Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 8.04 Hardy Heron-alpha,tribe,rc


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανακοινώθηκε σήμερα και η έναρξη του ubuntu open week. Για όσους δεν γνωρίζουν το ubuntu open week είναι μια ανοιχτή συζήτηση που γίνετε μεταξή των developer του ubuntu και του κόσμου που χρησιμοποιεί την διανομή. Υπάρχει και ένα δίωρο που απαντάει και mark shuttleworth. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ

 

http://fridge.ubuntu.com/node/1402

 

ενώ το πρόγραμμα θα το δείτε εδώ αν και δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα

 

https://wiki.ubuntu.com/UbuntuOpenWeek

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ξερουμε με ποιον πυρηνα θα βγει η stable εκδοση;;;

 

περναω χειροκινητα κατι kernel modules,αλλα και κατι drivers και βαριεμαι να κανω τα ιδια και τα ιδια.αυτη τη στιγμη εχω τον 2.6.24-15-generic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα πριν μία αναζήτηση στο θέμα με ubudsl, αλλά μόνο ένα αποτέλεσμα επέστρεψε. Όποιος το έχει δοκιμάσει στην 8 ας μας πει αν λειτουργεί!

 

Τα Kubuntu την ίδια μέρα με τα Ubuntu θα βγουν;

 

Και κάτι τελευταίο... Τώρα έχω ένα partition 20 GB για τα Kubuntu. Μπορώ κατά την εγκατάσταση των Kubuntu 8 να πάω στα 10 GB και να δώσω τα υπόλοιπα 10 στο NTFS; (Η εγκατάσταση γίνεται σε δεύτερο σκληρό δίσκο ο οποίος έχει μόνο τα Linux. Τα Windows είναι σε άλλον!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Malformed URL

system:/

 

Malformed URL

trash:/

 

Μου βγάζει αυτά τα μηνύματα όταν μπαίνω από kde.Σε gnome μπένω κανονικά.Πως μπορώ να το διορθώσω?

Εχω κάνει upgrade από την 7.10. Στην αρχή δούλευε μια χαρά μετά το έβγαλε και δεν θυμάμαι να πείραξα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johnyboy που στα βγάζει αυτά τα μυνήματα? Και pusher δεν χρειάζετε να κάνεις τίποτα άλλο εκτός από upgrade στην εγκατάταση που εχεις.

Και μερικές pic από το xubuntu hardy

 

xubuntu1nc7.th.png

 

xubuntu3pe6.th.png

 

xubuntu4qe5.th.png

 

και μια από το login στο kubuntu kde 4

 

kubuntuzk4.th.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να μειώσω και το χώρο του partition ταυτόχρονα και να δώσω το μισό στο NTFS. Ούτε σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται format; (Και να κάνω δε με πειράζει. Buck up για τα αρχεία του εχτ3 παίρνω μέσα σ' ένα λεπτό και επίσης μετά από το κόλλημα που έφαγε η 7 μετά την απεγκατάσταση του gcc να ήταν καλύτερο ένα format.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα partion μπορεις να τα μειώσεις μεγαλώσεις μέσω του gparted live cd

http://gparted.sourceforge.net/

 

Είναι κάτι αντίστοιχο του partition magic;

 

Αν κάνω format με το 8 και κόψω το partition των Linux στα 2, το κομμάτι που θα προκύψει, μπορεί να ενωθεί με το NTFS χωρίς να χαθούν τα δεδομένα του NTFS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα αν έπρεπε να κάνω ξεχωριστό θέμα,μιας και η απορία μου είναι από περίεργη ως τρελή θα έλεγα.Στο kubuntu 8.04 τα κουμπιά του λάπτοπ hp pavilion 6760 αναγνωριστηκαν κανονικά και όταν πάταγα το mute γινόταν πορτοκαλί και μπλέ αντίστροφα.Στο sidux ναι μεν αναγνωρίζονται τα κουμπιά,αλλά δεν λειτουργεί το φωτάκι(τι κάθομαι και ψάχνω).Η ιδέα που έχω είναι η εξής:να βρω τον κώδικα από τον οδηγό στο ubuntu και να τον βάλω στο sidux.Πως μπορώ να βρω το συγκεκριμένο οδηγό και που?αν υπάρχει κάπου που να αναφέρεται το όνομα του module ώστε να ψάξω για το source

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...