Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα σε Destinator 7


chris 2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

με το 7 επίσης κανένα προβλημα...ολα οκ!

 

Αν θέλεις να αποφύγεις "κουλές" πιθανότητες υπολογισμού διαδρομής, απλα βάλε στην αποφυγή δρόμων χωματόδρομους, πορθμέια, κοινότητες με πύλες (τι έιναι αυτο??)

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μπράβο, εκεί ήταν μάλλον το πρόβλημα, καθώς για κάποιο λόγο ήταν επιλεγμένη η αποφυγή οδών με διόδια και της αττικής οδού! Τα άφησα όλα να επιτρέπονται εκτός απο χωματόδρομους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε ποιό σημείο βρισκεται αυτή η επιλογή ? Εφαγα τον τόπο πρόσφατα και δεν βρήκα κάποιο σημείο/επιλογή...

 

Πέστε ρε παιδιά και εμένα

Σίμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για Mio C220, το Destinator 7 ή to 6 είναι πιό ελαφρύ; Το 7 που έβαλα (κάρτα SD), σε διαδρομή, μετά απο 3-4 επαναπροσδιορισμούς δρομολογίου, κόλλησε, και έβγαλε μήνυμα ανεπαρκούς μνήμης. Να βάλω το Destinator 6, ή έχω κάνει κάποια πατάτα; Το Destinator 6 είναι καλύτερο ή το Miomap v3.3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε ποιό σημείο βρισκεται αυτή η επιλογή ? Εφαγα τον τόπο πρόσφατα και δεν βρήκα κάποιο σημείο/επιλογή...

 

Πέστε ρε παιδιά και εμένα

Σίμος

 

 

Διαδρομη->Αποφυγή Δρόμων..... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν το ρυθμιζεις πχ μεσα στο σπιτι που δεν εχει καλο σημα

βαζεις τον προορισμο για να σου δειξει τη διαδρομη αλλα σαν αφετηρια εχει οτι ναναι

πως ρυθμιζω και αφετηρια και προορισμο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα δεν μου αρέσει το 7 θέλω να γυρίσω στο 6 αλά έχω Samsung omnia i900 και δεν βρίσκω skin του destinator 6 για ομνια.

 

Το Destinator 6 έχει λιγότερες απαιτήσεις (π.χ. μνήμης) απο το 7; Έχει καλούς χάρτες όπως το 7 ή να ψάξουμε να βρούμε το miomap 2008;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά μήπως έχεις έχει κανένας τις οδηγίες χρήσεως στα ελληνικά για το destinator 7 τις έχω χάσει!!!!!!!!!!!!!!

 

Καλησπερα παιδια εγω με το omnia μου τρεχη μια χαρα το destinator 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μήπως έχεις έχει κανένας τις οδηγίες χρήσεως στα ελληνικά για το destinator 7 τις έχω χάσει!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Το Destinator είναι απο τα πιο εύκολα προγράμματα πιστεύω και αν απλά καθήσεις κάνα μισάορο και το εξερευνίσεις, θα το μάθεις σίγουρα. Το menu του είναι πολύ άμεσο και κατανοητό πιστεύω.

 

Όσο για το πρόβλημα με το σημείο αφερηρίας και προορισμού που ανέφερες αρχικα,

αυτό ήταν χαρακτηριστικό BUG της πρώτης version του destinator 7 και υποθέτω πως θα έχεις αυτή. Στη καινούρια version το πρόβλημα αυτό δεν υπάρχει (version 7.0.0.588.11).

 

Ένα ακόμη BUG που υπήρχε στην πρώτη εκείνη version που σου λέω (και να η ευκαιρία να το επαλληθεύσεις ότι έχεις αυτήν) ήταν ότι όταν έβαζες ένα προορισμό να πάς κάπου και υπολόγιζε τη διαδρομή (εννοείται πως κατάφερνες να ξεπεράσεις το BUG που προαναφέραμε με το "μη προσητό σημείο") και ήταν όλα καλά, όταν πίγαινες:

Menu > Επιλογές > Ρυθμίσεις > Συνέχεια > Έναρξη Demo, ώστε να σου κάνει αναπαράσταση της διαδρομής που μόλις έθεσες, το πρόγραμμα κόλλαγε (κρέμαγε) για πάντα και μαζί και το PDA και ήθελε Reset! Δοκοίμασέ το αν όντως έτσι είναι.

 

Η νέα version που σου ανέφερα είναι πολή σταθερή και άψογη θα έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, κι άλλο πρόβλημα! Παρεμπιπτόντως, έχω την τελευταία έκδοση που λέει ο nio.

Χτες ανέβηκα Αθήνα από Κόρινθο και το gps ξαφνικά στη Σαλαμίνα ήθελε να βγω από την εθνική! Φυσικά το έγραψα κανονικότατα καθώς έχω κάνει αρκετές φορές τη διαδρομή και στον επόμενο υπολογισμό διαδρομής ήρθε στα ίσια του. Στο γυρισμό λοιπόν, και ξεκινώντας από το σταθμό μετρό Αττική, είπα να το ακολουθήσω για να δω από πού σκατά θέλει να με πάει. Περάσαμε ΜΠΡΟΣΤΑ από την εθνική και αυτό επέμενε να πάω αριστερά. ΟΚ λέω, δε βαριέσαι, πάμε να δούμε μήπως όντως υπάρχει συντομότερος δρόμος. Το αποτέλεσμα ήταν να βρεθώ στο Πέραμα και το gps να επιμένει να οδηγήσω στην προβλήτα για να πάρω ferry boat και να πάω Κόρινθο μέσω... Σαλαμίνας! Υπέθεσα ότι θα μπορώ να αποφύγω τα καράβια από κάποια επιλογή όπως και με τα διόδια, όμως δεν βρίσκω τίποτα. Έχετε καμία ιδέα;

Πέρα από αυτό, από πού κι ως πού θεωρεί συντομότερη μια διαδρομή που περιλαμβάνει καράβι σε σύγκριση με την εθνική οδό;

Ευχαριστώ.

 

Edit: Το βρήκα, μάλλον είχα βάλει συντομότερη διαδρομή, απλώς δεν είχα βρει από πού αλλάζει. Όμως η ερώτηση παραμένει, μπορώ από κάπου να επιλέξω να μη με πηγαίνει από θάλασσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το είχα παρατηρήσει κι εγώ αυτό που λες, δυστυχώς όταν του λες "συντομότερη διαδρομή" μπορεί να σε πάει και μέσα από θάλασσα αν όντως προκύπτει πιο σύντομη η διαδρομή χιλιομετρικά (π.χ. Σαλαμίνα). Το βλέπει καθαρά σαν απόσταση και δεν υπολογίζει τα καράβια. Πάντως τόσο τραβηγμένη περίπτωση δεν είχα την τύχη να έχω!

 

Πάντως ενδιαφέρον το ερώτημά σου για ψάξιμο!! Ελπίζω να βρω το χρόνο να το ψάξω μήπως βρω κάνα τέχνασμα..

 

 

-----Προστέθηκε 24/11/2008 στις 10 : 17 : 57-----

 

 

Χαχα!!! το βρήκα το κόλπο τόσο γρήγορα!! Δε το περίμενα! είναι πολύ απλό!!! Επανέρχομαι με λεπτομέρειες !!!

 

 

-----Προστέθηκε 24/11/2008 στις 10 : 44 : 28-----

 

 

1.Λοιπόν, πας: Menu > Διαδρομή > Αποφυγή δρόμων.

 

2.Πατάς το κουμπί "Ενέργ" και επιλέγεις "Προσθήκη ομάδας".

 

3.Στο πλαίσιο κειμένου που σου βγαίνει γράφεις "ΑΚΤΟΠΛΟΙΚΕΣ" και πατάς OK.

 

4.Επιλέγεις την κατηγορία "ΑΚΤΟΠΛΟΙΚΕΣ" που μόλις δημιούργησες από τη λίστα και πατάς OK ώστε να μπεις μέσα σε αυτήν που φυσικά δεν θα έχει τίποτα μέσα, θα είναι άδεια αφού μόλις τη φτιάξαμε.

 

5.Πατάς το κουμπί "Ενέργ" και μετά το κουμπί "Προσθήκη δρόμου".

 

6.Μετά πατάς το κουμπί "Σε Όλες τις Πόλεις" και εκεί που πρέπει να γράψεις την οδό

υποτίθεται, εσύ γράφεις "Ακτοπλοικη Γραμμη" και σου βγάζει ένα και μοναδικό το οποίο και επιλέγεις και έπειτα πατάς OK.

 

7.Μετά σε βγάζει να επιλέξεις μεταξύ "Ελλας" και "Σκοπελος", εσύ φυσικά επιλέγεις "Ελλάς" και πατάς OK.

 

8.Μετά σου βγάζει μια οθόνη με το χάρτη που σου δείχνει ότι όλες οι ακτοπλοϊκές γραμμές θα είναι αποκλεισμένες. Εσύ εκεί πατάς το κουμπί "Αποφ" και μετα πας "Πισω" στις ομάδες αποκλεισμού και βλέπεις αν όντως η ομάδα "ΑΚΤΟΠΛΟΙΚΕΣ" είναι αποκλεισμένη.

 

9.Μετά πας πίσω συνέχεια μέχρι να βγεις στο αρχικό Menu και δοκιμάζεις να βάλεις μια διαδρομή!!!

 

Εγώ του έβαλα την εξής! Ξεκίνησα από το Πέραμα και του είπα να πάει στην άλλη μεριά απέναντι από τη Σαλαμίνα, στα Μέγαρα! Τί πιο παραδειγματικο! Και αντί να με περάσει μέσα από τη Σαλαμίνα όπως θα ήταν το αναμενόμενο, με έκανε τον κύκλο!! Άρα ο αποκλεισμός που έφτιαξα λειτούργησε σωστά!! Και φυσικά μπορούμε ανα πάσα στιγμή να άρουμε τον αποκλεισμό απο το σχετικό μενού, όπως κάνουμε και με τις υπόλοιπες ομάδες άλλωστε!

 

Αυτά τα ολίγα!! Δοκίμασε και πες μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...