Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση αναβάθμισης για μνήμη RAM...


mamis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!Μετά από πολύ καιρό αποφάσισα να κάνω μια mini αναβάθμιση στον υπολογιστή μου.Ο υπολγιστής μου λοιπόν έχει

για motherboard την ASUS P5AD2 Deluxe,επεξεργαστή τον P4 3,4 GHz και απο λειτουργικό χρησιμοποιώ Windows XP.

Αφού λοιπόν αγόρασα ενα σκληρό και κάτι άλλα ψιλοπράγματα η ερώτηση μου αφορά την μνήμη RAM.Η motherboard μου διαθέτει 4 slots

dual channel.Πάνω της έχει 2 RAM 256MB DDR-2 533MHZ,μάρκας LIFE...κάτι,σε dual channel.Εγώ λοιπόν πήγα και αγόρασα 2 απο αυτές

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554762 για να τις βάλω σε dual channel και να έχω σύνολο 2GB μνήμη.Η

ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής...να κρατήσω τις παλιές μου μνήμες και απλά να βάλω στα άλλα δύο slots τα

2GB,ή μήπως να βγάλω τελείως τις παλιές μου και να αφήσω μόνο τις καινούργιες,γιατί μπορεί να "υπολειτουργούν" και οι 4 μαζί ?

Με άλλα λόγια αν αφήσω και τις παλιές και βάλω και τις καινούργιες θα έχω μειωμένη απόδοση?Σας ρωτάω γιατί όσους έχω ρωτήσει

δεν μου έχουν δώσει σαφή απάντηση...Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού οι μνήμες που αγόρασες λειτουργούνε όπως και οι παλιές σου στα 533MHz, δεν τίθεται θέμα υπολειτουργίας όσον αφορά τη συχνότητα. Επίσης, η μητρική υποστηρίζει μνήμες μέχρι τα 533MHz, επομένως ότι γρηγορότερο και να αγοράσεις, θα δουλέψει στα 533MHz.

 

Tίθεται θέμα όμως όσον αφορά τα timings, αλλά δεν είναι βέβαιο αυτό, δηλαδή οι νέες μνήμες είναι cache latency 4, οι παλιές ίσως είναι 5 - δεν το νομίζω, μάλλον cache latency 4 είναι και οι παλιές...

 

Επομένως προτείνω να κρατήσεις και τις παλιές μνήμες και τις καινούργιες, σε σωστή διάταξη για να δουλέψει και το dual channel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες σε σωστή διάταξη,μήπως σου είναι εύκολο να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος.Εμένα τα slots έχουν ως εξής:

Channel A:Dimm A1,Dimm B1 (κίτρινα).

Channel Β:Dimm A2,Dimm B2 (μαύρο).

Πώς ακριβώς προτείνεις να τις τοποθετήσω.Τις καινουργιες στο Channel A και τις παλιές στο Channel Β?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάθε κανάλι πρέπει να έχει την ίδια ποσότητα μνήμης. Άρα, βάζεις:

 

Channel A: Dimm A1 --> 1 GB

Channel A: Dimm B1 --> 256 MB

Channel Β: Dimm A2 --> 1 GB

Channel Β: Dimm B2 --> 256 MB

 

ή

 

Channel A: Dimm A1 --> 256 MB

Channel A: Dimm B1 --> 1 GB

Channel Β: Dimm A2 --> 256 MB

Channel Β: Dimm B2 --> 1 GB

 

όποιο από τους 2 συνδυασμούς να επιλέξεις, είναι το ίδιο πράγμα.

Φυσικά η μητρική θα bootάρει και με οποιοδήποτε άλλο συνδυασμό, αλλά με διαφορετικό από τους 2 παραπάνω συνδυασμούς δεν θα ενεργοποιηθεί το dual channel.

 

Υ.Γ. Μην προσπαθήσεις να ανάψεις το pc χωρίς dimmάκι στη θέση Channel A: Dimm A1. Νομίζω λόγω περιορισμού του chipset, η συγκεκριμένη θέση πρέπει οπωσδήποτε να έχει μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αριστα!

Μονο ενα μικρο σχολιο, δε θα εχεις 2GB, αλλα 2,5. ;) (καπου το αναφερεις για 2 στο αρχικο σου ποστ). Αν καταλαβα σωστα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok,παίδες με καλύψατε πλήρως!Ναι,όντως στην αρχή είχα γράψει για 2GB μνήμη γιατί νόμιζα ότι θα υπολειτουργούσε αν έβαζα και τις παλιές.Αλλά αφου με βεβαιώσατε ότι θα είναι εντάξει θα τις βάλω και τις 4 και θα έχω 2,5 GHz.Thank u all!!!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...