Προς το περιεχόμενο

DECT και ακτινοβολία


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ναι ετσι ειναι!! Ηδη προσωπικα εχω διακοψει καθετι ασυρματο!

 

Οσο για συσκευη, ναι υπαρχει ...εχω βρει μια η οποια μετραει πασης φυσεως ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια (που σημαινει μπορειτε να καταλαβετε εαν υπαρχει κεραια κινητης κοντα στο σπιτι σας ακομα και καμουφλαρισμενη...αν οι τιμες ειναι υψηλες!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιλάμε για συσκευή αξίας $150. Προτιμώ να πάρω ένα κινητό με χαμηλό SAR ξοδεύοντας αυτά τα χρήματα :P

 

Κάτι ακόμα, αν δε θέλεις να εκτίθεσαι σε ακτινοβολίες θα το επιτύχεις μόνο αν μετακομίσεις σε κανένα βουνό. Μέσα στις πόλεις τρως ακτινοβολία από τους γύρω σου και τις συσκευές τους ασταμάτητα. Το να καταργήσεις όλες τις ασύρματες συσκευές είναι πολύ αφελής λύση κατά τη γνώμη μου.

 

Όταν μία ασύρματη τεχνολογία υπάρχει για την άνεση και την ευκολία, τότε αργά ή γρήγορα θα τη χρησιμοποιήσεις. Τώρα όσον αφορά τη σύνδεση συσκευών που κατά το 90% βρίσκονται σε σταθερά σημεία (βλ. WiFi), θα το έλεγα απλά ασυρματομανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστη η αποψη σου...αλλα...εγω απλα διαφωνω!

 

Ειναι σαν το τσιγαρο! Επρεπε να περασουν αρκετα χρονια για να αποδειχτει οτι πλεον δημιουργει ΚΑΡΚΙΝΟΥΣ και σοβαρα προβληματα υγειας...και ακομα ...(κατ'εμε) υπαρχουν ΗΛΙΘΙΟΙ που καπνιζουν!! Μαλιστα το γραφει στο κουτι κιολας!! Εγω επειδη δεν λειτουργω ετσι και δεν υιοθετω αυτην την λογικη, δεν σου λεω να πας στα βουνα αλλα οπου γνωριζεις κατι και μπορεις να προστατευτεις (και μαλιστα οταν το λενε αξιοπιστες ερευνες) τοτε γιατι να μην το κανεις! Βεβαια παλι εδω ερχονται οι αλλοι της αντιθετης λογικης και λενε...."καλα ρε μαγκα,τοσα και τοσα αναπνεουμε,τοσα τρωμε, δεν ξερουμε τι πινουμε κλπ" οποτε οτι πανε και οσα ερθουν...Ναι σεβαστο ...ελευθεροι ειστε οτι θελετε κανετε, εγω αφηστε να εχω αλλη αποψη! Αλλωστε στην γειτονια μου κοντα εχουν πεθανει 2-3 απο καρκινο ακριβως κατω απο τα σπιτια τους που περνανε 4 γραμμες υψηλης τασης ρευματος και οταν πας και τους ενημερωνεις και τους λες "ρε παιδια υπαρχουν ασχημα στοιχεια που λενε για αυτα και καρκινους με σοβαρα προβληματα υγειας ...φυγετε για το καλο σας...για τα μωρα σας ρε γαμωτο"....τις ιδιες ΜΑΛΑΚΙΕΣ μου λενε και αυτοι! Τι τρωμε,τι πινουμε,το ξερουμε...κλπ. Ενταξει και γω λεω ..."στην υγεια σας"

 

Προς θεου,δεν το λεω προσωπικα σε σενα φιλε μου,

 

αλλά λες... "Όταν μία ασύρματη τεχνολογία υπάρχει για την άνεση και την ευκολία" εγω λεω...τι να την κανω την ανεση και την τεχνολογια οταν θα μου δωσει σε καμια δεκαρια ή εικοσαρια χρονια ογκους και ακουστικα νευρωματα!!! (και μην μου πειτε οτι δεν πιστευετε τα αποτελεσματα ερευνων που παραθεσα πιο πανω που τα λενε ολα αυτα...γιατι τοτε εθελοτυφλουμε).

 

Για τα κινητα εχω να πω το εξης: Βλεπετε ομορφες διαφημισεις να πηγαινει ο αλλος γελωντας τραγουδωντας στον Γερμανο ή και δεν ξερω που αλλου, να αγορασει κινητο με προσφορες, δωρεαν χρονους ομιλιας κλπ!!! Και σκεφτομαι και λεω....Εσεις πατε ολο χαρα και τραγουδι να αγορασετε κατι που θα σας προκαλεσει αργοτερα σοβαρα προβληματα υγειας (πονοκεφαλους,αυπνιες,κοπωση κλπ) και αργοτερα καρκινους ????

 

Εγω οχι!

 

Δικαιολογω τον κοσμο,γιατι δεν γνωριζει....οπως και γω πιο πριν. Η εξελιξη (και να μου το θυμηθειτε) θα ειναι αφου ολο και πιο πολλα δυσμενη στοιχεια βγαινουν τα τελευταια χρονια για την χρηση ολων αυτων, να αναγραφεται πλεον στο κουτι ενος κινητου που θα αγοραζουμε (οπως το τσιγαρο) , οτι η χρηση δημιουργει σοβαρα προβληματα υγειας και καρκινους! Και δεν ειναι υπερβολη!

 

Σε γνωστο φιλο που εισηχθη σε νοσοκομειο, για καποιον ογκο στο κεφαλι...η πρωτη ερωτηση που του εκανε ο γιατρος ηταν "χρησιμοποιεις κινητο?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..δεν σου λεω να πας στα βουνα αλλα οπου γνωριζεις κατι και μπορεις να προστατευτεις..

Προφανώς δεν έχεις συνειδητοποιήσει το μάταιο της προσπάθειας σου.

Απλά, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω....την σωστη λογικη νομιζω οτι εχω υιοθετησει. Οταν βγηκαν π.χ. τα κινητα ολος ο κοσμος οπως μας λεγαν, τα χρησιμοποιουσε χωρις φοβο,μιλουσε παρα πολυ κλπ. Τα τελευταια χρονια ολο και πιο πολυ βλεπουμε στους δρομους να μιλαμε με handsfree και bluetooth...Γιατι αραγε?

 

Γιατι αρχιζουμε να ανησυχουμε και καταλαβαινουμε ολοι μας οτι κατι συμβαινει και το λενε ολο και πιο πολυ οι τελευταιες ερευνες το τι προκαλουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα το μεσημερι στις ειδησεις ειχε ρεπορταζ.

εν ολιγης σουηδοι επιστημονες καναν ερευνες σε 11 χωρες κ οσοι χρησιμοποιουσαν ασυρματο ή bt ειχαν 2πλασιες πιθανοτητες να παθουν κακοηθη ογκο στην μερια του εγκεφαλου που χρησιμοποιουσαν τα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σαν το τσιγαρο! Επρεπε να περασουν αρκετα χρονια για να αποδειχτει οτι πλεον δημιουργει ΚΑΡΚΙΝΟΥΣ και σοβαρα προβληματα υγειας...και ακομα ...(κατ'εμε) υπαρχουν ΗΛΙΘΙΟΙ που καπνιζουν!!

Πρόσεχε υπάρχουν άτομα που καπνίζουν και προσβάλονται με τέτοιους χαρακτηρισμούς και μην το πάρεις στη πλάκα είμαι και εγώ μέσα σε αυτούς.

 

Πολλά λέγονται για τα wi-fi,κινήτα etc etc to θέμα είναι να βρείς συσκευές με χαμηλή κατανάλωση επί παραδείγματι όταν έστηνα ένα wifi στη ταράτζα μου πήρα το wap54g που έχει 0,3 w/inch^2 kλπ με λίγο παραπάνω ψάξιμο όλα βρήσκονταί και κάνουμε τι δουλειά μας χωρίς ανησυχία.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιωμα τους φιλε μου να καπνιζουν! Ομως και εμενα δικαιωμα μου να εχω προσωπικη αποψη! Δεν αλλαζει κατι στην εκτιμηση μου. Να πω οτι προσβαλομαι και γω οταν καπνιζουν τριγυρω μου και δεν σεβονται την επιλογη μου να ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΩ (αναγκαζοντας με να εισπνεω τον καπνο χωρις να το θελω!)Αυτη ειναι η αποψη μου σε καποιον που γνωριζει τι θα παθει εκ των προτερων αλλα εθελοτυφλει! Και να το γραψω και με κεφαλαια , ΚΑΡΚΙΝΟΥΣ παθαινει!

 

Οπως και εσυ μπορεις π.χ. να εχεις την ιδια αποψη για μενα που πιστευω στα παραπανω περι ακτινοβολιων (για το τι λεω τωρα και πρασινα αλογα κλπ).Σεβαστο και δεν προκειται να παρεξηγησω...

 

Πιθανον και να ματαιοδοξω οπως ειπε και αλλος φιλος πιο πανω νομιζω...

 

Τι να κανουμε, δεν μπορουμε ολοι να συμφωνουμε σε ολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε λίγο οφφτοπικ άλλα ένα σου λέω εγώ έχω μια κακή συνήθεια όπως όλοι μας. Και μην μου πεις οτι είσαι αλάνθαστώς και ότι πας με το σταυρό στο χέρι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...