Προς το περιεχόμενο

SLI σε CROSSFIRE Mobo: Γίνεται;;


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γίνεται να βάλω διάταξη SLI σε motherboard που υποστηρίζει Crossfire;; Εννοώ υπάρχει κάποιος τρόπος ή τεχνική;; Συγκεκριμένα έχω ήδη μία κάρτα nVidia 8800GTS 320MB (Albatron) και ένα Mobo Asus P5W DH Deluxe με υποστήριξη για Crossfire, όπως λέει στο manual. Υπάρχει τρόπος να βάλω μία 2η 8800GTS και να τις συνδέσω με SLI; Ξέρω πως μάλλον δύσκολα γίνεται αλλά είπα να ρωτήσω να δω μήπως κι ξέρει κάποιος καμιά "χακιά" να γίνετια αυτό.

 

Επίσης, στη περίπτωση που δεν γίνεται: Υπάρχει Mobo με chipset της Intel (X38) που να υποστηρίζει SLI;;; Εγώ όσο έψαξα σήμερα στο Internet δεν βρήκα τίποτα στα καταστήματα (Πλαίσιο, e-shop, hardshop κτλ.).

 

Αν ξέρετε κάτι και στα 2 αυτά θέματα, please help.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να βάλω διάταξη SLI σε motherboard που υποστηρίζει Crossfire;;

Oxi se kamia twn periptosewn.

Επίσης, στη περίπτωση που δεν γίνεται: Υπάρχει Mobo με chipset της Intel (X38) που να υποστηρίζει SLI;;;

Mobo me X38 chip set upostizi mono Crossfire 2x16.

 

Ane3artita apo ti upostirizi to ka8e chip-set mporeis panta na balis mia karta ite nvidia i ite Ati.

Pros to paron to mono dia8esimo chipset gia SLI einai to (palio)i680 tis Nvidia, se 1 mina bgeni to i780 tis idias eterias.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Σας Ευχαριστώ.

Θα βγάλω την 8800GTS 320ΜΒ που έχω και θα αγοράσω 2χ3870 ΑΤΙ Radeon να τις βάλω σε Crossfire να τελειώνουμε. Καλή λύση βρίσκετε;;

... Έτσι για να παίξουμε και λίγο πιο άνετα το Crysis! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την Sapphire HD 3870: Ξέρετε αν είναι καλή ποιοτικά κάρτα; Είναι αθόρυβη (σημαντικό για μένα) όπως η 8800 GTS (Albatron) που έχω τώρα;;

 

Όπως ισχύει με τις 8800gt έτσι και με τις 3870 έχουν το ίδιο cooler (έχω βαρεθεί να το γράφω... :lol:)και φυσικά όλες είναι ίδιες εκτός απο μερικές εκδόσεις που βγαίνουν με ανεβασμένα ρολόγια απο τις κανονικές.Όσο για τον βόρυβο και οι 8800gt και οι 3870 είναι αθόρυβες(αν και νόμιζα οτι η 8800gt έκανε θόρυβο τελικά έκανα λάθος :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την Sapphire HD 3870: Ξέρετε αν είναι καλή ποιοτικά κάρτα; Είναι αθόρυβη (σημαντικό για μένα) όπως η 8800 GTS (Albatron) που έχω τώρα;;

 

8a exeis to kefalisou isixo k apo afto to 8ema.:P

Des afto to link----> temperature & sound test.

 

 

Episis se crossfire exi afta ta apotelesmata.:-D:

crysis_1600.jpg bioshock_1600.jpg

coj_1280.jpg

Source.png Πηγή:

3870 review

 

Prosoxi ta mobo me p35 chipset upostirizoun men crossfire alla 16x+4x taxitita enw

me X38 chipset exoun 16x+16x pci-E 2. me liga logia den exeis apolia se apidoseis me to X38 chipset.

H pio f8ini lisi einai afti: 1 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paides.... sumfwvw me osa eipate pio pavw. Alla gia va eimaste akribeis va pros8esw oti h HP exei bgalei spuper-duper-pavakribo PC pou upostirizei toso CF oso kai SLI.

To pws to katafere???? Dev exw oles tis leptomeries.... Gevika 8ewreite arketa e3izitimevos o tropos kai eivgai kai 8ema custom-h/w kai custom-drivers. Pavtos dev exw akousei kaveva veotero gia hackes....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Paides.... sumfwvw me osa eipate pio pavw. Alla gia va eimaste akribeis va pros8esw oti h HP exei bgalei spuper-duper-pavakribo PC pou upostirizei toso CF oso kai SLI.

To pws to katafere???? Dev exw oles tis leptomeries.... Gevika 8ewreite arketa e3izitimevos o tropos kai eivgai kai 8ema custom-h/w kai custom-drivers. Pavtos dev exw akousei kaveva veotero gia hackes....

 

opws lene sta mmorpg...screenshot (h link) or it didn't happen...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την Sapphire HD 3870: Ξέρετε αν είναι καλή ποιοτικά κάρτα; Είναι αθόρυβη (σημαντικό για μένα) όπως η 8800 GTS (Albatron) που έχω τώρα;;

 

Γιατί δεν κάνεις τον άλλο? Πούλα αυτή που έχεις και πάρε μία και καλή... Για παράδειγμα πάρε μία 8800gts 640mb. Πολύ καλύτερη από αυτήν που έχεις και σχεδόν ίδια λεφτά με τις 2 3870 που σκέφτεσαι να πάρεις. Δεν βρίσκω το λόγω να πάρεις 2 κάρτες για να παίξεις σε crossfire ή sli μόνο για 30% παραπάνω επιδόσεις από την μία κάρτα. Αν και εφόσον σκέφτεσαι να δώσεις τόσα λεφτά... Φιλικά πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Γιατί δεν κάνεις τον άλλο? Πούλα αυτή που έχεις και πάρε μία και καλή... Για παράδειγμα πάρε μία 8800gts 640mb. Πολύ καλύτερη από αυτήν που έχεις και σχεδόν ίδια λεφτά με τις 2 3870 που σκέφτεσαι να πάρεις. Δεν βρίσκω το λόγω να πάρεις 2 κάρτες για να παίξεις σε crossfire ή sli μόνο για 30% παραπάνω επιδόσεις από την μία κάρτα. Αν και εφόσον σκέφτεσαι να δώσεις τόσα λεφτά... Φιλικά πάντα!

 

eisai ligo anenhmerwtos mou fainetai...mia 3870 512mb apo monh ths einai kalyterh apo thn 8800 GTS 640mb...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ax Ax Ax ....

 

http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2007/12/05/daily-wibble-5dec2007

 

 

To parapavw eivai *NEO* dhladh eivai kai shmerivo, alla eivai gvosto edw kai 6 mhves oti h HP to exei kataferei.

 

 

GEvika yparxouv arketoi tropoi.... dev exw xrovo twra alla suvoptika katagrafw orismeves pi8aves liseiw pou akolou8ouv diafooi kataskebastes:

<quick and dirty mode on>

Perveis mia kavovikh mobo intell pou upostirizei CF, pros8eteis alla duo kavalia PCIe mesv chipset nVidia pou upostirizei (ektos twv allwv) kai SLI.

Stirr Well

Provide BIOS support

Map muptiple Chanells to an Abstaction Layer

Have drivers to support the abstaction layer

 

VOILA!

 

Soup is ready

 

 

<q&d-m off>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...