Προς το περιεχόμενο

Νέος ευτυχισμένος χρήστης


ripper386

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την Παρασκευή ανήμερα της ονομαστικής μου γιορτής παρέλαβα το νέο μου Imac 24' 2.4Ghz 500Gb upgrade ολοκληρώνοντας τη μετάβαση που καιρό τώρα σχεδιάζω με τον καλύτερο δυνατό νομίζω τρόπο.

Μπορώ να πώ εξ' αρχής οτι τα έχω δεί όλα με την ποιότητα κατασκευής και με την ευκολία του software.Έχω εγκαταστήσει όλες τις εφαρμογές που χρειαζόμουν και μάζευα εδώ και 2 μήνες και μπορώ να πω οτι είμαι σε θέση να είμαι παραγωγικός απο την πρώτη ημέρα.

θα πω για ακόμη μια φορά να μη φοβηθεί κανένας τη μετάβαση πια, καθώς θα ανεβάσει την ποιότητα εργασίας του και για όσους τους λείπουν μια δυο εφαρμογές το vmware Fusion που έστησα είναι εξαιρετική λύση και αρκετά πιο εύκολη και ευέλικτη απο ότι η vmware workstation που χρησιμοποιούσα στο pc.

Ασχολούμαι με τους υπολογιστές πάνω απο 20 χρόνια, απο τα οποία τα 10 περίπου και επαγγελματικά και έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις.

1)Η οθόνη του 24" είναι ότι καλύτερο έχω δεί.

2)Το λειτουργικό είναι μακράν ότι πιο εύχρηστο υπάρχει,απο αναζήτησεις ,τρόπο παρουσιάσης και οργάνωσης των αρχείων-φακέλων μέχρι πιο εξηζητημένα στοιχεία.

3)Με τα περισσότερα προγράμματα πραγματικά χαίρεσαι να δουλεύεις.

4)Για να ολοκληρώσει κανείς πιο ομαλά τη μετάβαση πρέπει για 1-2 μήνες να ψαχτεί στο τι ακριβώς χρειάζεται και σε κάποιες αντιστοιχίες προγραμμάτων που χρησιμοποιούσε(υπάρχουν πολλά σχετικά sites).

5)2 ενοχλητικά μέχρι στιγμής.

1)δε βολεύτηκα το πληκτρολόγιο-ποντίκι.Τα έχω αντικαταστήσει απο ένα σετ microsoft που χρησιμοποιούσα αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο σαν αποτέλεσμα.Ψάχνω πληκτρολόγιο γιατί γράφω πολύ κάθε μέρα.

2)Δεν μπορώ να συνηθίσω την εναλλαγή γλώσσας στο πληκτρολόγιο ακόμα.

 

Υ.Γ Σε συνδιασμό με το iphone που έχω εδώ και 2 μήνες νομίζω οτι είμαι σε ένα άλλο κόσμο αν όχι πολύ καλύτερο, σίγουρα πιο γοητευτικό.

Τι μου μένει? Να περιμένω το νέο ελαφρύ macbook τον Ιανουάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prota ap'ola sigxaritiria gia tin agora sou kai kalosorises sto group ton "eutixsmenon atomon me tous ypologistes tous" :-D Kathe mera tha einai kai kaliteri, afou ta Mac OS X exoun auto to xarisma na se kanoun na xamogelas apo kapoia pragmata pou den perimenes oti ginonte apo mona tous :-) Tora oso afora ta elattomata ..

 

1)δε βολεύτηκα το πληκτρολόγιο-ποντίκι.Τα έχω αντικαταστήσει απο ένα σετ microsoft που χρησιμοποιούσα αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο σαν αποτέλεσμα.Ψάχνω πληκτρολόγιο γιατί γράφω πολύ κάθε μέρα.

 

To Mighty Mouse prosopika to vrisko poli voliko gia to "expose" to opoio xrisimopoio sinexeia ... Ta dio koumpakia pou vriskonte deksia kai aristera tou, stin arxi omologo oti aisthanonte ligo paraksena, alla otan ta sinithiseis einai poli volika .. Aksizei na simiothei omos, oti prosopika eimai poli pio ikanopoihmenos me to Wireless Laser Mighty para apo oti eimoun me to Wired Optical Mighty .. Den einai mono to Laser, alla genikotera i kataskeui tou fainete pio veltiomeni ( to scroll kai to meros apo kato den mazeuoun poli skoni oso to Wired to opoio thelei sinexeia katharisma ) .. Tora oso afora gia to Keyboard, prosopika doulepsa mazi tou mono 1 ora kai pragmatika mou fanike parakseno ...

 

2)Δεν μπορώ να συνηθίσω την εναλλαγή γλώσσας στο πληκτρολόγιο ακόμα.

 

Einai command + space .. Prosopika exo patimeno hdh to command prin na pantiso to space kai ginete mia xara .. Einai thema sinithias ;)

 

Σε συνδιασμό με το iphone που έχω εδώ και 2 μήνες νομίζω οτι είμαι σε ένα άλλο κόσμο αν όχι πολύ καλύτερο, σίγουρα πιο γοητευτικό.

 

To iPhone apla metaferei tin aplotita kai gohteia ton Mac sta kinita .. Mesa ston proto mina pou to exo, eimai apolita ikanopoihmenos apo auto .. Thelei akoma veltiosi, alla auto anoikei se allo topic ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι το καινούργιο πληκτρολόγιο είναι λίγο άβολο για πολύ ώρα πληκτρολόγηση. Εγώ έχω το παλιό ασύρματο, που είναι μέχρι στιγμής το καλύτερο πληκτρολόγιο σε αίσθηση και σε μέγεθος που είχα.

 

Η αλλαγή της γλώσσας θα σου φαίνεται απίστευτα εύκολη σε λίγο καιρό. Εγώ τώρα γράφω από Windows και "στραβώνω" κάθε φορά που είναι να αλλάξω γλώσσα, αφού μου φαίνεται πολύ δύσκολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο και καλοδούλευτο αγαπητέ φίλε ripper386!!!

Είμαι κι εγώ ένας από τους ήδη τυχερούς κατόχους τόσο του iMac 24" Extreme Edition όσο και του ΜΒΡ 17" και, κατά συνέπεια, σε καταλαβαίνω απόλυτα για το πως νιώθεις. Αν μη τι άλλο, τουλάχιστον σε ό,τι με αφορά, η απουσία των Windows δε με ξενίζει καθόλου!!!

Όσον αφορά για το ποντίκι και το πληκτρολόγιο, εκείνα της Logitech είναι πολύ καλά ποιοτικώς και εργονομικά, ενώ σε ό,τι αφορά την εναλλαγή της γλώσσας πιστεύω πως είναι θέμα συνήθειας και, αν μη τι άλλο, σε λίγο καιρό θα σου κακοφανεί η εναλλαγή αυτή των Windows!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικος!

Για να βολευτεις και να κανεις την δουλεια σου καλυτερα θα προτεινα να παρεις ενα ποιοτικο ποντικι με πιο βολικο κλικ, καλυτερη ροδελα και καλυτερη κινηση ,πχ ενα logitech.

 

Η εναλλαγη της γλωσσας ειναι καθαρα θεμα συνηθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)δε βολεύτηκα το πληκτρολόγιο-ποντίκι.Τα έχω αντικαταστήσει απο ένα σετ microsoft που χρησιμοποιούσα αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο σαν αποτέλεσμα.Ψάχνω πληκτρολόγιο γιατί γράφω πολύ κάθε μέρα.

 

ρίξε μια ματιά στο logitech. http://www.logitech.com/index.cfm/keyboards/keyboard_mice_combos/devices/158&cl=roeu,en

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και τα BTC αν και ειναι δυσκολο να βρεις στην Ελλαδα, ισως τα καλυτερα slim ergonomic. Περαν αυτου και λιγο ασχετο, ξερει κανεις τι θα γινει με το νεο design των macbook pro? Δεν φανταζομαι να βγαλει το Ultra Slim και να εχει το ιδιο αρχαιο design απο τα PowerBook G4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...