Προς το περιεχόμενο

quiz για γνωστες ψηφιακ'ων μηχαν'ων


gaspappas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Τα χριστούγεννα θέλω να πάρω μια μηχανή των 7mp κοντα στα 200ευρώ και έχω καταλήξει στις ακόλουθες:

 

Sony DSC-W80

Panasonic Lumix DMC-FX12

Pentax Optio M40

Nikon Coolpix S200

Olympus mju 760

Olympus fe-290

Casio exelim v7

 

Αν εχετε να προτείνεται κατι αλλο πειτε μου,με ενδιαφερει περισσοτερο να μην βγαζει κουνημένες φωτο και επίσης η ταχύτητα,οχι ομως πως δεν υπολογίζω και την ποιότητα της είκόνας.

Ελπίζω να μην σας βάζω δύσκολα....Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200 ευρώ με ή χωρίς τα εξτρα (μπαταρίες, κάρτες, θήκη κλπ.);

 

Προσωπικά αποκλείω sony, olympus (xd κλπ.) κ Casio.

 

Από αυτές θα έπαιρνα την Nikon

 

Κοίτα κ

την Fuji

Panasonic

Canon

Nikon

 

Canon all the way, αν θες τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις κουνημένες φωτογραφίες δεν τις βγάζει η μηχανή, αλλά ο φωτογράφος. Αν δεν έχεις σταθερό χέρι και θέλεις να βγάλεις φωτογραφία χωρίς καλό φωτισμό, δεν έχεις ελπίδα. Ακόμα και ο οπτικός σταθεροποιητής δεν κάνει θαύματα, αλλά σου επιτρέπει να φωτογραφίσεις με λίγο μικρότερη ταχύτητα (όχι πάνω από 2 στοπ). Για καλές φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό προτείνω την Fujifilm Finepix F40fd, που αν και δεν έχει σταθεροποιητή, σου δίνει πολύ καλές φωτογραφίες σε ISO μέχρι 800 όταν σε όλες σχεδόν τις compact τα προβλήματα με τον θόρυβο αρχίζουν από τα 200.

Την Nikon S200 την έχει ο αδελφός μου και αν και μου αρέσει πολύ σαν μηχανή, οι φωτογραφίες της είναι πολύ μέτριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την Nikon την αγορασε μια γνωστη μου πριν λιγες μερες.

 

εμενα παντως για κοπελα μου αρεσε παρα πολυ.και σαν σχεδιασμος,(μικρη,σταθερη κλπ) αλλα και οι επιδοσεις της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για εμένα Canon ixus πάρε. Ο σταθεροποιητής εικόνας είναι κάτι που το ακυρώνει ο θόρυβος σε χαμηλά iso που έχουνε. Άσε που και αυτό όταν ενργοποιείτσι προκαλλεί μια θολούρα.Αυτό που θα κοιτάξεις να έχεις χαμηλό θόρυβο σε υψηλά ISO ή αλλιώς μεγάλο μέγεθος αισθητήρα και megapixel μόνο όσα χρειάζεσαι πραγματικά για να έχεις μεγάλο μέγεθος pixel.

Δες και την Fuji F40fd που γράφει ο φίλος πιο πάνω. Δεν την ξέρω καθόλου ούτε review αλλά τα χαρ/κα της δείχνουν πολύ καλή μηχανή. Αν έβγαινε με μεγαλύτερο zoom θα άλλαζα και εγώ τη δικιά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή εχω Olympus θα σου έλεγα να ΜΗΝ πάρεις ... πολύ άσπρες φωτογραφίες + θόρυβος ακόμα και στα χαμηλά Iso, ο σταθεροποιητής κάνει δουλειά βέβαια αλλά για μεγάλα zoom ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω προτεινω Canon Ixus 70.Μεγαλη εμπειρια απο ψηφιακες δεν εχω αλλα αυτη η μηχανη βγαζει πολυ καλες φωτο κι ειναι και πολυ ευχρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego tha pao kondra se olous kai tha protino:

Kodak EasyShare Z710 giro sto 200ari.

Tin exei filaraki mou kai travaei kati fotos treles.

Ase pou exei kai 10x optiko zoom kai einai genika poli kali gia ta lefta tis.

To mono mionektima einai oti einai ligo megali kai den mporeis na tin exeis pandou kai panda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια παιδιά δεν κατεληξα κάπου ακριβώς αλλα τουλάχιστον απέριψα sony & olympus.

Θα προσπαθήσω να μάθω πληροφορίες για αυτές που προτείνετε στο web μπας κ καταλήξω κάπου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως Sony θα σου πρότεινα!!!!

Μόνο το όνομα είναι εγγύηση. Στις ψηφιακές πιστεύω ότι είναι κορυφή. Εγώ έχω την Τ3 (αρκετά πλέον παλιό μοντέλο) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια παιδιά δεν κατεληξα κάπου ακριβώς αλλα τουλάχιστον απέριψα sony & olympus.

Θα προσπαθήσω να μάθω πληροφορίες για αυτές που προτείνετε στο web μπας κ καταλήξω κάπου....

Μπορει να σε βοηθησει αν πας να τις δεις κι απο κοντα (συνηθως ειναι ανοιχτες..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να σε βοηθησει αν πας να τις δεις κι απο κοντα (συνηθως ειναι ανοιχτες..)
Αυτό είναι το καλύτερο. Πολλές μηχανές σε λειτουργία υπάρχουν στα Media Markt.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πολλα καταστηματα τις εχουν ανοιχτες αλλα συνήθως ειναι εύκολο αυτο το περιβάλλον για φώτγρ,ξέρετε καλός φωτισμός,έλλειψη ηλίου κοκ.

Θα μπω στον φίλο μου,dpreview

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...