Προς το περιεχόμενο

Προβολές ταινιών ατην Νομική


revnet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2085035280_612735eca0.jpg

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 5/12/07 Προβολή ταινίας Shoot em Up 18:00 αμφ.4

(Κλαιβ Ουεν-Μονικα Μπελούτσι)

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 6/12/07 Προβολή ταινίας American Gangster 18:00 αμφ.14-Α Πανελλήνια Προβολή

(Russel Crowe)

 

Οι προβολές θα πραγματοποιούνται κάθε Τετάρτη και Πέμπτη 18:00

Σας περιμένουμε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
Eλεος, στο ινσομνια βρηκες να κανεις διαφημιση των πολιτικων δραστηριοτητων συγκεκριμενης φοιτητικης παραταξης?

 

Ας μην είμαστε υπερβολικοί.

Στην ενότητα του Κινηματογράφου παρατίθεται ανακοίνωση για εκδήλωση που σχετίζεται με τον κινηματογράφο. Δεν τίθεται θέμα πολιτικής διαφήμισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τι θα γινόταν αν πλάκωναν εδώ αλεξιπτωτιστές από τις διάφορες πολιτικές νεολαίες και μας "ενημέρωναν" για τις "πολιτιστικές" εκδηλώσεις τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανα,αντι να χαιρεσαι που δεν βαζουν,καμμια σοβιετικη ταινια,και βαζουν πρωτης προβολης αμερικανιλα,κανεις και κριτικη?

αχαχαχαχαχαχα,εγραψε,αχααχαχαχαχα!¨!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ρε νομικαριοι...μικροι κουγιες ολοι...ακομα και η πκσ σας βαζει χολυγουντιανα σκουπιδια για προβολες...βαλτε κανα ταρκοφσκι ρεεεεεεεεεεεεε:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Τι θα γινόταν αν πλάκωναν εδώ αλεξιπτωτιστές από τις διάφορες πολιτικές νεολαίες και μας "ενημέρωναν" για τις "πολιτιστικές" εκδηλώσεις τους;

 

  • 1. Η συγκεκριμένη ανακοίνωση αναφέρεται σε πολιτιστική εκδήλωση και όχι σε "πολιτιστική" εκδήλωση. Και μάλιστα πολιτιστική εκδήλωση που άπτεται άμεσα με τη θεματολογία της παρούσας ενότητας (Κινηματογράφος).

  • 2. Είναι δεδομένο ότι το forum δεν φιλοξενεί ανακοινώσεις εκδηλώσεων πολιτικών ομάδων ή κομματικών νεολαιών. Οπότε ανακοίνωση για την εκδρομή της Χ κομματικής νεολαίας ή το πάρτυ της Ψ πολιτικής ομάδας δεν έχει θέση εδώ.

 

  • 3. Ας σκεφτούμε το άλλο ενδεχόμενο: να έμπαινε στο forum η παραπάνω ανακοίνωση χωρίς να αναφερόταν ότι πρόκειται για εκδήλωση που οργανώνεται από συγκεκριμένη κομματική νεολαία. Και να πήγαινε κάποιο μέλος και να βρισκόταν προ εκπλήξεως, βλέποντας συγκεκριμένη φοιτητική παράταξη.
    Δεν θα έμπαινε εδώ να καταγγείλει με δριμύ ύφος τους... απατεώνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή φάση οι φοιτητικές κινηματογραφικές προβολές ανεξάρτητα από το ποιος τις διοργανώνει ;) Αλλά καλό είναι να περιορίζονται στην φοιτητική κοινότητα.

 

Το ζήτημα είναι να μην βρεθούν προ εκπλήξεων οι διοργανωτές, με 5000 μέλη του ινσομνια να περιμένουν να δουν την ταινία :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μια ερώτηση επι της διαδικασίας (συνάδελφοι :-) ).

Εφόσον οι ταινίες αυτές τώρα παίζονται ή θα παιχτούν προσεχώς στους κινηματογράφους πόσο *αχεμ* νόμιμο *γκουχ* *γκουχ* είναι να προβληθούν σε αμφιθέατρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή φάση οι φοιτητικές κινηματογραφικές προβολές ανεξάρτητα από το ποιος τις διοργανώνει ;) Αλλά καλό είναι να περιορίζονται στην φοιτητική κοινότητα.

 

Kαι η δικη μου οπτικη αυτη ειναι, αλλα ο paredwse ξερει καλυτερα.

 

@Praetorian, βασει το αρ.23 του Ν.2121/93, επιτρεπεται η αναπαραγωγη κινηματογραφικων εργων χωρις την αδεια του παραγωγου τους και χωρις αμοιβη, μονο με σκοπο τη διατηρηση της στο Εθν.Αρχειο Κινηματογραφου, υστερα απο συμφωνη γνωμη του Γνωμοδοτικου Συμβουλιου Κινηματογραφιας.Δε νομιζω πως υπαγεται εδω....)

 

@Paredwse, αν ξερεις κατι περισσοτερο επι του θεματος, μας διαφωτιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
  • 1. Η συγκεκριμένη ανακοίνωση αναφέρεται σε πολιτιστική εκδήλωση και όχι σε "πολιτιστική" εκδήλωση. Και μάλιστα πολιτιστική εκδήλωση που άπτεται άμεσα με τη θεματολογία της παρούσας ενότητας (Κινηματογράφος).

 

Επειδή έχω παραστεί σε ανάλογες "πολιτιστικές" εκδηλώσεις, ας μου επιτραπεί να έχω διάφορη άποψη για το αθώο της υπόθεσης. Όσο για το ότι το μήνυμα του αλεξιπτωτιστή δημοσιεύτηκε στο κατάλληλο σκέλος του forum δεν εξέφρασα καμία αντίρρηση, οπότε η παρατήρηση είναι μάλλον περιττή.

 

  • 2. Είναι δεδομένο ότι το forum δεν φιλοξενεί ανακοινώσεις εκδηλώσεων πολιτικών ομάδων ή κομματικών νεολαιών. Οπότε ανακοίνωση για την εκδρομή της Χ κομματικής νεολαίας ή το πάρτυ της Ψ πολιτικής ομάδας δεν έχει θέση εδώ.

 

Χαίρομαι που το μαθαίνω. Αν γίνει το insomnia χώρος διαφήμισης "κινηματογραφικών προβολών" πέντε-έξι νεολαιών, να δω τι θα γίνει. Εμένα με προβληματίζει το προηγούμενο που δημιουργείται. Με ποιο σκεπτικό θα απαγορευτεί η "ενημέρωση" για μια εκδρομή πολιτικής νεολαίας στο "μπλα-μπλα";

 

  • 3. Ας σκεφτούμε το άλλο ενδεχόμενο: να έμπαινε στο forum η παραπάνω ανακοίνωση χωρίς να αναφερόταν ότι πρόκειται για εκδήλωση που οργανώνεται από συγκεκριμένη κομματική νεολαία. Και να πήγαινε κάποιο μέλος και να βρισκόταν προ εκπλήξεως, βλέποντας συγκεκριμένη φοιτητική παράταξη.
    Δεν θα έμπαινε εδώ να καταγγείλει με δριμύ ύφος τους... απατεώνες;

 

Μα, γιατί να καταγγείλει τους...απατεώνες; Αφού πρόκειται για "αθώα" προβολή ταινιών και τίποτε περισσότερο. Πολιτισμός. Ή μήπως ξέρουμε όλοι ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Επειδή έχω παραστεί σε ανάλογες "πολιτιστικές" εκδηλώσεις, ας μου επιτραπεί να έχω διάφορη άποψη για το αθώο της υπόθεσης. Όσο για το ότι το μήνυμα του αλεξιπτωτιστή δημοσιεύτηκε στο κατάλληλο σκέλος του forum δεν εξέφρασα καμία αντίρρηση, οπότε η παρατήρηση είναι μάλλον περιττή.

Εννοείται ότι επιτρέπεται η διαφορετική άποψη.

Πιθανόν να μην αντιλήφθηκες την απάντησή μου: σχολίασα κυρίως τα εισαγωγικά στη φράση "πολιτιστική" εκδήλωση. Και επαναλαμβάνω ότι η κινηματογραφική προβολή είναι πολιτιστική εκδήλωση (χωρίς εισαγωγικά).

Η ομιλία κάποιου πολιτικού/συνδικαλιστή, η εκδρομή ή το party δεν είναι.

 

Χαίρομαι που το μαθαίνω. Αν γίνει το insomnia χώρος διαφήμισης "κινηματογραφικών προβολών" πέντε-έξι νεολαιών, να δω τι θα γίνει.

Εάν πρόκειται για κινηματογραφικές προβολές, δεν μας απασχολεί ποιός τις διοργανώνει.

 

Εμένα με προβληματίζει το προηγούμενο που δημιουργείται. Με ποιο σκεπτικό θα απαγορευτεί η "ενημέρωση" για μια εκδρομή πολιτικής νεολαίας στο "μπλα-μπλα";

Με το σκεπτικό ότι το συγκεκριμένο μήνυμα είναι εκτός θεματολογίας του forum.

Ή με το σκεπτικό ότι, κατά την κρίση των συντονιστών, τέτοιο θέμα δεν έχει θέση στο forum.

 

Μα, γιατί να καταγγείλει τους...απατεώνες; Αφού πρόκειται για "αθώα" προβολή ταινιών και τίποτε περισσότερο. Πολιτισμός. Ή μήπως ξέρουμε όλοι ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι;

Και πάλι δεν με κατάλαβες.

Προτιμώ να δηλώνεται από την αρχή ο διοργανωτής παρά να αποκρύπτεται και να φτάνει ο κάθε ενδιαφερόμενος στην εκδήλωση για να βλέπει εκεί τον διοργανωτή και να εκδηλώνει την δυσαρέσκειά του γι'αυτή την "αποκάλυψη". Υπάρχουν κινηματογραφόφιλοι που δεν ενδιαφέρονται τόσο για τον διοργανωτή αλλά για το περιεχόμενο της εκδήλωσης. Υπάρχουν και άλλοι οι οποίοι, όπως βλέπω, δίνουν μεγαλύτερη σημασία στον διοργανωτή παρά στην εκδήλωση αυτή καθ'εαυτή. Κυρίως για χάρη των δεύτερων, καλό είναι να αναφέρεται ο διοργανωτής προκειμένου να επιλέξουν εάν θα πάνε ή όχι.

 

Γενικά, δεν αντιλαμβάνομαι το μένος.

Αν έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη κομματική νεολαία, δεν με απασχολεί.

Αν έχει να κάνει με το concept των εν γένει sponsored εκδηλώσεων, εξέφρασα την άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κανένα μένος.

 

Γενικά, θεωρώ ότι διαφήμιση οιουδήποτε είδους εκδηλώσεων κομματικών νεολαιών δεν έχουν θέση στο insomnia. Άποψή μου είναι, την εξέφρασα, τέλος.

 

Ειδικά, οι αλεξιπτωτιστές που θυμούνται ένα μέρος για να κάνουν τη διαφήμισή τους και μετά δίνουν ραντεβού για του χρόνου (και ακόμη ειδικότερα εκείνοι που μας ενημερώνουν ότι το διαφημιζόμενο event έχει περιοδικό-τακτικό χαρακτήρα και "σας περιμένουμε", μη μπαίνουν στον κόπο να ξαναπερνάνε από εδώ) με εκνευρίζουν με την πλασιεδίστικη λογική τους. Εξέφρασα και επ' αυτού την αντίρρησή μου και έληξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...