Προς το περιεχόμενο

Απεγκατάσταση -> Φορμάτ -> Εγκατάσταση


NeoRanger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους πήρα τον εξωτερικό μου σκληρό (τον οποίο δεν μπορώ να απενεργοποιήσω σωστά σε Ubuntu, αλλά αυτό είναι άλλο θεμα) και μπορώ τώρα να βάλω επιτέλους την Gutsy. Θέλω, λοιπόν, να κάνω το εξής:

 

- Απεγκατάσταση της Feisty Fawn (7.04)

- Format στο partition που έχει τώρα την Feisty

- Εγκατάσταση της Gutsy στο ίδιο partition.

 

Είμαι μάστερ στη διαδικασία όταν πρόκειται για Windows και NTFS (συνήθιζα να χτυπάω ένα format κάθε τρεις μήνες), αλλά τελείως noobάς για το πως θα γίνει αυτό με Linux και ext2 drive. Καμμιά οδηγία; Δεν περιμένω, σαφώς, να κάνει κάποιος τον wizard για uninstall και install, απλώς πως ξεφορτώνομαι τη Feisty και πως φορμάρω το partition, γιατί δεν έχω ιδέα.

 

Σημειωτέον πως έχω XP σε dual-boot, τα οποία δε σκοπεύω να πειράξω για την ώρα. Η εγκατάση της Gutsy θα δημιουργήσει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις δηλαδή να εγκαταστήσεις το Ubuntu σε εξωτερικό δίσκο;

ου βρίσκονται τα XP; Που είχες έως τώρα Ubuntu 7.04? Πόσους σκληρούς έχεις και τί τύπου; (εξωτερικοί/εσωτερικοί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, όχι, όχι και σόρρυ και για το μπέρδεμα. Εννοούσα πως πήρα τον εξωτερικο σκληρό και άδειασα τους εσωτερικούς, άρα τώρα μπορώ στους εσωτερικούς να βάλω την Gutsy.

 

Έχω κάπου στα 5 partitions: τρία NTFS (Windows, Downloads, Games) και δύο Εxt2/3 (Ubuntu, Games), δύο 250ρηδες σκληροί στο σύνολο. Στοn Εxt2 που έχει τη Feisty θέλω να κάνω format και μετά να βάλω την Gutsy. Τα υπόλοιπα δε σκοπεύω να τα πειράξω. Απλώς δεν ξέρω πως να κάνω απεγκατάσταση στην Feisty και πως να φορμάρω Ext2 δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι το ότι πήρες τον εξωτερικό σκληρό δεν έχει άμεση σχέση με την εγκατάσταση και απλά μπορείς να αποθηκεύσεις τα αρχεία σου και να μην τα χάσεις. Τουλάχιστον εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Όσον αφορά την εγκατάσταση του Ubuntu Gutsy απλά βάλε μέσα το dvd, και όταν σου πει σε ποια κατάτμηση να κάνεις την εγκατάσταση, διάλεξε να σβήσεις το partition που αντιστοιχεί στο λειτουργικό του linux τώρα καθώς και το swap και στην συνέχεια δημιούργησε καινούργια. Format θα γίνει αυτόματα. Boot loader θα εγκατασταθεί αυτόματα. Τα windows δεν θα πειραχθούν καθόλου εφόσον δεν κάνεις τίποτα στο partition τους.

 

EDIT: Ποστάραμε ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την εγκατάσταση του Ubuntu Gutsy απλά βάλε μέσα το dvd, και όταν σου πει σε ποια κατάτμηση να κάνεις την εγκατάσταση, διάλεξε να σβήσεις το partition που αντιστοιχεί στο λειτουργικό του linux τώρα καθώς και το swap και στην συνέχεια δημιούργησε καινούργια. Format θα γίνει αυτόματα. Boot loader θα εγκατασταθεί αυτόματα. Τα windows δεν θα πειραχθούν καθόλου εφόσον δεν κάνεις τίποτα στο partition τους.

 

Ok, το 'πιασα. Thanks, θα πράξω αναλόγως.

 

Just apt-get dist-upgrade

 

Thx, το σκέφτηκα πως θα υπάρχει κάτι τέτοιο, απλώς τώρα έχω 64-bitο distro ενώ θέλω να βάλω την 32bitη Gutsy. Thx πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δεν κάνεις τίποτα, παρά να βάλεις το CD της Gutsy και κατά την διαδικασία της εγκατάστασης να διαλέξεις να εγκατασταθεί στην ίδια κατάτμηση που ήταν το Feisty. Αναγκαστικά πρέπει να κάνεις κλικ και στο κουτάκι format απο δίπλα και θα τα κάνει μόνο του. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα την εγκατάσταση, όλα καλά (ας τα λέμε δηλαδή, NEC DVD-RW be damned to the depths of Hell), έχω ένα μόνο προβληματάκι:

 

Πάω να βάλω τους drivers της κάρτας γραφικών (7600GS) με το deb του Envy, αλλά όταν ανοίγω το deb μου βγάζει error: "Dependency is not satisfiable: xserver-xorg-dev". Έχω ήδη κάνει reconfigure στον Χ από recovery mode. Any ideas?

 

EDIT: Κι άλλο ένα πρόβλημα. Το Add/Remove Application δε μ' αφήνει να κάνω install. Όταν κλικάρω σε κάποιο πρόγραμμα μου ζητά συνεχώς να κάνω refresh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους driver βάλτους μέσω από το εργαλείο που υπάρχει στην διανομή σου το διαχείριση οδηγών κλειστού κώδικα.Δεν χρειάζετε να του βάλεις μέσω envy οι driver που υπάρχουν στα repositories για τις nvidia είναι άψογοι.Οσο για το δεύτερο κάνε πρώτα τα update και μετά ξαναδοκίμασε.Δωσε σε κονσόλα

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

και πες μας και τι σου εμφάνισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>gatack@gatack-desktop:~/Desktop/envy-0.9.9$ sudo apt-get update
Ign cdrom://Ubuntu 7.10 _Gutsy Gibbon_ - Release i386 (20071016) gutsy/main Translation-en_US
Ign cdrom://Ubuntu 7.10 _Gutsy Gibbon_ - Release i386 (20071016) gutsy/restricted Translation-en_US
Reading package lists... Done
gatack@gatack-desktop:~/Desktop/envy-0.9.9$ sudo apt-get upgrade
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
gatack@gatack-desktop:~/Desktop/envy-0.9.9$ 

 

 

Σημειωτέον, ότι με εξαίρεση τους alsa drivers και τα παραπάνω, ό,τι άλλο έχω κάνει apt-get install που βγάζει πως δεν υπάρχει (συμπεριλαμβανομένων aMSN και wine που πρέπει να υπάρχουν).

 

EDIT: Το 'φτιαξα, το 'φτιαξα. Δεν ήταν τσεκαρισμένα αυτά που έπρεπε στο Software Sources... Στη Feisty δεν είχε χρειαστεί να το κάνω εγώ και δεν το 'ξερα. Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT: Το 'φτιαξα, το 'φτιαξα. Δεν ήταν τσεκαρισμένα αυτά που έπρεπε στο Software Sources... Στη Feisty δεν είχε χρειαστεί να το κάνω εγώ και δεν το 'ξερα. Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

 

Μην ανησυχείς... Ούτε εμείς το ξέραμε... Εγώ το θεωρώ πρόβλημα της Gutsy. Δεν ξέρω τι σκέφτηκαν οι developers (ή αν τους ξέφυγε). Είσαι από τους λίγους που το διόρθωσαν μόνοι τους. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E καλά, μη φανταστείς, κι εγώ με googlισμα το έφτιαξα :P

 

Πάντως, φτου του μη το ματιάσω, μαμάτο είναι. Δεν κολάνε πια και οι drivers όπως κολλούσαν στη Feisty την 64άρα κι έχω και desktop effects. Μου τρέχουν τα σάλια.

 

Άντε να δούμε τώρα αν θα κάνει τίποτε και το wine για κανένα mmorpg...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο gutsy κατά την εγκατάσταση αν το σύστημα δεν δει να έχεις κάποια σύνδεση στο internet σου βάζει αυτόματα την εγκατάσταση των πακέτων μέσω cd γιαυτό υπάρχουν αυτά τα προβλήματα με τα repositories.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...