Προς το περιεχόμενο

Περιεργη συμπεριφορα στην εκκινηση με την 8800GT


rrrttt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις εβαλα την 8800 Gt (ECS) συμβαινει το εξης: Οταν bootαρει το pc ακουγεται εντονα ο ηχος απ το ανεμιστηρακι (υποθετω) της 8800 για 4-5 δευτ., στη συνεχεια σβηνουν τα λαμπακια απ το Power k το δισκο για 2-3 δευτερολεπτα (σα να εχει κλεισει το pc , μετα ξανααναβουν τα λαμπακια κ ακουγεται παλι ο ηχος της καρτας για 3-4 δευτ. ώσπου πεφτει στα κανονικα επιπεδα. ο ηχος σιγουρα δεν ειναι απ το τροφοδοτικο κ ξεκινησαν να συμβαινουν ολα τα παραπανω οταν εβαλα τη συγκεκριμενη καρτα γραφικων. το συστημα ειναι καινουριο με dual core 2.33 k 550W trofodotiko. ξερει κανεις τι συμβαiνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι η 8800 κάνει σαν αεροπλάνο στην αρχή είναι φυσιολογικό (όλες το κάνουν 4-5 sec), τώρα για το άναψε και σβήσε που κάνει στιγμιαία έχεις gigabyte μητρική? γιατί νομίζω το κάνουν αυτό, η μήπως άλλαξες κάτι στο βίος?

Στο έκανε καθόλου και πριν την 8800?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Mηπως εχεις μητρικη με P35 chipset?

Εαν ναι, αυτο συμβαινει (π.χ. η MSI P35 Platinum το κανει) εαν αφαιρεσεις το καλωδιο του υπολογιστη απο τη πριζα ή εαν κοψεις τη τροφοδοσια του οσο ειναι κλειστος.

Εαν απλα τον σβησεις και τον ξανααναψεις δεν νομιζω να συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω την 8800GT και αυτή στην εκκίνηση κάνει για 4-5 δευτερόλεπτα θόρυβο αλλά μετά είναι οκ τώρα σχετικά με το σβήσιμο δεν έχω τέτοιο πρόβλημα (έλεγξε σύνδεση της τροφοδοσίας τη κάρτας γραφικών μπορεί να έγινε καμία μ@λακι@)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mηπως εχεις μητρικη με P35 chipset?.

nai

... εαν αφαιρεσεις το καλωδιο του υπολογιστη απο τη πριζα ή εαν κοψεις τη τροφοδοσια του οσο ειναι κλειστος.Εαν απλα τον σβησεις και τον ξανααναψεις δεν νομιζω να συμβαινει.

κατι ειχα υποψιαστει αλλα δεν ειναι περιεργο οταν το pc ειναι κλειστο και ανοιγοκλεισεις απλως το διακοπτη απ το πολυμπριζο να το κανει αυτο? Δεν ξερω μηπως παιζει κ τπτ με την ταση γιατι εχω μετακομισει κ βλεπω οτι καποιες ωρες πχ οταν βρεχει να αναβοσβηνουν τα φωτα οποτε το pc παρ οτι ειναι κλειτο το εκλαμβανει ως διακοπη τροφοδοσιας.

 

Συνεπως αν συμβαινει το παραπανω ειναι λογικο να κουγεται η καρτα 2 φορες στην εκκινηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και η Χ1800ΧΤ το εκανε αυτο με το ανεμιστηρι... Εγω μιλαω για το ανοιγοκλειμα του pcιου. Απλα οταν σταματα να τροφοδοτειται το P35 chipset και μετα επανερχεται η τροφοδοσια το κανει αυτο το αναψε σβησε. (μην ξεχναμε οτι η +5v standby του τροφοδοτικου δουλευει και οταν το pc ειναι σβηστο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to kanei kai h 8800 GT kai h 8600 GTS auto to anevasma strofwn sthn ekkinhsh apo oti 8ymamai...

 

Κάτι σαν τον αείμνηστο γέρο Καραμανλή όταν έπαιρνε ανάσα για να μιλήσει. :D

 

Aν και έχει επιπλέον κόστος, για όσους ενοχλούνται πάρα πολύ ή προσθέτουν μόνη τους αθόρυβη ψύκτρα ή παίρνουν κάτι τέτοιο:

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3165&p=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μεχρι ποσο αντεχει η καρτα? στο link που εδωσες με passive ψυξη παει 111 βαθμους

Σε μενα η νορμαλ 8800gt με κανονικη ψυξη σε load περναει τους 80

σε idle γυρω στους 60

Και το κουφο system temp. 41 ,cpu temp 31

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που έχει ή που γνωρίζει την HD3870 να μας πεί, έχει και αυτή την ίδια 'σπαστική' συμπεριφορά στην εκκίνηση ;;

Άραγε όλες οι υλοποιήσεις (εταιρίες) της 8800GT διακρύνονται για το ίδιο πρόβλημα ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...