Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα εκκίνησης VLC (Videolan)


EPa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το Videolan πάρα πολύ καιρό. Όλα μια χαρά. Βλέπω προχτές ότι βγήκε νέα έκδοση (το 0.8.6d) το κατεβάζω και το εγκαθιστώ (πριν είχα το 0.8.5).

Το μόνο που βλέπω όταν προσπαθώ να το ξεκινήσω crashάρει αμέσως και πέρνω το γνωστό παράθυρο των XP που λέει "VLC media player has encountered a problem and needs to close.. μπλα μπλα μπλα". Ψάχνω στο δίκτυο βρίσκω και άλλους με το ίδιο πρόβλημα και διάφορες προτεινόμενες λύσεις και τα δοκιμάζω όλα:

 

- απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση

- εγκατάσταση παλαιότερων εκδόσεων

- εγκατάσταση της προηγούμενης έκδοσης που είχα και δούλευε

- σβήσιμο των preferences (στο application data)

- μετονομασία του plugins directory

- clean reboots

- ξεκίνημα από command line με verbose option

- έλεγχος και εγκατάσταση τελευταίας έκδοσης directX

- εγκατάσταση τελευταίων drivers κάρτας γραφικών (ΑΤΙ Radeon X800XL)

- άλλα που δε θυμάμαι

 

..δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα. Δηλαδή και η προηγούμενη έκδοση που μου δούλευε πλέον δεν δουλεύει.

 

Κοιτάω στο event log και βλέπω να εμπλέκεται το msvcrt.dll. Θυμάμαι ότι πριν μερικές μέρες πήγα να δοκιμάσω το Gimp (2.4.2) και έκανε το ίδιο: κατευθείαν crash με τον ίδιο τρόπο.. ούτε να ανοίξει το παραμικρό παράθυρο. Κοιτάω event log και βλέπω το ίδιο πράγμα, να εμπλέκεται δηλαδή το msvcrt.dll.

 

Δεδομένου ότι και τα δύο προγράμματα δεν είναι windows native προγράμματα (κατασκευάζονται κυρίως για linux συστήματα και γίνονται compile και σε άλλα συστήματα όπως Mac και windows) δεν πιστεύω ότι έχουν πρόβλημα αυτά, αλλά κάτι άλλαξε τελευταία με το msvcrt.dll που έχει σχέση με Microsoft Visual C++ runtime.

 

Το σύστημα είναι XP Pro SP2 Αγγλικά με όλες τις ενημερώσεις, χωρίς άλλα προβλήματα.

 

Ξέρεις κανείς κάτι;

 

Παραθέτω μερικά χαρακτηριστικά screenshots του προβλήματος:

post-16618-129062956311_thumb.jpg

post-16618-129062956312_thumb.png

post-16618-129062956314_thumb.jpg

post-16618-129062956315_thumb.png

post-16618-129062956316_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Α, πολύ ωραία. Η λύση του προβλήματος είναι η εξής (κρατηθείτε):

απεγκαθιστάς το Adobe Dreamweaver CS3 και όλα καλά

 

Καλό; Ποιες οι πιθανότητες να το βρεις ψάχνοντας λογικά;

 

Α ρε βρεγμένη σανίδα που χρειάζεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήταν από τα πρώτα που είχα κοιτάξει. Το msvcrt ήταν σωστό. Ήταν ακριβώς αυτό που έχει μια φρέσκια εγκατάσταση XP SP2. Έχω και άλλο μηχάνημα XP SP2 (λίγο πιο παλιό αλλά "καθαρό" από software) στο οποίο VLC και Gimp έτρεξαν χωρίς πρόβλημα, και το 1ο που έλεγξα ήταν αυτό. Μάλιστα είχα μετονομάσει κάθε άλλο msvcrt στο προβληματικό σύστημα έτσι ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να φορτωθεί, και είχα ελέγξει ότι αυτό που βρισκόταν στο \windows\system32 ήταν το σωστό.

 

Μετά την απεγκατάσταση του CS3 δεν άλλαξε.

 

Δηλαδή κανείς (εγώ τουλάχιστον όχι) δεν ξέρει τι έφταιγε. Και μάλλον δε θα το μάθει ποτέ κανείς :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...