Προς το περιεχόμενο

Κρασί


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kaiowa: 5011166001096_200.jpg

enuff said :P

 

!!!!

Ναι ρε!!!! Πω μια ωρα κολλημα χτες να θυμηθω το ονομα της αηδιας αυτης. Μεχρι και search στο google εκανα για να το βρω αλλα τπτ. Αυτο ακριβως ειχα στο μυαλο μου οταν το γραφα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators

Κτήμα ΓΑΙΑΣ (http://www.gaia-wines.gr/gaia.asp?page=products&wine=GaiaEstate)! Το πληρώνεις βέβαια 23 ευρώπουλα στην κάβα αλλά είναι κορυφή (στα σούπερ μάρκετς βρίσκω μόνο το φθηνότερο Αγιωργίτικο ΓΑΙΑΣ που κοστίζει καπου στα 12 ευρώ - http://www.gaia-wines.gr/gaia.asp?page=products&wine=Agiorgitiko). Επίσης έπαθα την πλάκα μου με ένα Νάουσα Μπουτάρη του 1984 αλλά τα 90 ευρώ που κοστισε, το κάνουν απαγορευτικό για συχνή χρήση! B)

 

Και εννοείται ότι δεν παίρνεις καλό κόκκινο κρασί για να το πιεις μαζί με ...τη φασολάδα ή το σουβλάκι με πίτα... Ετοιμάζεις μια ποικιλία πικάντικων-καπνιστών τυριών (απο την οποία δεν λείπει ποτέ το Μετσοβόνε) και είσαι αρχηγός!

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις καμμιά άλλη Κίσσαμο; :-P

 

Από ποιό χωριό είσαι; Εγώ έχω καταγωγή από Καστέλλι, αλλά δυστυχώς δεν έχει μείνει κανείς συγγενής μου εκεί, πλέον είναι όλοι στα Χανιά.

 

Το κόλλημα όμως με την Κισσαμίτικη Μουσική και το μαρουβά μου έχει μείνει!

 

Ειμαι απο τη ΣΠΗΛΙΑ ΚΙΣΣΑΜΟΥ.Το χωριο κοντα στο ΚΟΛΥΜΠΑΡΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ενα πολυ καλο κρασι για μενα ειναι το ΙΜΕΡΟΣ το ξινομαυρο ειναι παραγωγη Ναουσας ειναι λευκο και πολυ γευστικο κρασι ελαφρυ. πωλειται λιανικη 5 με 10 ευρω το μπουκαλι το προτεινω ανεπιφυλακτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα πολυ καλο κρασι για μενα ειναι το ΙΜΕΡΟΣ το ξινομαυρο ειναι παραγωγη Ναουσας ειναι λευκο και πολυ γευστικο κρασι ελαφρυ.

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτά τα δύο δεν μου έκατσαν σωστά, αλλά τα googlαρα και όντως υπάρχουν κάποιες λευκές οινοποιήσεις του ξινόμαυρου . Αν και είμαι σίγουρος ότι δεν διατηρεί όλα τα στοιχεία που κάνουν το ξινόμαυρο κορυφαίο, θα το δοκιμάσω αν μη τι άλλο για τη σπανιότητα του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μπράβο που επαναφέρεις το θέμα Πασχαλίτσα:-)

Τώρα που είμαστε στην καρδιά των γιορτών νομίζω ότι πρέπει να ξαναρχίσει η συζήτηση για το κρασι και να πέσουν προτάσεις στο τραπέζι. Με το είδος τον φαγητών που συνηθίζονται αυτές τις μέρες θα έλεγα πως ταιριάζουν μάλλον τα κόκκινα, εκτός και αν έχετε όρεξη (και κατάλληλη παρέα) να ξεκινήσετε με λευκό για τα πρώτα( σούπες κλπ) και συνεχίζετε με κόκκινο για τα κοψίδια.;)

Αυτά είναι γούστα!!!

Ξεκινάω με Κτήμα Αβαντίς. Κορυφαία κρασία όποια ετικέτα του κτήματος και αν δοκίμασα. Ειδικά Μαλαγουζιά και (νομίζω) Syrah. Absolute Winners!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχθες δοκιμασαμε το Brillante blanc, sec/demi sec του ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΥ ΠΑΡΑΓΩΓΩΝ ΡΟΜΠΟΛΑΣ ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ.

(εννοειται με την σουπα και την ασπρη γαλοπουλα)

 

πηρε καλες κριτικες απ'την παρεα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο ο luci εχει πει κατι σωστο στο topic.... δεν ειμαι μεγαλος φαν του κρασιου, αλλα η ελλαδα δεν εχει τοσο τρομερα κρασια..

 

Διαφωνώ κάθετα. Υπάρχουν εξαιρετικά ελληνικά κρασιά, απλά οι περισσότεροι δεν έχουν την ανάλογη κουλτούρα γύρω από το κρασί και αρκούνται στου "καλό γαλλικό κρασί..."

 

ξεχασα να πω, οτι το 90% απο εδω μεσα πινουν το κρασι στο ποτηρι-ταβερνας..

 

Τα περί οινικής κουλτούρας που γράφτηκαν παραπάνω...

 

Ομως συγκρινοντας τα με γαλλικα ιδιας τιμης τα ελληνικα συνηθως ειναι πολυ καλυτερα σε ποιοτητα.

 

Συμφωνώ

 

Petrus Είναι πραγματική απόλαυση να δοκιμάζεις συνδυασμούς κρασιού-φαγητού, αρκεί να μην έχεις κολλήματα. Βαριέμαι απίστευτα τα άτομα που δεν δοκιμάζουν τίποτα άλλο εκτός από Βιβλία Χώρα και Μαγικό Βουνό. Και βεβαίως υπάρχουν μερικές πολύ δυνατές ελληνικές ποικιλίες που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τις γνωστές διεθνείς

 

Ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ολο θεμα παντως της γευσιγνωσιας και δοκιμης κρασιων στην Ελλαδα φαινεται να εχει ανθηση. Οι περισσοτεροι μεγαλοι παραγωγοι εχουν φτιαξει ωραιους χωρους στους οποιους ερχονται διαφορα γκρουπ που ενδιαφερονται και δοκιμαζουν φαγητα, κρασια και τον συνδυασμο που πρεπει να εχουν. Λογικα και σε μικρες παρεες θα ειναι διαθεσημοι να κανουν ξεναγιση και καποια δοκιμη κρασιων.

Τα ιδια γινονται και σε μεγαλα ξενοδοχεια, απο βορεια ελλαδα ξερω οτι τετοια events κανει το Sunny Beach, το Μακεδονια, το Hayatt.

Υπαρχει φυσικα και συλλογος Sommelier Ελλαδος οι οποιοι ειναι διατεθιμενοι να βοηθησουν και να συμβουλεψουν τον οποιονδηποτε. Λεγοντας να συμβουλεψουν εννοω να δωσουν καποιες βασικες πληροφοριες ωστε να απολαμβανετε το κρασι καλυτερα και να αποφευγονται τραγικα λαθη. Επειδη ειναι συνδεμενο με το φαγητο, ο συνδυσμος των 2 παιζει μεγαλο ρολο στην maximum απολαυση ενος καλου κρασιου.

 

Τωρα τελευταια δοκιμασα αρκετα ωραια Βουλγαρικα κρασια (, Mavrovo Special Reserve και Enira μου καναν μεγαλη εντυπωση (ηταν και αρκετα ακριβα βεβαια για Βουλγαρικα standar).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Vinsanto (...να 'ναι και ότι να 'ναι :P)

2. Ξινόμαυρο Ανέστη Μπαμπατζιμόπουλου.

3. Grenache

 

3 που μου έρχονται στα γρήγορα...

 

Για το 1 συμφωνώ εν μέρη.

Μ'αρέσει και μένα το Visanto, αλλά του Μπουτάρη πχ σε σχέση με του Αργυρού είναι η μέρα με τη νύχτα(σε γεύση και τιμή:-D). Οπότε προτιμάμε του Χατζηδάκη και είμαστε άρχοντες!

 

Για το 3 ποιο grenache εννοείς?

Μάλλον το Grenache Rouge του Μπουτάρη παλι?

Γ@μωμέτριο κατά τη γνώμη μου. Δοκίμασε στην ίδια τιμή το Μελιαστό Σπυρόπουλου.

 

Ο Μπουτάρης πάντως έχει μερικά αξιόλογα κρασιά, ειδικά when it comes στη σχέση τιμή/απόδοση. Παραμονή Πρωτοχρονιάς το φαγητό συνοδέψαμε (και) με τις "2 ελιές". Με τον πολύ δημοφιλή συνδυασμό Syrah-Merlot-Ξινόμαυρο, ελαφρύ με γλυκιά επίγευση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...