Προς το περιεχόμενο

Γιατί όχι freeware; Δωρεάν προγράμματα αντί για εμπορικές εφαρμογές


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
[...] το Liquid CD δεν το είχα υπ' όψην! θα το κοιτάξω thnx :)

 

Για να είμαι ειλικρινής, το Liquid CD δεν το έγραψα τόσο σε απάντηση του δικού σου μηνύματος όσο για να καταδείξω ότι, σε πείσμα άλλων μελών, υπάρχουν πολλά freeware / opensource / donationware προγράμματα που αντικαθιστούν το 'βαρύ πυροβολικό' χωρίς να κάνουμε εκπτώσεις ούτε στην ποιότητα ούτε στην λειτουργικότητα. Έχουμε δυστυχώς συνηθίσει τα μεγάλα ονόματα - λες και το Toast (για παράδειγμα!) θα γράψει πιο όμορφα ένα CD ή ένα DVD από το Liquid CD ή από το Burn.

 

Ίσως είναι καιρός να φτιάξουμε ένα topic ειδικά για τα δωρεάν προγράμματα που αντικαθιστούν επάξια τα διάφορα εμπορικά... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής, το Liquid CD δεν το έγραψα τόσο σε απάντηση του δικού σου μηνύματος όσο για να καταδείξω ότι, σε πείσμα άλλων μελών, υπάρχουν πολλά freeware / opensource / donationware προγράμματα που αντικαθιστούν το 'βαρύ πυροβολικό' χωρίς να κάνουμε εκπτώσεις ούτε στην ποιότητα ούτε στην λειτουργικότητα. Έχουμε δυστυχώς συνηθίσει τα μεγάλα ονόματα - λες και το Toast (για παράδειγμα!) θα γράψει πιο όμορφα ένα CD ή ένα DVD από το Liquid CD ή από το Burn.

 

Ίσως είναι καιρός να φτιάξουμε ένα topic ειδικά για τα δωρεάν προγράμματα που αντικαθιστούν επάξια τα διάφορα εμπορικά... :-)

 

Γενικά συμφωνώ, μόνο σε ένα θέμα θα είμαι κάθετα αντίθετος...

FTP Client ??? Το Cyberduck είναι πιο αργό και από το θάνατο, και το Fugu ακόμα νομίζει πως το FTP είναι για anonymous users... πέρα από όλα αυτά το Transmit είναι ότι καλύτερο έχω δει σε οποιοδήποτε λειτουργικό, για να μη πω ότι δεν έχω ξανανοίξει πρόγραμμα και να τα έχει όλα !

 

Για τα υπόλοιπα πάω πάσο, και για την ακρίβεια και εγώ όπου βρω τα προτιμώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Γενικά συμφωνώ, μόνο σε ένα θέμα θα είμαι κάθετα αντίθετος...

FTP Client ??? Το Cyberduck είναι πιο αργό και από το θάνατο, και το Fugu ακόμα νομίζει πως το FTP είναι για anonymous users... πέρα από όλα αυτά το Transmit είναι ότι καλύτερο έχω δει σε οποιοδήποτε λειτουργικό, για να μη πω ότι δεν έχω ξανανοίξει πρόγραμμα και να τα έχει όλα !

 

Για τα υπόλοιπα πάω πάσο, και για την ακρίβεια και εγώ όπου βρω τα προτιμώ :)

 

Δεν ξέρω τι να σου πω, ίσως εγώ δεν είμαι τόσο απαιτητικός από το FTP Client, ίσως δεν έχει κάτσει κακή συγκυρία. Πάντως χρησιμοποιώ το Cyberduck χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το μόνο που ψάχνω σαν τρελλός (και δεν έχω βρει ακόμα - ούτε σε "εμπορικό" πρόγραμμα) είναι ένας FTP Client που έχει identd ταυτοποίηση. Αφού δεν βρίσκω, το Cyberduck είναι μια χαρά. :-)

 

Όσο για τα freeware/opensource/donationware, ιδού ένα μικρό δείγμα αυτών που χρησιμοποιώ καθημερινά:

 

  • Εγγραφές CD/DVD:
    * Liquid CD - Επίσημο site (για σχεδόν όλες τις εγγραφές)
    * Burn - Επίσημο site (για video conversion σε DVD μέσω ffmpeg)

  • Video converter (από σχεδόν οποιοδήποτε video format σε MPEG-4 & H.264): iSquint - Επίσημο site

  • Άνοιγμα συμπιεσμένων αρχείων:
    * The Unarchiver (αν και το MacOS X έχει ενσωματωμένη υποστήριξη για συμπιεσμένα αρχεία) - Επίσημο site
    * Untar (ειδικά για αρχεία .tar) - Επίσημο site

  • Image viewer (αντίστοιχο του ACDSee): Xee -
Επίσημο site

 

Αναμένω σοβαρό αντίλογο...

 

Εγώ να μιλήσω ή θα το κλειδώσετε πάλι; :X:X:X:rolleyes:

Το προηγούμενο thread δεν κλειδώθηκε για να... φιμωθείς. Άλλωστε εξέφρασες (και με το παραπάνω) την άποψή σου περί "δωρεάν λογισμικού". Κλειδώθηκε επειδή το thread είχε εξαντληθεί και το μόνο που κάναμε ήταν να ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια.

 

Αν θες να εκφράσεις την άποψή σου για το συγκεκριμένο θέμα του παρόντος thread, ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά paredwse, που έβγαλες στον "αέρα" τα διάφορα freeware/donationware κ.ο.κ προγραμματάκια και με τα οποία δεν έχω ουδεμία απολύτως αντίρρηση να δουλέψω εφόσον καλύπτουν με το καλύτερο δυνατό τρόπο όπως και τα εμπορικά προγράμματα.

Για παράδειγμα, τώρα αντιγράφω κάποια DVDs-cartoons των παιδιών μου με το MacTheRipper έτσι ώστε να κρύψω τα πρωτότυπα, που έχω ξοδέψει μία μικρή περιουσία. Ασφαλώς τα παιδιά μου δεν καταλαβαίνουν την αξία τους, παρά μονάχα όταν δεν παίζουν στο DVD-player κι έτσι, τουλάχιστον, μπορώ να φτιάχνω αντίγραφά τους και να τα βλέπουν αλλά και ... η τσέπη μου να μην ταράζεται ιδιαίτερα!!!! ;)

Από την άλλη, δυστυχώς, υπάρχουν κάποια εμπορικά προγράμματα που δε μπορούμε (ή που δεν υπάρχουν ακόμη κάποια αντίστοιχα freeware) να μείνουμε χωρίς αυτά. Εν προκειμένω, στη δική μου περίπτωση, το Filemaker Pro μου είναι ένα αναντικατάστατο εργαλείο και για το οποίο είχα γράψει σε κάποιο πρόσφατο post σχετικά με το Leopard. Σε αυτή την περίπτωση, είμαι αναγκασμένος, είτε μου αρέσει είτε δε μου αρέσει, να διαθέσω κάποια χρήματα, προκειμένου να κάνω τη δουλειά μου απρόσκοπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wreos o paredwse gia to topic tou...na ipothesw oti se afto to topic mporoume na kanume kai kapia requests gia freeware swsta?

epd psaxnw ena programma enallaktiko tou visual paradigm an to exete akousta pou na kanei oles aftes tis efarmoges kai na min prepei na plirwsw 2000 dollaria

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κι έχουν αναφερθεί και σ' άλλα threads, άλλη μια φορά δε βλάπτει :P

 

  • UnRarX, γιατί ανοίγει τα .rar που δεν ανοίγει ο Unarchiver
  • Χee, γιατί βολεύει περισσότερο από το preview σε κάποιες περιπτώσεις
  • LiveQuartz, για απλό image editing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Tο μέλος cassidy μου θύμισε άλλο ένα, το οποίο εγώ βρίσκω υπεραρκετό για τον μέσο χρήστη:

 

 

Το UnRarX ντροπή μου που το ξέχασα, όλα τα .rar μου με αυτό τα ανοίγω, εξαιρετικό. Θα το βρείτε εδώ.

 

Το Χee το ανέφερα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λοιπόν, θα έλεγα να καθιερώσουμε αυτό το topic για τη συζήτηση επί των freeware/donationware/opensource προγραμμάτων και ας φτιάξουμε ένα ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ topic όπου θα απαριθμούνται τα προγράμματα, σε ενιαία μορφή. :-)

 

Τι λέτε; Κάνουμε εδώ τις προτάσεις/συζητήσεις μας για τα προγράμματα που πληρούν τους όρους freeware - opensource - donationware και φτιάχνουμε κι ένα "καθαρό" topic (ενδεχομένως sticky & κλειδωμένο) όπου θα διατηρείται λίστα των προγραμμάτων που συζητάμε εδώ. Ελεγμένων από εμάς, συστημένων από εμάς. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαφωνεί κάποιος, είμαι περίεργος να ακούσω το λόγο :D

 

Το είχα και το SeaShore εγκατεστημένο και το είχα ξεχάσει, θα αρχίσω να το χρησιμοποιώ κι αυτό, να δω ποιο βολεύει περισσότερο.

 

Μπορούμε να αναφέρουμε και dashboards widgets σε αυτό το thread ή θα γίνει μπάχαλο;

 

Άλλη μια πολύτιμη εφαρμογή, το LaTeXiT, για να βάζουμε μαθηματικούς τύπους στις παρουσιάσεις και τα έγγραφά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι εκτός θέματος, αφού δεν πρόκειται για αντικαταστάτη εμπορικών εφαρμογών, αλλά νομίζω ότι αξίζει η μνεία:

 

Quicksilver

http://blacktree.com/?quicksilver

 

Το οποίο, παρεμπιπτόντως, εδώ και ένα μήνα είναι πλέον ανοιχτού κώδικα:

 

http://code.google.com/p/blacktree-alchemy/

 

... και η επιλογή της άδειας (Apache Licence) είναι ενδιαφέρουσα... (Την πρώτη φορά που είδα το Quicksilver, απόρησα: πώς και δεν το έχει αγοράσει ακόμα η Apple να το ενσωματώσει στο λειτουργικό;)

 

[...] Τι λέτε; Κάνουμε εδώ τις προτάσεις/συζητήσεις μας για τα προγράμματα που πληρούν τους όρους freeware - opensource - donationware και φτιάχνουμε κι ένα "καθαρό" topic (ενδεχομένως sticky & κλειδωμένο) όπου θα διατηρείται λίστα των προγραμμάτων που συζητάμε εδώ. Ελεγμένων από εμάς, συστημένων από εμάς. :-)

 

Είναι δύσκολο αυτό. Για να βγει καλή και χρήσιμη λίστα θέλει κάποιον που:

 

1. Έχει χρόνο και όρεξη να παρακολουθεί

2. Έχει καλή εποπτεία, και καλή κρίση για όταν του λείπει η εποπτεία

3. Έχει τη διάθεση να φιλτράρει δικτατορικά τις προτάσεις των μελών

 

:-)

 

anyway...

 

Μερικά ενδιαφέροντα δωρεάν προγράμματα για OS X έχει και εδώ:

 

Διαπεριβαλλοντικές [cross-platform] εφαρμογές

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=159347

 

Αν ξέρετε κανένα πρόγραμμα για OS X που:

 

1. Ξεχωρίζει

2. Δουλεύει σε τουλάχιστον άλλο ένα λειτουργικό σύστημα

 

Πείτε να το προσθέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...