Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για KDM, Xserver και terminal


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν ξεκινά ο KDM γιατί δεν μπορώ να "στείλω" κάποιο πρόγραμμα στον Xserver που τρέχει από το terminal;

 

Εξηγούμαι...

 

Ανοίγει ο KDM και περιμένει να κάνει κάποιος login. Πατάω λοιπόν Ctrl + Alt + F1 και πάω σε terninal (vt1). Από εκεί κάνω login ως root. Αν δώσω X μου λέει ότι τρέχει για το dispaly 0. Αν δώσω όμως για παράδειγμα την εντολή DISPLAY=:0.0 xclock ή DISPLAY=:0.0 xterm μου λέει "unable to open display 0.0" και εννοείται ότι στον X (vt7) δεν ξεκινά το πρόγραμμα. Με τι uid ξεκινά ο X; Δεν έχει αυτό του root; Μπορεί να γίνει το παραπάνω; Πως πρέπει να ξεκινήσει ένα πρόγραμμα για να έχει πρόσβαση στον X που έχει ξεκινήσει μέσω του KDM;

 

 

 

Θέλω να στέλνω κάποια key-strokes με το τηλεκοντρόλ μέσω του lircd και την βοήθεια του xte. Αλλά το xte επιστρέφει "unable to open display".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την βοήθεια του πολύ καλού μας moderator (a.k.a. apoikos) το βρήκα (δηλαδή αυτός μου είπε τι να κάνω...).

Για να έχει πρόσβαση στον Xserver ένα πρόγραμμα πριν γίνει το login (δηλαδή στην login screen) πρέπει να το ξεκινήσει ο

ίδιος ο KDM. Για τον σκοπό αυτό υπάρχει το αρχείο Xsetup που βρίσκεται κάπου στο kde/share/share/config/kdm/Xsetup

(στο Arch Linux η διαδρομή είναι /opt/kde/share/config/kdm/Xsetup πάνω κάτω εκεί θα βρίσκεται και σε άλλες διανομές).

Βάζουμε την εντολή - πρόγραμμα που θέλουμε στο αρχείο αυτό και όλλα είναι ok. Στην δική μου περίπτωση το αρχείο έχει ως εξής.

 

>#! /bin/sh
# Xsetup - run as root before the login dialog appears

#xconsole -geometry 480x130-0-0 -notify -verbose -fn fixed -exitOnFail -file /de

irexec /home/firewalker/.lircrc &

 

Εγώ είχα την εντύπωση πως εφόσον ο kdm έχει uid του root θα είχε και ο X και θα μπορούσαν να έχουν πρόσβαση όλα τα προγράμματα. Αλλά όπως πολύ σωστά μου είπε ο apoikos ο X έχει δική του access list.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...