Προς το περιεχόμενο

Κρασί


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Vinsanto Αργυρού....(και για κόκκινες σάλτσες) ;-)

Syrah N. Lazaridis

ΔΙΑΠΟΡΟΣ κυρ - Γιάννης

 

και απο χύμα.........της Ε.Α.Σ. Λήμνου.....

 

στην υγειά μας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους μολις γυρισα απο γλεντι ,

και στο θεμα μας γλυκο κρασι σαμου απο μοσχατο αμπελι

 

Μην πίνεις πολύ από αυτό γιατί ''χτυπάει'' άσχημα

 

Στο σπίτι πίνω καθημερινά 2-3 ποτήρια από το δικό μου κρασί φτιαγμένο πε παραδοσιακό τρόπο χωρίς συντηριτικά και φάρμακα.Τώρα όταν βγούμε έξω κάνα αγιωρίτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα περι αρωμάτων,μπαχαρικών και λοιπών γιατί έχω δοκιμάσει διάφορα με παρόμοιες υποσχέσεις και δεν τα καταλαβαίνω μήπως είναι μόνο για γευσιγνώστες;Ή είναι ένα πράγμα σαν τα τσιγάρα που έχουν 1.000.000 γεύσεις και είναι όλα μια αηδία κ μισή;

 

Υπαρχει συγκεκριμενος τροπος καταποσης για να καταλαβεις τις γευσεις που εχει ενα κρασι. Κυκλοφορουν βινεο απο διαφορους sommelier σχετικα με αυτο το θεμα.

Επισης λογω κακης αποθηκευσης απο τα μαγαζια πολλες φορε οι γευσεις των περισσοτερων κρασιων χαλανε και μοιωνονται αισθητα. Αν θελεις να δοκιμασεις πραγματικα τις διαφορες γευσεις παρε μερος σε ενα wine tasting σεμιναριο η πανε εκδρομη σε κανενα μεγαλο παραγωγο.

Για να αναγνωριζεις τις γευσεις και τις μυρωδιες ενος κρασιου κυκλοφορουν κατι μικρα μπουκαλακια σε σετ που εχουν αποσταγμα απο υλικα που συνηθως μπαινουν σε κρασια (απο φρουτα μεχρι ξυλο, κοπρια, χορτα κτλπ). Μυριζοντας τα εξοικειωνεσε με τις μυρωδιες αυτες και αναγνωριζεις τι περιπου περιεχει καθε κρασι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης λογω κακης αποθηκευσης απο τα μαγαζια πολλες φορε οι γευσεις των περισσοτερων κρασιων χαλανε και μοιωνονται αισθητα.

 

+1...Και στα μαγαζιά και στο σπίτι (αμα χώσεις στο ψυγείο για ώρες το κόκκινο ή στην κατάψυξη το άσπρο να παγώσει γρήγορα...)

 

 

Αγαπημένη ποικιλία: ασύρτικο

 

Αγαπημένα κρασια: θέμα Παυλίδη λευκό

Θαλασσίτης

 

Αβατον Γεροβασιλείου ( το κρασί που πίνουν τα ξωτικά του

δάσους!!!)

 

καλά φτηνά κρασιά: Ψηλές κορφές (ΕΟΣ Σαμου), Δαμασκηνός καπνιστός (Βαένι), Ραψάνη Τσάνταλη, Νάουσα + Μοσχοφίλερο Μπουτάρη, Ορεινό Σπυρόπουλου

 

Μην έχουμε παράπονο, και ποικιλίες καλές εχουμε και παραγωγούς και καλά προσιτά κρασιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ξεθάβω.

 

έχω ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί, πεντάλιτρο για την ακρίβεια, φτηνό, vaeni νάουσα, ηλικίας τουλάχιστον 15 ετών. Μπορεί και 20. Έχει καμιά πιθανότητα να πίνεται; Είναι σε γυάλινη νταμιτζάνα με μεταλλικό καπάκι, και ήταν στο σκοτάδι όλα αυτά τα χρόνια.

Να το σουτάρω να μην μου τρώει χώρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ξεθάβω.

 

έχω ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί, πεντάλιτρο για την ακρίβεια, φτηνό, vaeni νάουσα, ηλικίας τουλάχιστον 15 ετών. Μπορεί και 20. Έχει καμιά πιθανότητα να πίνεται; Είναι σε γυάλινη νταμιτζάνα με μεταλλικό καπάκι, και ήταν στο σκοτάδι όλα αυτά τα χρόνια.

Να το σουτάρω να μην μου τρώει χώρο;

 

Δεν έχεις καμία τύχη! Πρέπει να πέρασε και το στάδιο του ...ξυδιού!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
και τι έγινε; Άζαξ για πατώματα;:lol:

 

Μπορεί και νέα μορφή ζωής! :P

 

Πάντως όλα θα εξαρτηθούν από το πόσο καλά ήταν σφραγιστό (έστω και με μεταλλικό καπάκι)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιθανότητες να πίνετε είναι μηδενικές. Αν δεν ήτανε σε νταμιτζάνα αλλά σε μπουκάλι το οποίο ήτανε πλαγιασμένο, σε σκιερό, δροσερό μέρος κλπ κλπ επειδή είναι VAENI( πιθανότατα απο την ποικιλία Ξινόμαυρο ) τα 15 χρόνια δεν είναι πάρα πολλά. Θα μπορούσε όχι μόνο να πίνετε αλλά να είναι και εκπληκτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν σε δροσερό σκιερό, αλλά όχι πλαγιασμένο. Και είναι και πεντάλιτρο.

 

Το ανοίγω τώρα. Αν κάνω πάνω από 10 λεπτά να ποστάρω εντυπώσεις, στείλτε το εκαβ στην διεύθυνσή μου.

 

---------- Προσθήκη στις 15:05 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:59 ----------

 

δεν είναι ξύδι. Έχει ένα σκούρο κόκκινο χρώμα, σχεδόν μαύρο, και πολύ δυνατή γεύση, ολίγον στυφή. Δεν ξέρω την τύφλα μου από κρασιά. Δεν με τρέλανε κιόλας.

 

τι το κάνω τώρα που το άνοιξα ο μαλάκας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόλαυσε το. Άστο ανοιχτό το μπουκάλι ώστε να μπει οξυγόνο, να βγάλει τα αρώματα του. Μέχει να γίνει αυτό προλαβαίνεις να ψήσεις κανένα κοψίδι για να το συνοδεύσεις. Άσε το φορουμ και πιες το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...