Προς το περιεχόμενο

Tι παίζει με τα Watt στα Τροφοδοτικά?


Vice

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερώτηση μου είναι απλή: Πότε χρειάζομαι ενα μεγάλο (σε watt) τροφοδοτικό και πότε όχι. απο τί εξαρτάται; Επίσης όλα τα τροφοδοτικά πατάνε σε ολα τα είδη κουτιών; παλιά και καινούρια;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρίως μας ενδιαφέρουν τα A στην 12βολτη γραμμή. Τα W που μπορεί να είναι και ονομαστικά (στα λιγότερο επώνυμα τροφοδοτικά) δεν είναι αποδεικτικό και της ποιότητάς τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης όλα τα τροφοδοτικά πατάνε σε ολα τα είδη κουτιών; παλιά και καινούρια;

 

Ευχαριστώ.

 

Όλα τα τροφοδοτικά πατάνε σε ολα τα είδη κουτιών, ένα είναι το μέγεθος τους στο προφίλ με τις βίδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε ολα χωρανε (τα midi towers) απλα ισως χρειαστει να μετακινηθουν οι συσκευες dvd-rom/rw 2 θεσεις κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta 1000 ine kapos megalitera san megethos kai isos na min koumposoun aneta an exeis pole ssiskeues.deuteron ta watt apo mona tous opos ipe o filos den lene pola.mporei kapoio na einai 400 watt kai na ine marka kapse me kai na zestenetai poli me apotelesma poli thorivo.b.ena normal pc den exei oute 300 watt katanalosi ektos an exeis kamia barvati karta grafikon pano px 8800 gtx pou troei poli reuma.se diafora sites ipologizeis posa watt troei ena pc analogos auta pou exeis pano.pleon mporeis me normal lefta na pareis ena trofodotiko 500 watt apo mia sosti eteria px thermaltake kai na ine kai athorivo.mporei na ine pola ta 500 watt alla giati na to douleueis tsita?episis mporeis na breis kai me apospomena kalodia gia na glitoneis kalodia mesa sto kouti.an tora esi exeis ena pc me 2 kartes 8800 gtx ultra kai exeis 5-6 fan 5-6 sklirous diskous ena amd 6400 kai kati tetoia ekei nai ta 700 kai 800 trofodotika xriazontai(mazi me ton ipostathmo tis dei dipla).apla min dineis mono simasia sta watt giati allo ena psu 400 watt me 30 euro kai allo ena me 80 euro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι μετράει σωστά;

Με το παρακάτω σύστημα μου βγάζει 234 watt.

amd sempron 2800+ Palermo

2x512 ddr

9600 pro

1 ide

1 sata

1 dvd-rw

1 dvd-rom

soundblaster live

tv tuner

4 usb (αν και ποτέ δεν έχω τόσα)

Το τροφοδοτικό είναι 350 watt με 18 Α στην +12V. (3ετίας)

 

Πριν λίγο σύνδεσα μία x800 pro αλλά κάτι δεν μου άρεσε...

Μου βγάζει ότι καταναλώνει 261 watt.

Την σηκώνει λέτε;

Αν δεν την σηκώνει θα αρχίσει να κάνει επανεκινήσεις μόλις ανεβαίνει το φορτίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρεύμα που βγάζει στην +12 χρησιμοποιούνται σε όλα τα περιφερειακά + την κάρτα γραφικών; Πόσο τραβάνε τα άλλα περίπου;

poulinos ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Ξέρεις μήπως αν θα είμαι εντάξει με τα 18Α μου με την χ800 pro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι μετράει σωστά;

Με το παρακάτω σύστημα μου βγάζει 234 watt.

 

ναι το συγκεκριμένο μετράει αρκετά καλά.

τόσα χρειάζεται το σύστημά σου.

και η απώλεια που μπορεί να έχει θα είναι προς τα πάνω...

(δλδ θα σου λέει περισσότερα απ'όσα χρειάζεται στην πραγματικότητα).

 

πάντως καλό είναι όταν κλείνουν τον M.O ζωής τους τα τροφοδοτικά να τα αλλάζουμε, ειδικά αν δεν είναι επώνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως καλό είναι όταν κλείνουν τον M.O ζωής τους τα τροφοδοτικά να τα αλλάζουμε, ειδικά αν δεν είναι επώνυμα.

 

Όταν λες ΜΟ; Μπορούμε να το συγκεκριμενοποιήσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...