Προς το περιεχόμενο

Προστιμο σε λεωφορεια


steve62742

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα πάντως εκτος από το metro που εκεί δεν μπορείς να κανεις και τίποτα γιατί σε πάνε κατευθείαν πάνω και άμα τσινήσεις και προσπαθήσεις να την κανεις θα φας και ξύλο εκτος από τα φραγκα που θα σκασεις, σε λεωφορεία, τρόλεϊ και λοιπές παπαριές με έχουνε πιάσει άπειρες φορες και ποτε μα ποτε δεν με έχουνε γράψει.

Χωρίς να κλαίγομαι, λέω λάθος στοιχεια και τελειώνω εκεί.

Επίσης του λες δεν έχω εισιτήριο, πάμε στο τμήμα, κατεβαίνετε από το λεωφορείο και από εκεί και πέρα δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

insomniak, στο σβήσανε τελικά;

Το πρόβλημα είναι ότι ισχύει από 1/5, όμως αυτό δεν το ανέφερε στο δελτίο τύπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε μου το διέγραψαν. Βασικά, Ελλάδα έρχομαι για διακοπές και βαρέθηκα που με έστελναν από τον Άνα στον Καϊάφα και το πλήρωσα. Μετά από περίπου ένα χρόνο μου απάντησε ο Συνήγορος του πολίτη, αναφέροντας πως η γνωμοδότηση του συμφωνεί με το σκεπτικό μου και με προέτρεψαν να μηνύσω την Αττικό Μετρό Α.Ε. και αυτοί θα με στήριζαν ως μάρτυρες ή κάτι τέτοιο. Απευθύνθηκα στο ΣτΠ, διότι πίστευα ότι ο αφού ο κύριος μέτοχος είναι το δημόσιο θα έχει αρμοδιότητα, αυτό δεν ισχύει.

 

Επειδή, ο κανονισμός λειτουργίας είναι νόμος (τον αναφέρουν στο site της εταιρείας), ουσιαστικά πήγαινε για ακύρωση της συγκεκριμένης διάταξης του νόμου από ότι μου εξήγησαν (δεν έχω σχέση με τα νομικά κιόλας). Όπως καταλαβαίνεις, δεν μπήκα στη βάσανο της δίκης, ενημερώνοντας το ΣτΠ, κι αυτοί με τη σειρά τους με ενημέρωσαν πως θα προωθήσουν την εισήγηση τους στο αρμόδιο υπουργείο.

 

Εκεί το άφησα το θέμα.

 

Σε όλη αυτή τη διαδικασία μπήκα όχι για το πρόστιμο, αλλά για τη διαφορετική αντιμετώπιση των Ευρωπαίων πολιτών και τη συμπεριφορά των υπαλλήλων. Σίγουρα για το πρώτο σκέλος, (1)σχετικά με τη διάκριση μεταξύ των πολιτών έχω δίκιο, υπάρχουν καταδικαστικές αποφάσεις του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου. Από εκεί και πέρα, (2)το να μου ζητάει ο οποιοσδήποτε ιδιωτικός υπάλληλος την αστυνομική μου ταυτότητα, το θεωρώ (και είναι) τουλάχιστον καταπάτηση βασικών μου δικαιωμάτων, όπως (3)και να με οδηγεί ακουμπώντας με, σεκιουριτάς οπουδήποτε. Κανένας από τους δύο δε μου έδωσε τα στοιχεία του όταν τους τα ζήτησα, μόνο μετά την παρέμβαση του υπεύθυνου τους. (4) Με ανάγκασαν να πληρώσω το πλήρες πρόστιμο χωρίς να αφαιρεθεί η αξία του εισιτηρίου που είχα ήδη χτυπήσει για τη διαδρομή που μου χρέωσαν την παράβαση, επομένως μου υπεξαίρεσαν το αντίτιμο ενός εισιτηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή, ο κανονισμός λειτουργίας είναι νόμος (τον αναφέρουν στο site της εταιρείας)
αναφερουν τον ιδρυτικο νομο οχι τον κανονισμο λειτουργιας, δεν νομιζω οτι ειναι το ιδιο και δεν πιστευω οτι ο ιδρυτικος νομος του 1991 να προβλεπει τα μειωμενα εισητηρια και τα προστιμα σημερα.

Υπαρχει στο http://www.et.gr οποιος εχει συνδρομη μπορει να τον κατεβασει και να μας πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι ακόλουθοι 3 νόμοι αναφέρονται στα εισητήρια: Ν. 1214/1981, Ν. 2669/1998, Ν. 2801/2000.

 

Και οι δικαιούχοι μειωμένου σύμφωνα με την αμελ αναφέρονται εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Tελικα τι γινεται με την ISIC?Οποιος απο ελληνικο πανεπιστημιο την εχει μπορει να την χρησιμοποιει και να βγαζει φοιτητικα εισητηρια?Γιατι στην ανακοινωση τονιζαν οτι ειναι για τους φοιτητες εξωτερικου.Βεβαια αυτο αν ισχυει ειναι απαραδεκτο αλλα επειδη στην Ελλαδα ζουμε τιποτα δεν με εκπλησσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο κόλπό είναι να κάνεις μηχανογραφικό ξανά ενώ έχεις τελειώσει μια σχολή,να περάσεις σε μια άλλη οτι να ναι να πηγαίνεις απλά βόλτα κάθε εξάμηνο για τις εγγραφές κ να παίρνεις πάσο για μειωμένα εισητήρια για 6 χρόνια.Μετά τη διαγραφή ξανακάνεις μηχανογραφικό και ξαναπαίρνεις πάσο.Μέχρι όσο πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Το καλύτερο κόλπό είναι να κάνεις μηχανογραφικό ξανά ενώ έχεις τελειώσει μια σχολή,να περάσεις σε μια άλλη οτι να ναι να πηγαίνεις απλά βόλτα κάθε εξάμηνο για τις εγγραφές κ να παίρνεις πάσο για μειωμένα εισητήρια για 6 χρόνια.Μετά τη διαγραφή ξανακάνεις μηχανογραφικό και ξαναπαίρνεις πάσο.Μέχρι όσο πάει.

Πιο απλά, πας στο ISIC και τους παρακαλάς να σου βγάλουν ένα πάσο. Με την υπόθεση τη δικιά μου, ακόμα δεν έχω νεώτερα, πάντως αν μου πουν "μα και μου", το θέμα θα το τραβήξω αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο κόλπό είναι να κάνεις μηχανογραφικό ξανά ενώ έχεις τελειώσει μια σχολή,να περάσεις σε μια άλλη οτι να ναι να πηγαίνεις απλά βόλτα κάθε εξάμηνο για τις εγγραφές κ να παίρνεις πάσο για μειωμένα εισητήρια για 6 χρόνια.Μετά τη διαγραφή ξανακάνεις μηχανογραφικό και ξαναπαίρνεις πάσο.Μέχρι όσο πάει.

Το συγκεκριμένο κόλπο αν το κάνεις σε σχολές που έχουν ζήτηση είναι ό,τι πιο ηλίθιο έχω ακούσει. Το να τρως θέση σε ΑΕΙ/ΤΕΙ για να έχεις μισό εισιτήριο, συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω αλλιώς.

 

Παρεπιπτόντως ευτυχώς δεν μπορείς πλέον να το κάνεις αυτό, γιατί αν έχουν περάσει δυο χρόνια από την τελευταία φορά που έδωσες πανελλαδικές πρέπει να ξαναδώσεις για να κάνεις μηχανογραφικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο απλά, πας στο ISIC και τους παρακαλάς να σου βγάλουν ένα πάσο. Με την υπόθεση τη δικιά μου, ακόμα δεν έχω νεώτερα, πάντως αν μου πουν "μα και μου", το θέμα θα το τραβήξω αρκετά.

 

To θεμα ειναι αν εχεις την καρτα ISIC τι γινεται;Βγαζεις φοιτητικο κανονικα ή εχεις προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
To θεμα ειναι αν εχεις την καρτα ISIC τι γινεται;Βγαζεις φοιτητικο κανονικα ή εχεις προβλημα;

Και γω την ίδια έχω, περίμενε λίγο να δούμε τι θα γίνει με το πρόστιμο και θα σε ενημερώσω.

Αν θες, τους κυνηγάμε μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω την ίδια έχω, περίμενε λίγο να δούμε τι θα γίνει με το πρόστιμο και θα σε ενημερώσω.

Αν θες, τους κυνηγάμε μαζί.

 

Eγω βασικα δεν την εχω βγαλει αλλα θελω να μαθω τι γινεται σε περιπτωση που βγαλω.Αν δηλαδη θα μπορω να την χρησιμοποιω.

 

Εdit:Mολις τωρα ειδα το μηνυμα του insomniak!Τι τσατσοι!Πρεπει δηλαδη να δειχνεις και το διαβατηριο μαζι?!!Σε ποια αλλη χωρα γινεται αυτο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο κόλπο αν το κάνεις σε σχολές που έχουν ζήτηση είναι ό,τι πιο ηλίθιο έχω ακούσει. Το να τρως θέση σε ΑΕΙ/ΤΕΙ για να έχεις μισό εισιτήριο, συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω αλλιώς.

 

Παρεπιπτόντως ευτυχώς δεν μπορείς πλέον να το κάνεις αυτό, γιατί αν έχουν περάσει δυο χρόνια από την τελευταία φορά που έδωσες πανελλαδικές πρέπει να ξαναδώσεις για να κάνεις μηχανογραφικό.

 

Ναι δεν αποτελεί κανόνα "εφόσον μπορώ ,θα το κάνω".Και συνήθως αυτοί που το κάνουν δηλώνουν σχολές του κ*λου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...