Προς το περιεχόμενο

Προγραμματακι για ελεγχο της ταχύτητας σε router.


alexb_10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας Φιλτατοι.

Αγόρασα ενα WAG200 της Linksys και αναρωτιώμουν αν υπάρχει κανένα προγραμματάκι το οποίο θα βλέπει την upload kai download ταχύτητα του router mou. Ξέρω ότι μπορώ να το βλέπω απο το status του router, αλλά είναι αρκετά κλικ υπόθεση. Φαντάζομαι οτι κάτι θα υπάρχει ή κάποιος απο εσάς θα έχει φτιάξει κάτι τέτοιο. Άλλος τρόπος (π.χ κάποιοα εντολή απο το run??)

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς ταχύτητα; το που κλειδώνει μολις συνδέεται;

μπορεις να βαλεις ενα screenshot απο τη σελιδα στατους που βλεπεις αυτα τα νούμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά τα ήξερα. Έψαχνα για κάτι ποιο standard το οποίο θα δείχνει σε τι ταχύτητα κλειδώνει το router και όχι απαράιτητα με πόσο κατεβάζω. Μάλλον δεν υπάρχει τίποτα. Ευχαριστώ πάντως.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an to router sou yposthrizei snmp (8a to breis stis ry8miseis tou)tote sto adslgr exei merika freware programatakia gia parakolou8hsh ths taxythtas.an 8eleis kati pio kalo kai dyskilo se ru8miseis ta du meter kai online eye pro einai kala ala me poles ry8miseis kai pio dyskola sto setarisma.den einai freware omws

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά τα ήξερα. Έψαχνα για κάτι ποιο standard το οποίο θα δείχνει σε τι ταχύτητα κλειδώνει το router και όχι απαράιτητα με πόσο κατεβάζω. Μάλλον δεν υπάρχει τίποτα. Ευχαριστώ πάντως.

Καλημέρα

perimene vre si /thame trelaneis.an theleis na blepeis poso katevazeis iparxei net limiter ktl an thes na deis pou klidonei to router tha to deis mesa apo ton router sou.oloi oi routers grafoun pou klidonnoun

 

Tι ενοειτε κλειδωνει το ρουτερ,παραμενει συνεχεια στην ιδια θεση για παντα?

 

den einai panta idia ektos an i grammi sou ine telios stable.panta iparxei apo mia mikri diakimansi mexri poli megali diakimansi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Μάλλον εγώ σε μπέρδεψα. Επαναλαμβάνω. Ψάχνω ένα πρόγραμμα το οποίο θα μου δείχνει το downstream/upstream rate, χωρίς να χρειάζεται να μπαίνω μέσω internet explorer sto Interface tou router. Τα άλλα τα ξέρω (netmeter, dumeter klp) αλλά δεν κάνουν αυτήν την δουλεία ( εκτός αν έχουν κάποια επιλογή που δεν την ξέρω).

Αναμένω απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα plugin για τον firefox το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις λέγεται router status, αυτό χρησιμοποιώ εγώ και με έχει βολέψει πολύ και μπορείς να το βρείς εδώ

 

>https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/5544

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Μάλλον εγώ σε μπέρδεψα. Επαναλαμβάνω. Ψάχνω ένα πρόγραμμα το οποίο θα μου δείχνει το downstream/upstream rate, χωρίς να χρειάζεται να μπαίνω μέσω internet explorer sto Interface tou router. Τα άλλα τα ξέρω (netmeter, dumeter klp) αλλά δεν κάνουν αυτήν την δουλεία ( εκτός αν έχουν κάποια επιλογή που δεν την ξέρω).

Αναμένω απαντήσεις.

 

Δεν ξερω αν σε βολευει αυτο:http://speedtest.forthnet.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά την βρήκα την λύση μόνος μου.

τα βήματα που έκανα ήταν τα εξής.

1. Απενεργοποιήσα το firwewall των windows.

2.πηγα στις συνδέσεις δικτύου

3. εκεί μου εμφανίστηκε ένα εικονίδιο με ονομασία Σύνδεση Ιντερνετ και απο πάνω λέει πύλη Ιντενρετ

4 δεξί κλικ ιδιότητες πάνω σε αυτό και κάτω κάτω έχει μια επιλογή να μου εμφανίζεται ένα είκονίδιο στον χώρο των ειδοποιήσεων.

και ίδού το αποτέλεσμα.

 

cmwf.bmp

ευχαριστώ πάντως όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elpizo na min kathesai kai esi na koitas kathe mera to downstream kai to upstream.kai allo na blepeis to pou klidonei i grammi to rate tisgrammis kai allo na blepeis poso katevazeis ti xroniki stigmi.allo to ena allo to allo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...