Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια με συντομευσεις πληκτρολογιου.


Krokodilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιμετωπιζω ενα τραγικο προβλημα(οχι σοβαρο γενικα(για εμενα ειναι σοβαρο) αλλα εκνευριστικο):

 

Εκανα μια συντομευση ενος προγραμματος. Την ειχα εδω και πολλα χρονια.

Ειχα θεσει σε αυτη την συντομευση να ανοιγει πατωντας CTRL+SHIFT+A (αυτο γινεται απο το ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ->Πληκτρο συντομευσης).

Ολα καλα για 4 περιπου χρονια.

 

Σημερα διεγραψα τη συντομευση καθως και το προγραμμα της.

Ε, οταν παταω CTRL+SHIFT+A προσπαθουν τα Windows XP να ανοιξουν τη συντομευση(αποτυχημενα προφανως και βγαζουν σφαλμα).

Ακομη οταν παω να βαλω την CTRL+SHIFT+A συντομευση πληκτρολογιου σε αλλο προγραμμα, δεν μπορω καθως παλι προσπαθουν να ανοιξουν το προγραμμα που εχω ηδη διαγραψει.

 

Θα τρελαθω! Καμια λυση?

 

Ξαναεγκατεστησα το προγραμμα, δημιουργησα μια συντομευση αλλα οπως ηταν προφανες, στις ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ->Πληκτρο συντομευσης αυτης της συντομευσης δεν υπαρχει το CTRL+SHIFT+A αλλα ουτε μπορω και να το βαλω.

 

Εχω παρα πολλα προγραμματα να ανοιγουν ετσι. Αν δηλαδη τα διαγραφω τοτε οι συντομευσεις θα μενουν ετσι και δεν θα μπορω να τις ξαναχρησιμοποιησω? Τραγικο!

Μαλλον οχι βεβαια, αλλα ποια ειναι η λυση?

 

Και δεν εννοω τη λυση του πριν βγαλω τα προγραμματα να παω στις ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ->Πληκτρο συντομευσης της συντομευσης να πατησω DEL και να διαγραφει/ελευθερωθει ο συνδιασμος πληκτρων.

Γινεται αλλα αν δεν το κανει πρωτα καποιος οπως την πατησα εγω τωρα, και πρωτα διαγραψει το προγραμμα τοτε τι πρεπει να κανει για να ελευθερωσει τον συνδιασμο πληκτρων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιά τρέξε το προγραμματάκι αυτό, να δεις τί πληκτροσυντομεύσεις έχεις και μήπως υπάρχει πουθενά κανένα ξεχασμένο εικονίδιο/συντόμευση:

 

Shortcut Keys Explorer

http://www.rjlsoftware.com/software/utility/shortcutkeys/

 

Υπάρχει κι αυτό, γερμανικό:

 

Hotkey Detektiv

http://www.pcwelt.de/downloads/tools_utilities/windowsopt/25190/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιά τρέξε το προγραμματάκι αυτό, να δεις τί πληκτροσυντομεύσεις έχεις και μήπως υπάρχει πουθενά κανένα ξεχασμένο εικονίδιο/συντόμευση:

 

Shortcut Keys Explorer

http://www.rjlsoftware.com/software/utility/shortcutkeys/

 

Υπάρχει κι αυτό, γερμανικό:

 

Hotkey Detektiv

http://www.pcwelt.de/downloads/tools_utilities/windowsopt/25190/index.html

Thanks, i owe you one!:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι το έλυσες; :-)

 

Αυτό ήταν τελικά; Είχε ξεμείνει εικονίδιο;

Ναι το οποιο δεν το ειχα δημιουργησει εγω και βρισκοταν στον φακελο temp κλπ....

Το πως αυτοαντιγραφηκε εκει δεν ξερω αλλα δεν πειραζει.

 

Τωρα περασα μια νεα τρικυμια πολυ πολυ σοβαρη αφου κατεβασα ενα ebook αλλα δεν ηταν σε μορφη PDF αλλα σε μορφη EXE φτιαγμενη απο το PDF2EXE για να τρεχει δηθεν χωρις να εχει καποιος προγραμμα σαν το Acrobat Reader πχ.

Το ανοιξα το αρχειο αφου πρωτα το ειχα σκαναρει για ιους με το AVG μου αλλα και με το http://www.virustotal.com/ και μου βρηκε 0% δηλαδη δεν εχει ιους.

Το αρχειο δεν ανοιξε και κρασαρε τον υπολογιστη μου τελειως για πρωτη φορα μεσα σε 2.5 χρονια που εχω τα XP.

Επανεκκινηση και στην αρχη προσεξα μια διεργασια iexplorer.exe που δεν εμφανιζοταν στην εκκινηση προηγουμενως. Αυτο ειναι το γνωστο προγραμμα IE για το ιντερνετ αλλα χωρις να ειναι ο ΙΕ ανοικτος! Και μιαλιστα η διαδρομη του παρεπεμπε ακριβως σε αυτην που ειναι ο ΙΕ. Οποτε μπερδεμα. Οταν ανοιγα τον ΙΕ ακομη ενα iexplorer.exe εμφανιζοταν.

Αλλα αυτο το "κακο" δεν ηταν τιποτα. Μετα απο 5-6 λεπτα ο υπολογιστης κολλουσε με το task manager να λεει 0%. Δηλαδη κανενα προγραμμα δεν ετρεχε και ομως κολλουσε!

3-4 reset δεν βοηθησαν και τελικα μονο η σωτηρια ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ επανεφερε τα πραγματα στη θεση τους.

 

Ακομα αναρωτιεμαι τι ακριβως εγινε και τι ηταν αυτο το προγραμμα????:rolleyes::mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Krokodilos αυτό το πρόγραμμα (iexplorer.exe) ήταν ιός. Ο internet explorer εμφανίζεται ως εξής: iexplore.exe Για σιγουριά κάνε πάλι έλεγχο με ότι έχεις... και με κανένα spybot και adware κτλ. Λογικά με την επαναφορά πρέπει να έφυγε οπότε don't worry my friend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Krokodilos αυτό το πρόγραμμα (iexplorer.exe) ήταν ιός. Ο internet explorer εμφανίζεται ως εξής: iexplore.exe Για σιγουριά κάνε πάλι έλεγχο με ότι έχεις... και με κανένα spybot και adware κτλ. Λογικά με την επαναφορά πρέπει να έφυγε οπότε don't worry my friend

 

Ναι λαθος μου, iexplore.exe εγραφε και οχι iexplorer.exe οπως προειπα. Αλλα δεν ανοιγε ο ΙΕ. Και τελικα ηταν ιος πραγματι.

Μεσα στο αρχειο υπηρχαν 2 EXE αλλα εγω εβαλα μονο το 1 στο http://www.virustotal.com να ελεγξει. Τελικα μονο 3 αντιβιοτικα βρηκαν οτι προκειται για ιο, "crypted 32 κατι", οπως ανεφερε ενα. Το βρηκαν τα NOD32, AntiVir, Panda, ενω το Karsperksy το AVG και καμια αλλα 25αρια που εχει το virustotal, απετυχαν.

Δυσκολες μερες για τους χρηστες PC.:mad:

 

Επισης αν ξερει κανεις: Η επαναφορα τι κανει ακριβως?

Και επισης προσεξα οτι κατα την επαναφορα ξανα-εγκατασταθηκε ενα προγραμμα που ειχα κανει uninstall. Οποτε αναρωτιεμαι, πού σωζει τα αρχεια της η επαναφορα και ποσο μεγαλα ειναι, ποσο χωρο δηλαδη μου τρωνε αυτα?

 

Thanks in advance....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επαναφορά συστήματος κάνει αυτό ακριβώς που λέει δηλαδή σε διάφορες χρονικές στιγμές (συνήθως μετά από την εγκατάσταση/απεγκατάσταση προγραμμάτων) αποθηκεύει την ''εικόνα'' του συστήματός σου εκείνη την στιγμή...

Για να δεις το χώρο που καταλαμβάνει η επαναφορά κάνε τα εξής:

1)Αν έχεις XP πήγαινε πίνακα ελέγχου--Επαναφορά συστήματος και εκεί ρυθμίζεις πόσο χώρο θα καταλαμβάνει..

2) Αν έχεις vista άνοιξε με δικαιώματα διαχειρηστή το command promt και γράψε:

vssadmin list shadowstorage

Και για να αλλάξεις το χώρο που πιάνει η επαναφορά (καλό είναι γιατί στα vista είναι γύρω στο 15% του σκληρού σου) γραψε:

vssadmin resize /On=c:/For=c:/MaxSize=5GB

Όπου c το γράμμα του σκληρού σου που είναι το λειτουργικό σου και 5Gb ο χώρος που θέλεις να χρησιμοποιείται...

Ελπίζω να μην σε κούρασα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...