Προς το περιεχόμενο

Μποϊκοτάζ στη ΔΕΗ ζητούν οι bloggers


NiTroGen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα το έφερα αρχικά προς συζήτηση στο φόρουμ μαζί με την συμμετοχή αρκετών bloggers και μετά απο επικοινωνία που έιχαμε με τις καταναλωτικές οργανώσεις, το δημοσίευσα από τους πρώτους σε σελίδες φίλων μου και μετά ξεκίνησε η εκστρατεία. Νομίζω ότι θα πιάσει τόπο. Ηδη την πρόταση υιοθετούν μεγάλες ιστοσελίδες που έδειξαν ενδιαφέρον για την κίνηση και σας ενημερώνω ότι θα γίνει και θέμα εκεινη την ημέρα στα τηλεοπτικά κανάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eιναι σιγουρο οτι θα πιασει τοπο,αλλα καλο θα ειναι να εχουμε και συμμετοχη διοτι αυτοι με τις αυξησεις θα μα παρουν και το σωβρακο σε λιγο καιρο,με τις ΔΕΚΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μην ξανακουσω οτι εχουμε το φθηνοτερο ρευμα στην ευρωπη.εγω μενω σε 50τ.μ σπιτι με το παιδακι και τη γυναικα μου και ερχτετε το ρευμα 130 ευρο το διμηνο ενω εγω παιρνω απο τη δουλεια μου 650 ευρο μηνιαιος.φιλε iceman79 μπορεις να μου πεις αν εσυ μπορουσες να τα βγαλεις περα με μια τριμελη οικογενεια εχοντας 650 ευρο μηνιαιος.για αυτο καλο ειναι πολυ εδω μεσα να μην λενε μεγαλες κουβεντες αν δεν ξερουν την πραγματικοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μην ξανακουσω οτι εχουμε το φθηνοτερο ρευμα στην ευρωπη.εγω μενω σε 50τ.μ σπιτι με το παιδακι και τη γυναικα μου και ερχτετε το ρευμα 130 ευρο το διμηνο ενω εγω παιρνω απο τη δουλεια μου 650 ευρο μηνιαιος.φιλε iceman79 μπορεις να μου πεις αν εσυ μπορουσες να τα βγαλεις περα με μια τριμελη οικογενεια εχοντας 650 ευρο μηνιαιος.για αυτο καλο ειναι πολυ εδω μεσα να μην λενε μεγαλες κουβεντες αν δεν ξερουν την πραγματικοτητα

Μπορει να εχουμε το φθηνοτερο ρευμα στην ευρωπη αλλα αυτο το γεγονος απο μονο του δεν λεει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!

Επειδη οπως ειπαν και αλλοι οι μισθοι ειναι μια τραγωδια....

 

Ποτε ειναι καλυτερα? Αν πληρωνω(τυχαια παραδειγματα) για ρευμα 50 ? και παιρνω μισθο 1000? ή αν πληρωνω για ρευμα 40 ? και παιρνω μισθο 500 ??;)

 

Επισης αυτο το "δεν ειναι τροπος διαμαρτυριας αυτος, ειναι επικινδυνος κλπ, μην διαμαρτυρεστε, εχουμε το φθηνοτερο κλπ" ειναι παντελως χαζο.

Οπως φανταστικα ειπε και ο warewolf, δηλαδη δεν πρεπει να αντιδρουμε? Να παραμεινουμε υπακουα προβατα ετσι? Συμφερει ο καπιταλισμος ετσι?:mad:

 

Στατιστικα αμα το παρεις το 32% τουλαχιστον του Ελληνικου λαου λογικα υποστηριζει αυτη την κατασταση οποτε δεν ειναι περιεργες τετοιες αποψεις....

 

Εγω το παω και πιο μακρυα και λεω οτι τετοιες μη-επιζημιες μορφες αντιδρασης συμφερουν τελικα την ΔΕΗ στη συγκεκριμενη πχ περιπτωση. Γιατι αφου ειναι χωρις κοστος για αυτην(τι κοστος να υπαρξει για αυτην μια 15λεπτη αποχη?) σου λεει αντεδρασαν, ενιωσαν ικανοποιηση με την αντιδραση τους, νομιζουν οτι κατι κανανε, τωρα θα ηρεμησουν και πλεον ολα πανε βαση σχεδιου....:devil:

 

Χρειαζεται κατι πιο δραστικο αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι δυσκολο να βρεθει κατι πιο δραστικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πάτε καλά (ΜΠΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ) μέσα στο να κάψουμε την πο…α την ΔΕΗ ποιο φτηνότερο ρεύμα και κουραφέξαλα λέτε ρε γίδια πλάκα με κάνετε ξέρετε πολλές χώρες να πληρώνουν ΑΕΡΑ ( βλέπε πάγια) στους λογαριασμούς σας κάνανε τα μυαλά πατσά μέσα από την τηλεόραση και λέτε ότι ναναι.

Όσο για την οικολογική συνείδηση μερικών ας ρίξουν μια ματιά στις φώτο παρακάτω, είναι τα 2 από τα 4 εργοστάσια που έχει η περιοχή Πτολεμαΐδας και πριν λίγο καιρό έφαγαν πρόστιμο 1 εκατ. Ευρώ γιατί δεν έχουν φίλτρα αλλά στα α….. τους οι τύποι. ( Α το καλοκαίρι βάλτε αυτό που βλέπετε επί 3 στον αέρα γιατί δουλεύουν πιο πολύ λόγω αυξημένης ενέργειας ) .

cimg1008smallwf1.jpg

 

cimg1010smalldc1.jpg

 

cimg1009smallls0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

warewolf και feodor +1.Παιδια το θεμα ειναι να μην φτανουμε μεχρι τον καναπε και μονο.Εγω θα τον κελισω το γενικο,και ας πεσει και το ρευμα σε αυτους.Στην τελικη αν δεν μπορειτε να δειξετε αλλιως το οτι σας πειραζει κατι(αν τελικα σας πειραζει) καντε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα προτιμούσα πάντως να τα ανάψουμε όλα και να κάνουμε το δίκτυο να καταρεύσει αντί να τους κάνουμε την χάρη να τους ξαλαφρώσουμε κιόλας.Κι όποιος μιλάει για κίνδυνο και μαμακίες το πρόβλημα υπάρχει και χωρίς να το κάνουμε αυτό γιατί η κατανομή δικτύου της ΔΕΗ είναι για τον π****ο.15 λεπτά full load να δεις πώς σφίγγουν οι κώλοι.:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως... Η καλητερη αντιδραση στις αυξησεις ειναι να τα αναψουμε ολα. Να δουμε μετα τι μπαρουφα δικαιολογια θα μας πουλησουν οταν πεσει το δικτυο. Γιατι ακριβαινουν το ηλεκτρικο ενω δεν εχουν κανει ουτε μια επενδυση για να αναπαλαιωσουν το απαρχαιομενο δικτυο??? Και γιατι καθε καλοκαιρι να τρεμει η ψυχη μας καθε φορα που εχουμε καυσωνα??? Ελεος... Πρωτα επενδυσεις και μετα αυξησεις. Τουλαχιστον ετσι θα δικαιολογουνται και οι αυξησεις. Αναψτε τα ολα λοιπον για 15 λεπτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Greenpeace έχει μια πιο ωραία λύση.

 

http://www.greenpeace.org/greece/news/deh-efficient-bulbs

 

Πως θα αντιμετωπιστούν οι πρόσφατες ανατιμήσεις στα τιμολόγια της ΔΕΗ; Με μια πολύ απλή λύση: ζητάμε από τη ΔΕΗ να χαρίσει σε κάθε νοικοκυριό 2 λάμπες εξοικονόμησης. Θα είναι ταυτόχρονα επωφελές για τη ΔΕΗ, τους καταναλωτές αλλά και για το περιβάλλον! Δεν το πιστεύετε; Διαβάστε παρακάτω...

 

 

Αν η ΔΕΗ χαρίσει σε κάθε νοικοκυριό από δύο λαμπτήρες εξοικονόμησης, τότε εξοικονομούνται άμεσα 960 εκατ. κιλοβατώρες ετησίως ή αλλιώς το 5,5% της ηλεκτρικής ενέργειας που καταναλώνουν τα νοικοκυριά, δηλαδή... όσο περίπου και η πρόσφατη μεσοσταθμική αύξηση που καλείται κάθε νοικοκυριό να πληρώσει στα τιμολόγια της ΔΕΗ!

 

Υπάρχει και συνέχεια όμως:

 

Χαρίζοντας 2 λαμπτήρες εξοικονόμησης σε κάθε νοικοκυριό, δηλαδή περίπου 8 εκατ. λαμπτήρες, θα κοστίσει στη ΔΕΗ 20 με 25 εκατ. €. Όμως, η ΔΕΗ με αυτό τον τρόπο, αποφεύγει την κατασκευή ενός νέου θερμοηλεκτρικού σταθμού ισχύος 530 MW περίπου, ο οποίος θα κόστιζε από 265 εκατ. € (αν έκαιγε φυσικό αέριο) έως 800 εκατ. € (αν ήταν λιγνιτικός). Καθαρό κέρδος κάπου 240 με 775 εκατ. €;;;

 

Διαβάστε κι άλλα:

 

Από την αντικατάσταση των λαμπτήρων (που θα κοστίσουν είπαμε 20 με 25 εκατ. €) αποφεύγεται η έκλυση 920.000 τόνων διοξειδίου του άνθρακα ετησίως. Με σημερινές τιμές στα διεθνή χρηματιστήρια ρύπων, αυτοί αποτιμώνται σε πάνω από 20 εκατ. €. Δεδομένου ότι οι λαμπτήρες έχουν χρόνο ζωής 10 χρόνια περίπου και οι τιμές ρύπων θα αυξηθούν τα επόμενα χρόνια, το όφελος της ΔΕΗ θα ξεπεράσει τα 300 εκατ. € στη δεκαετία.

 

Η ΔΕΗ μπορεί να διεκδικεί αυξήσεις στα τιμολόγιά της χωρίς να επιβαρύνονται τα νοικοκυριά, ενώ παράλληλα προστατεύεται το περιβάλλον.

 

Η Greenpeace περιμένει από τη ΔΕΗ να υιοθετήσει την απλή αυτή πρόταση. Σε αντίθετη περίπτωση, η ΔΕΗ οφείλει να εξηγήσει στους καταναλωτές γιατί αρνείται να υιοθετήσει μια λύση που αποφέρει οφέλη σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Greenpeace έχει μια πιο ωραία λύση.

http://www.greenpeace.org/greece/news/deh-efficient-bulbs

....Η Greenpeace περιμένει από τη ΔΕΗ να υιοθετήσει την απλή αυτή πρόταση. Σε αντίθετη περίπτωση, η ΔΕΗ οφείλει να εξηγήσει στους καταναλωτές γιατί αρνείται να υιοθετήσει μια λύση που αποφέρει οφέλη σε όλους. [/i]

καταπληκτικό!!!!αλήθεια θα απαντήσει άραγε η ΔΕΗ?

Μακάρι το συγκεκριμένο να έβλεπε το φως της δημοσιότητας σε κάποιο δελτίο ειδήσεων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή η ΔΕΗ δεν πρόκειται να κάνει κάτι τέτοιο, μπορούμε να το κάνουμε μόνοι μας (δεν είναι τόσο μεγάλο το κόστος και η εξοικονόμηση ενέργειας είναι πολύ μεγάλη).

Αντ'αυτού όμως, θα κατεβάσουμε τον γενικό για 15 λεπτά και μετά θα βγούμε στα μπαλκόνια μας να τα γεμίσουμε για άλλη μια χρονιά με χιλιάδες πολύχρωμα φωτάκια για να μπούμε στο μάτι του γείτονα (όσοι δεν το έχουν κάνει ήδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, νομίζω οτι το είπα ήδη βρε παιδιά:

δε μας λες όμως και τι μισθούς έχουμε; Ελεος με αυτή την καραμέλα πια.

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. Τώρα γι' αυτό αν μπορούμε να κάνουμε κάτι !

 

ρε παιδια μην ξανακουσω οτι εχουμε το φθηνοτερο ρευμα στην ευρωπη.εγω μενω σε 50τ.μ σπιτι με το παιδακι και τη γυναικα μου και ερχτετε το ρευμα 130 ευρο το διμηνο ενω εγω παιρνω απο τη δουλεια μου 650 ευρο μηνιαιος.φιλε iceman79 μπορεις να μου πεις αν εσυ μπορουσες να τα βγαλεις περα με μια τριμελη οικογενεια εχοντας 650 ευρο μηνιαιος.για αυτο καλο ειναι πολυ εδω μεσα να μην λενε μεγαλες κουβεντες αν δεν ξερουν την πραγματικοτητα

 

Το είπα γιατι το θέμα έχει ώς εξής: Εφόσον είμαστε με κοινό νόμισμα και διασυνδεδεμένα δίκτυα, όταν αγοράζουμε ρεύμα το αγοράζουμε ακριβό. Μόνο αν ανεβούνε οι μισθοί (πραγματικά) θα γίνει κάτι.

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟΙ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Αυτο πρεπει να δούμε πώς θα το διορθώσουμε, γιατι για τα τιμολόγια της ΔΕΗ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

afou to paradexesai kai esy auto gia tous mis8ous poios o logos na xrhsimopoieis ws epixeirhma (giati to xrhsimopoihses) oti kai kala exoume to f8hontero reuma sthn eurwph? :P

apla akyro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μεσα απο τις κραυγες και τις πολεμικες φωνες :) η greenpeace εδωσε την καλυτερη λυση (βασιλικη οδος γαρ). Μια λυση επιστημονικα τεκμηριωμενη (τουλαχιστον μαθηματικα) και συγχρονως και φιλικη προς το περιβαλλον. +1 απο εμενα για αυτην την λυση. Μαλιστα μπορω να πω οτι οι μισες λαμπες στο σπιτι ειναι ηλεκτρονικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...