Προς το περιεχόμενο

Αγορα WD My Book 500GB


in_VINCE_ble

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο σκληρος ειναι ουσιαστικα ενας υπολογιστης που τρεχει linux οποτε προβλημα με linux δεν παιζει. Αλλα ετσι κι αλλιως ειναι ενα μηχανημα συνδεδεμενο σε δικτυο. Τι σχεση εχει το λειτουργικο καποιας αλλης συσκευης που ειναι στο ιδιο δικτυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μεταξύ των παρακάτω τριων, ποιόν θα προτείνατε ή έχετε προσωπική εμπειρία για να μου πείτε δυο λόγια;

 

Επίσης έλεγα να κοίταγα καμια υλοποίηση με κουτί NAS αλλά είναι ήδη πανάκριβο, χωρίς το κόστος των έξτρα σκληρών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τωρα σκεφτομαι να παρω τον wd world οσο για το κουτι NAS...

το ειδα λιγο και ειναι φοβερο οντος αλλα πολυ ακριβο συν τους δισκους οπως λες και εσυ

για οικιακη χρηση παντως ο ΝΑS μου φαινεται υπερβολη

εκτος και αν εχεις τοσο τρελα αλλα κα τα λεφτα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν σε βοηθαει αυτο αλλα αν ο lacie εχει την ποιοτητα των απλων εξωτερικων lacie τοτε μαλλον εκει να πας. Για τον wd τα ειπαμε. Εχω και απλο εξωτερικο lacie και ειναι παρα πολυ καλος. Κανενα προβλημα , αθορυβος, γρηγορος για usb... Αν και ο δικτυακος εχει την ιδια ποιοτητα τοτε νομιζω ειναι καλη επιλογη. Ο σκληρος που κουβαλει λογικα ειναι samsung αν σε ενδιαφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το NAS το βρίσκω υπερβολή μόνο ως προς το κόστος του. Αλλιώς έτοιμος είμαι!

 

fabio, επειδή έχουμε στο γραφείο έναν 500αρι usb Lacie (που τώρα έχει 99ε) και τον δουλεύω καθημερίνά, βλέπω όλα του τα πλεονεκτήματα και σίγουρα κλίνω περισσότερο προς τον αντίστοιχο δικτυακό. By the way, ο δικός μας έχει μέσα Hitachi δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το NAS το βρίσκω υπερβολή μόνο ως προς το κόστος του. Αλλιώς έτοιμος είμαι!

 

Γι αυτο και πηγα στον wd. Αν ειχα βρει nas σε παρομοια λεφτα θα το παιρνα χωρις δευτερη κουβεντα. Με τον απλο σκληρος σε δικτυο αρχιζεις τους συμβιβασμους και εκ των υστερων βλεπω οτι για τον wd πρεπει να κανεις αρκετους. Προσωπικα δεν με ενοχλουν αλλα οποιος πει "ρε αδερφε πολυ σαματα κανει σιγα μην παρω τετοιο πραγμα" δεν θα τον πω παραλογο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον πηρα τον δισκο αλλα ακομα δεν περασα το προγραμμα της μιονετ ουτε το αλλο

εχω ενα προβλημα ομως.οταν το βαζω στο ρουτερ μου που το εχω στο pc με τα xp δεν τον βλεπει καθολου ουτε στις θεσεις δικτου

οταν το βαζω στο laptop με τα vista στην αρχη το βρηκε και το ορισα σαν θεση δικτυου ωστε να το βλεπω και απο τον υπολογιστη μου

μετα το ξαναεβαλα στο λαπτοπ και παρολο που μπορω να μπω απο τον υπολογιστη μου δεν το βλεπω στις θεσεις δικτου

μηπως γινετε τιποτα με τα ports?γιατι δεν αλλαξα τιποτα

ah...και αυτο που ειχες πει fabio με το dhcp server στο ρουτερ μου(linksys wag200g) ειναι ενεργοποιημενο.... αν λες στις αρχικες ρυθμισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το mionet μην το βαλεις.

 

Για να ειμαι σιγουρος οτι σε καταλαβα μπορεις να μπεις στο σκληρο αλλα δεν εμφανιζεται στις θεσεις δικτυου?

 

Αν ναι ανοιξε τον υπολογιστη μου και πανε εργαλεια>αντιστοιχιση δισκου Διαλεξε γραμμα απο κατω βαλε την ip του δισκου και λογικα θα ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα οταν το βαζω στο ρουτερ στο Pc με τα xp δεν το βλεπει καθολου και αναρωτιεμαι μηπως φταει τιποτα στις ρυθμισεις του ρουτερ η του kasperksy παντως δεν ανοιξα καποια port

η ip του δισκου ποια ειναι? μπορω να την δω απο καπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω ένα link που βρήκα όπου λέει κάποια μειονεκτήματα του mybook WORLD . Λέει ότι για network δεν επιτρέπει να γίνουν share 30 είδη αρχείων (μερικά μάλιστα σοβαρά όπως mp3 και DIVX) ενώ για πρόσβαση από Internet εάν κατάλαβα καλά μόνο από πληρωμή.

http://www.amazon.com/review/product/B000NKJ2WY/ref=dp_db_cm_cr_acr_txt?%5Fencoding=UTF8&showViewpoints=1

 

Ρε παιδιά , άλλο τρόπο για εξωτερικό σκληρό με ethernet δεν υπάρχει? Κουτί με ethernet ξέρετε κανένα (όχι 100 ευρώ , έλεος). Η άλλον σκληρό εκτος από τον mybook , αλλά στα ίδια λεφτά.

 

Edit: ΑΥτό για το που δεν αφήνει να κανεις share κάποια αρχεία μάλλον ισχύει για πρόσβαση από το internet μόνο, όχι για απλό network. Αλλά δεν είμαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fabio τον συνδεσα στο liknsys πρωτα αλλα δεν τον αναγνωριζε καθολου γι αυτο ρωταω μηπως φταει τιποτα στις ρυθμισεις του ρουτερ

το το linksys ειναι συνδεδεμενο ενσυρματα με το pc με τα xp

μετα επειδη δεν το εβρισκε καθολου το ρουτερ ειπα να το βαλω ενσυρματα στο λαπτοπ με ethernet για usb δεν δοκιμασα ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα κανει share mp3. Απο εκει και περα δεν μπορω να καταλαβω γιατι να θελει καποιος να ειναι προσβασιμος ο σκληρος απο το νετ. Υστερα μας φτανε οι κακοι χακερζζζζ

Παντως ο,τι πληρωνεις παιρνεις. Επειδη εχει καποια μειονεκτηματα γι αυτο κανει κανει τοσο ενω οι αλλες λυσεις ειναι σχεδον στα διπλα.

 

 

@ in_VINCE_ble

Δεν ειμαι σπιτι να να σου πω ακριβως αλλα πανω κατω αυτο πρεπει να κανεις :

Το βαζεις στο ρουτερ και το ανοιγεις

Ανοιγεις τη διαχειριση του ρουτερ (λογικα 192.168.1.1)

Στην πρωτη σελιδα αν θυμαμαι καλα προς τα κατω ρωταει αν θες να εχει ενεργο το dhcp και ποσες ip να δωσει. Οσες λιγοτερες τοσο καλυτερο.

Στο status ή το administration εχει μια επιλογη να δωσεις το dhcp table. Βγαζει μια λιστα με τι ip που εχει δωσει. Εκει πρεπει να εχεις μια καταχωρηση 192.168.χ.χ myworldbook

 

Λογικα εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά μπορεί να γίνω λίγο κουραστικός αλλά επειδή προσπαθώ και εγώ να στήσω για 1η φορά δίκτυο αν μπορεί κανείς ας βοηθήσει.

Πήρα τελικως τον WD world edition 500GB για να μπορώ να διαμοιράσω τα αρχεία μου σε 3 υπολογιστές, χωρίς κάποιος απο αυτούς να πρεπει να ειναι ανοιχτος προκειμένου να δουλεψει ο δίσκος. Εβαλα το mionet, το οποίο αν δεν κάνω λάθος ειναι για να συνδέομαι στο δίσκο μέσω internet από απομακρυσμένη θέση.

Το πρόβλημά μου είναι οτι δε με ενδιαφέρει αυτη η λειτουργία του δίσκου, αλλά θέλω να το χρησιμοποιήσω μόνο ως ανεξάρτητο δίσκο σε δίκτυο. Διάβασα παραπάνω (από fabio) οτι αυτο γίνεται αλλα δεν κατάλαβα πως. Προς το παρόν έχω εγκαταστησει το mionet σε 3 υπολογιστές του δικτύου μου και μπαινω στο δίσκο μεσω του mionet. Επειδή το χρειάζομαι για επαγγελματική χρήση θέλω να είναι σχετικα ασφαλής από internet κλπ (μια κουβέντα είναι αυτή). Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...