Προς το περιεχόμενο

Γιατί τα Χριστούγεννα κι όχι η Χριστούγεννα?


vaggelisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators

Έτσι. Οπότε, από μια απλή ερώτηση που θα μπορούσε να απαντηθεί ευκολότατα με μια αναφορά σε κάποιο Ελληνικό λεξικό, καταλήξαμε να μιλάμε για χιονανθρώπους, βατραχανθρώπους και άλλα τερπνά.

 

Εύγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιστορικό πρόσωπο λεγόταν Ιησούς (Ματθ. 1:25).

Ούτε Εμμανουήλ ούτε χριστός.

Το Εμμανουήλ σημαίνει "Ο θεός μαζί σας" (Ματθ. 1:23) ενώ το χριστός, προέρχεται από το αρχαιοελληνικό "χρισμένος" και σημαίνει "Ο μεσσίας". Είναι φυσικά μέρος της χριστιανικής μυθολοπλασίας και όχι ονόματα του ιστορικού προσώπου του Ιησού.

 

Περαιτέρω, μετά την καταδίκη του, στο σταυρό γράφτηκε "Ιησούς Βασιλεύς των Ιουδαίων" (Ματθ. 27:37) - ούτε χριστός ούτε Εμμανουήλ.

 

Ναι ε. Δηλαδη το ονομα μου σημαινει ο θεος μαζι σας.... θα παω να το αλλαξω με πιανει ενα κατι χαλιεμαι. Tελικα το πραγματικο του ονομα του ανθρωπου ποιο ητανε για καταλαβω και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ναι ε. Δηλαδη το ονομα μου σημαινει ο θεος μαζι σας.... θα παω να το αλλαξω με πιανει ενα κατι χαλιεμαι. Tελικα το πραγματικο του ονομα του ανθρωπου ποιο ητανε για καταλαβω και εγω.

 

Το ακριβές όνομά του ήταν Ιησούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιστορικό πρόσωπο λεγόταν Ιησούς (Ματθ. 1:25).

Ούτε Εμμανουήλ ούτε χριστός.

Το Εμμανουήλ σημαίνει "Ο θεός μαζί σας" (Ματθ. 1:23) ενώ το χριστός, προέρχεται από το αρχαιοελληνικό "χρισμένος" και σημαίνει "Ο μεσσίας". Είναι φυσικά μέρος της χριστιανικής μυθολοπλασίας και όχι ονόματα του ιστορικού προσώπου του Ιησού.

 

Περαιτέρω, μετά την καταδίκη του, στο σταυρό γράφτηκε "Ιησούς Βασιλεύς των Ιουδαίων" (Ματθ. 27:37) - ούτε χριστός ούτε Εμμανουήλ.

 

 

αν και @ν*ρχο**μ***νιστής βλέπω ότι τις μελετάς τις γραφές ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Καλά ρε 1980, τόσο καιρό συνονόματοι είμαστε; Τι γίνεται στον κόσμο. Έχουμε και κάτι κοινό τελικά.

 

2) Εμένα όταν μου είπαν πως τον Χριστό τον έλεγαν Εμμανουήλ, σκέφτηκα πως όταν γεννήθηκε, είπε η Μαρία στον Ιωσήφ "ξέρεις είναι ο γιος του Θεού και πρέπει να τον βγάλουμε Ιησού, μου το είπε ένας άγγελος" κτλ, αλλά ο Ιωσήφ απάντησε "ουφ, καλά καλά, αλλά θα του βγάλουμε και το όνομα του μπαμπά μου, εντάξει; Εμμανουήλ τον λέγανε".

 

Το ήξερα ότι σήμαινε "ο θεός μαζί σας", αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα την (προφανώς σωστή) εκδοχή του παρεδώσε. Δηλαδή από που προέκυψε το Εμμανουήλ; Άντε το Χριστός το καταλαβαίνω, αλλά το Εμμανουήλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

2) Εμένα όταν μου είπαν πως τον Χριστό τον έλεγαν Εμμανουήλ, σκέφτηκα πως όταν γεννήθηκε, είπε η Μαρία στον Ιωσήφ "ξέρεις είναι ο γιος του Θεού και πρέπει να τον βγάλουμε Ιησού, μου το είπε ένας άγγελος" κτλ, αλλά ο Ιωσήφ απάντησε "ουφ, καλά καλά, αλλά θα του βγάλουμε και το όνομα του μπαμπά μου, εντάξει; Εμμανουήλ τον λέγανε".

Σύμφωνα με τον Ματθαίο, τον πατέρα του Ιωσήφ τον έλεγαν Ιακώβ: "Ἰακωβ δε εγέννησεν τον Ιωσηφ τον άνδρα Μαρίας, εξ ης εγεννήθη Ιησους ο λεγόµενος Χριστός" (Ματθ. 1:16).

 

Βέβαια ο Ματθαίος δεν είναι και η πιο αξιόπιστη πηγή (μάλλον ο Μάρκος πρέπει να είναι, ο οποίος είναι και ο πιο λιτός). Γράφει πολλά τα οποία γενικώς δεν τα αναφέρουν οι άλλοι ευαγγελιστές και προσθέτει διάφορα για να τονίσει ότι ο Ιησούς είναι ο μεσσίας.

Τη συγκεκριμένη γενεαλογία του Ιησού την έγραψε έτσι ώστε να αποδείξει ότι ντε μεκ ο Ιησούς είναι απ'ευθείας απόγονος του οίκου του Δαβίδ (του μεγάλου βασιλιά των Ιουδαίων). Γράφει μάλιστα ότι ντε μεκ από τον Αβραάμ μέχρι τον Ιησού έχουν περάσει 14 + 14 + 14 γενιές ("Πάσαι ουν αι γενεαί από Αβραάµ έως Δαυίδ γενεαί δεκατέσσαρες, και από Δαυίδ έως της µετοικεσίας Βαβυλώνος γενεαί δεκατέσσαρες, και από της µετοικεσίας Βαβυλώνος έως του Χριστού γενεαί δεκατέσσαρες" - Ματθ. 1:17) αν κάνει κάτι αλχημείες στις γενιές για να του βγουν σωστά, ξεχνάει δυό-τρεις γενιές όπου τον βολεύει. ;)

 

Ο Λουκάς αναφέρει ότι ο πατέρας του Ιωσήφ λεγόταν Ηλί ("Και αυτός ην ο Ιησούς ωσεί ετών τριάκοντα αρχόμενος, ων, ως ενομίζετο, υιός Ιωσήφ, του Ηλί" - Λουκ. 3:23) και παραθέτει γενεαλογία που, αν θυμάμαι καλά, δεν συμφωνεί απόλυτα με τον Ματθαίο - αν και καταλήγει κι αυτός στον Δαβίδ (απαραίτητη προϋπόθεση για να θεωρηθεί μεσσίας ο Ιησούς από τους σκεπτικιστές της εποχής).

 

Το ήξερα ότι σήμαινε "ο θεός μαζί σας", αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα την (προφανώς σωστή) εκδοχή του παρεδώσε. Δηλαδή από που προέκυψε το Εμμανουήλ; Άντε το Χριστός το καταλαβαίνω, αλλά το Εμμανουήλ;

 

"Ιδου η παρθένος εν γαστρί έξει και τέξεται υιόν, και καλέσουσιν το όνοµα αυτού Εµµανουήλ, ο εστίν µεθερµηνευόµενον Μεθʼ ηµών ο θεός." (Ματθ. 1:23)

Προφανώς κάποια μετάφραση εβραϊκού ονόματος ή δεν ξέρω κι εγώ τι. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...