Προς το περιεχόμενο

Laptop --> GPS Πως???


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω να κανω μια ερώτηση...

 

Εχω ενα λαπτοπ και θελω να το κάνω GPS.Τι χρειαζομαι εκτος απο το λογισμικο φυσικα....

Δεν ειναι για εμενα αλλα για ενα φιλαρακι μου που αν κ εχει GPS θελει να κανει κ ενα λαπτοπ να δουλευει και σαν GPS και ο λογος μαλλον ειναι οτι η οθονη του λαπτοπ ειναι μεγαλυτερη και θα μπορει να τα διαβαζει πιο ευκολα και με μεγαλυτερους χαρτες,ο στραβουλιακας :P:p:p:p

 

Ξερω οτι στα GPS το μονο που χρειαζεται ειναι το λογισμικο κ μια κεραια...αλλα στο λαπτοπ??Υποθετω οτι κ παλι μια κεραια θελει...αλλα ειπα να ρωτησω για να ειμαι σιγουρος,αφου εγω ο ιδιος δεν εχω κανει κατι τετοιο.

Για καθε εξαρτημα που θα αναφερετε αν μπορειτε να μου πειτε και απο που το προμηθευτικατε εσεις ή απο που θα μπορουσα να το προμηθευτω θα με βοηθουσατε πολυ.

 

Ευχαριστω για καθε πληροφορια. :-):-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν....από τα λίγα που ξέρω....

Αν έχει GPS Garmin με έξοδο σε σειριακή και ο υπολογιστής έχει σειριακή θύρα μπορεί να συνδέσει τον υπολογιστή με το GPS και να κατεβάσει κάποιο δωρεάν πρόγραμμα όπως το nroute διαθέσιμο από το site της Garmin (χρειάζεται μόνο το καλώδιο σύνδεσης, ούτε καεραίες ούτε τίποτα).

An to gps του συνδέεται μέσω usb (η ο φορητός δεν έχει σιεριακή) τότε δεν μπορεί να κάνει κάτι τετοιο....(μπορεί να κατεβάσει / ανεβάσει αρχεία στο Gps αλλά δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει για Real time πλοήγηση). Σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσατε να κοιτάξετε για κάποιο Bluetooth (αν ο φορητός έχει Bluetooth πάντα) ή USb Gps....

Ενδεικτικά ρίξε μια ματιά στο site της Garmin για να πάρεις μια ιδέα και μετά θα σου πρότεινα να ψάξεις μέσω ebay γιατί εκεί θα βρεις πολύ καλύτερες τιμές...

Για τα magellan δεν έχω ιδέα τι μπορεί να γίνει (έχω 2 garmin σπίτι) γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου....

Όσο για το λογισμίκο αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία (τουλάχιστον για την συγκεκριμένη μάρκα) που θα πρέπει να πάρεις υπόψη σου....

Αν μπορέσεις να δώσεις καμμία παραπάνω πληροφορία (τύπος laptop+GPS, για που τον ενδιαφέρει η πλοήγση κτλ) τότε ίσως να μπορέσω να σε βοηθήσω περισσότερο....αυτά προς το παρών και για οτιδήποτε άλλο τα ξαναλέμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι ένα bluetooth dongle αν δεν έχει το φορητό σου, ένα bluetooth gps και το πρόγραμμα destinator για pc με τους τελευταίους χάρτες που δεν είναι εμπορικό προιόν αλλά υπάρχει σε διάφορα torrentάδικα ελληνικά... Δουλεύει τέλεια, αλλά το φορητό δε βολεύει και πολύ όσο τα pda...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φιλος μου εχει ηδη PDA αλλα του την εχει βαρεσει να κανει το λαπτοπ GPS μην με ρωτατε γιατι...εγω του ειπα οτι ειναι μακακας!!! :-D:-D:-D

 

Τεσπα ευχαριστω για τις απαντησεις σας...επιβεβαιωσατε οτι το μονο που χρειαζεται ειναι μια bluetooth κεραια...

 

:-):-):-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φιλος μου εχει ηδη PDA αλλα του την εχει βαρεσει να κανει το λαπτοπ GPS μην με ρωτατε γιατι...εγω του ειπα οτι ειναι μακακας!!! :-D:-D:-D

 

Τεσπα ευχαριστω για τις απαντησεις σας...επιβεβαιωσατε οτι το μονο που χρειαζεται ειναι μια bluetooth κεραια...

 

:-):-):-):-)

Πες του να κανει μια βολτα στο φορουμ της NGI υπαρχει εκει ολοκληρο how to ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...