο σαν λύση δεν προστατεύει την εμπιστευτικότητα μου) περιμένοντας fix.. (μαλλον να ανταλλάξω τον router Μου με κάποιον που κάνει wpa2)

 

υγ. Εγώ χρησιμοποιώ μονο direfox αλλά διάβασα ότι πριν το 3.0.6c (εγώ έχω 2.3.χχ) ο ie7 προκαλεί restart στο sagem, έτσι μπαίνοντας με τον IE7 στα VISTA, το MODEM αντίο.... άλλο και αυτό Γλουπ :P τρελό DoS..

 

kai sig amin to ftiaxei i microsoft :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

και εγώ τα ίδια έχω πάθει. Πήγα σε ένα φίλο μου που έχει Sagem 1500 αλλά πιο καινούργιο από το δικό μου και συνδέθηκε ο φορητός με Vista μια χαρά. Πρεπει να βρούμε νέο firmware για το router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Έχω Sagem 1540WG σε ρύθμιση WPA-TKIP και δουλεύει ως εξής:

 

Στα Vista πάμε Network and sharing center

Πατάμε Manage wireless networks και κάνουμε add την ασύρματη σύνδεση με το sagem

Δεξί κλικ και properties πάνω στη σύνδεση όπου στο Security επιλέγουμε WPA-Personal και TKIP

Στο connection επιλέγουμε Connect even the network is not broadcasting αν έχουμε DHCP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...