Προς το περιεχόμενο

Αντιπαράθεση αποψεων


electroasd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας.

 

Με ενα συναδελφο στην δουλεια μου εχουμε απο το πρωι εχουμε μια διαφωνια και θα ηθελα παρακαλω την γνωμη σας

 

 

Μπορει ενα καινουργιο motherboard να ανγνωρισει σκληρο δισκο πανω απο 160 gb????

Να πω εδω οτι ο δισκος θα ειναι primary και θα προοριζεται γαι windows. Και επισης εστω οτι τον αναγνωριζει το bios , οταν θα ξεκινησουμε εγκατασταση windows , θα τον δουν?

 

O συναδελφος λεει οτι δεν γινεται να τον αναγνωρισει , χωρις να μπει καποιο patch. Του ειπα οτι συμβαινει μερικες φορες στα motherboards και χρειαζεται , αλλα ως επι το πληστιν δεν χρειαζεται στα κανουργια. Αυτος επιμενει οτι δεν αναγνωριζεται κανενας σκληρος δισκος πανω απο 160Gb οταν τον εχεις primary και θες να του βαλεις windows....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για Windows XP, τότε υπάρχει ένας περιορισμός στα 137GB για δίσκους ATAPI . Αυτό λύνεται με την εγκατάσταση των service packs.

 

Οσον αφορά τις μητρικές, οι καινούργιες υποστηρίζουν σίγουρα εξ'αρχής δίσκους 137GB και πάνω. Οι παλιότερες ίσως να θέλουν κάποιο patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το λογισμικό είναι Χρ χωρίς Service pack 2 αυτό θα γίνει και μετά μεγαλώνεις εσύ το διαμέρισμα όταν τελειώσεις με την εγκατάσταση αν το λογισμικό σου όμως είναι Χρ με SP2 ενσωματωμένο τότε θα τον δει κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι επιμενει και μου λεει οτι , οποιο λειοτυργικο και να βαλουμε το ιδιο ειναι. Και καλ , για πριν τα XP , ΟΚ. Αλλα για τα Vista , δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι....

 

 

Μου εδειξε και καποιο φορυμ ξενο , που καλα , καποιος το εγραφε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...