Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή πλεύσης της Microsoft απέναντι στην πειρατεία


random

Προτεινόμενες αναρτήσεις

se mhxanhmata me 2kai 4 gb sou fainetai na einai ligh h mnhmh ? Telos pantwn h syzhthsh ayth den exei nohma kai oute kai telos fysika, einai gegonos oti ta XP einai pio elafria kai trexoun pio grhgora. Kai otan lew para8yra ennow programmata, ase pou an den exeis apenergopoihsei to superfetch sernontai kanonika osoi mnhmh kai na exeis. Twra 8a mou peis bebaia einai poly aplo na to bgaleis. Isws gia sena kai gia mena na einai, alla o ka8e aplos xrhsths pou paei kai pairnei ton ypologisth tou etoimo kai 8elei na douleuei ta programmata tou kai na paizei kai kanena paixnidi den einai gnwsths kai fobatai kai na peira3ei kapoia pragmata. Den eimai kata ths proodou kai ths e3eli3hs apla den mporw na katalabw giati kapoioi epimenoun oti kati einai kalytero mono kai mono epeidh einai kainourgio, gia na to paizoun e3eligmenoi profanws...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περισσότερες λεπτομέρειες για τα αντι-πειρατικά μέτρα του Vista SP1

 

Η πρώτη τρύπα που θα κλεισει ειναι η "grace period". Οταν εγκατασταθουν τα Vista, έχουμε 30 μέρες περιθώρειο να κάνουμε την ενεργοποίηση.

Για 30 μερες το λειτουργικο δουλεύει κανονικά. Μετά τις 30 μέρες ή ενεργοποιείς, ή σε κλειδώνει απ έξω.Ειχαν βρεθεί τρόποι, οι 30 μερες να γινουν 60, 90 μέρες, 1 έτος, ή πάγωμα του μετρητή ως το 2099 :-D

Η νέα τακτική ειναι : οταν έρθει η 31η μέρα, προτρέπουμε τον χρηστη να κάνει activation. Αν δεν κάνει, δεν τον κλειδώνουμε, αλλα το desktop παίρνει μαυρο φόντο, και ενα μηνυμα κάτω δεξιά αναγράφει οτι τα windows δεν ειναι γνήσια.

 

 

Η 2η τρύπα, που θελουν να αντιμετωπίσουν ειναι το γνωστό "OEM BIOS exploit", αλλα λεπτομέρειες δεν βλέπω.

 

dailytech.com, Microsoft to Target Pirates With Vista SP1 Update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxa ti eine ayta pou lete re guys. Ti na mh mporeite na anigete tosa parathira opos ta xp. siga mh theloun k 2 kartes grafikon. egw ta exw balei kai se filo me pentium 4 kai voodoo2 kai pezoun mia xara.

 

Και τα Win98 τρέχουν στον 486 μου.

 

Τρέξε ένα benchmark σε Vista και XP. Ποιά XP, Win2000 ήθελα να πω. Μετά πες μας αποτελέσματα.

 

Efarmoges opos to cubase malista trexoun kalitera se vista.

 

Ποιά έκδοση του Cubase; Σε τι CPU+RAM; Σε WinXP ή Win2003; Σε 32-bit ή 64-bit; Με ποιό SP;

 

E ean merikoi tous aresoi na pezoun me ta fps kai apo 60 an doun 55 se ena game tous xalash to katalabeno. alla gia epidoseis mallon kati den koitakses kala (h eixes ligh mnhmh)

 

Δεν είναι μόνο τα FPS, ότι και να κάνεις είναι πιο γρήγορo στα XP. Μπορώ με μια απλή κίνηση να κάνω ένα μηχάνημα πιο γρήγορο και θα πω όχι;

 

Προσωπικά θα μείνω σε XP όσο τα προγραμματά που χρησιμοποιώ είναι πιο γρήγορα από ότι στα Vista. Όπως έκανα και με τα Win2000 και WinXP. Επειδή η Microsoft θα παρατήσει το hardware support των XP, σιγά σιγα στα XP το λογισμικό θα τρέχει πιο αργά από ότι στα Vista (όπως είναι τα Win2000 πιο αργά από τα WinXP) και κάποια στιγμή δεν θα μπορούμε να τρέξουμε καν XP (όπως δεν μπορώ να τρέξω Windows 95 στο μηχανημά μου).

 

Ελπίζω η επόμενη έκδοση να είναι καλύτερη. Υπάρχουν και τα Win2003 να χρονοτριβήσω μέχρι τότε. Θα δοκιμάσω και τα Server Longhorn. Αλλιώς OSx86.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Γράψτε μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες. Τα μηνύματα γραμμένα με greeklish διαγράφονται"

Kai emeis poy menoyme sto eksoteriko kai den exoyme ellinikoys xaraktires stoys ypologistes mas na min grafoyme? Den thelete na akoysete tin gnomi mas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To cubase 3 se tetrapyrhno. 32bit me sp2

 

Πόσο RAM; DD1 ή DD2; AMD ή Intel; Ποιόν ακριβώς επεξεργαστή; Ήταν ακριβώς το ίδιο PC; Ήταν και τα XP και τα Vista φρεσκο-φορμαρισμένα; Τι υπηρεσίες (services) είχες ενεργοποιημένες; Τις default; NTFS ή FAT32;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά εγώ έχω vista 64bit σε ολοκαινουριο PC και πάνε σφαίρα. Ίσως για τα παλαιότερα μηχανήματα να πέφτουν λίγο δυσπεπτα αλλα μην τρομάζετε αυτούς που πάιρνουν τώρα τα μηχανήματα τους.

 

Μπορεί όντως τώρα να είναι (προς στιγμήν) τα XP πιο γρήγορα αλλα αργότερα όλες οι εφαρμογές θα είναι optimized για vista οπότε άντε πάλι format. Ενα dual boot είναι ότι πρέπει για τους ανασφαλείς :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα περιμένω κανα 6μηνο και θα τα βάλω κι εγώ τα σβιστα.

τώρα όχι.

και δεν το λέω λόγω πισιού...έχω αρκετά σύγχρονο. Αλλά λόγω ασυμβατότητας με οτιδήποτε, από drivers εώς απλά προγράμματα όπως ένα antivirus. (μιλώ για τα δικά μου όχι γενικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exw Vista. Thelw na exw kai ta XP. Ginetai dual boot xwris na ginei Format sto HD? Kai an nai pws?

 

Έχω κάνει μέχρι dual-boot. Το κάθε Windows OS θα το εγκαταστήσεις στο δικό του partition όμως. Αν δεν νοιώθεις σίγουρη, βρες κάποιον που να ξέρει. Και πριν κάνεις οτιδίποτε, πάρε backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την γνώμη μου παιδιά!

 

Θα ξεκινήσω λέγοντας πως το ποία πολιτική θα ακολουθήσει η MS για τους πειρατές είναι δικό της θέμα αφού άλλωστε αυτή θα δεχτεί και τις συνέπειες - καλές ή κακές !

Δλδ τι θα πρέπει να γίνει ? Η MS να μην πληρώνεται για τα "δημιουργήματα" της ?

Όποιος δεν γουστάρει υπάρχουν και τα Linux!

 

Τώρα για τις απαιτήσεις των μηχανημάτων!

Πριν χρόνια που δουλεύαμε Win 98 ή 2000 πιστεύαμε ότι θα χρειαζόμασταν 512 mb μνήμη αργότερα για να τρέξει το λειτουργικό ? Είχαμε την 256 τοπ και είμασταν αρχηγοί!

 

Αναβαθμιστήκαμε στα ΧΡ και διαπιστώσαμε πως τα 256 είναι λίγη. Πήγαμε για 512 και πάρα πολλοί σε 1 GB!

Tώρα με τα Vista δλδ να μην αναβαθμιστούμε ? Τους 2πλοπύρηνους και 4πήρυνους που έχουν βγει για ποίον είναι ? Για τα Linux ?

 

Πιστεύω πως η μετάβαση απο Win2000 SP4 σε ΧΡ ήταν ποίο δύσκολη απ'ότι απο ΧΡ σε Vista!

Ας σταθεροποιηθούν τα Vista , να βγει και κάνα σοβαρό SP1 και όταν αναβαθμίσετε τα μηχανήματα σας και έχετε 2πλοπήρυνους 2,33GHZ ή 4πήρηνους με 3 ή 4 GB μνήμη κρατήστε τα ΧΡ όσοι θέλετε και αφήστε τα μηχανήματα σας να "κοιμούνται".

 

Έχετε δουλέψει τον συνδιασμό 4πήρυνου επεξεργαστή με 4 GB μνήμη σε Vista Ultimate 64bit ?

Όποιος τα έχει δουλέψει θα αναθεωρήσει για το ποίο λειτουργικό είναι ποίο γρήγορο!

 

Εγώ έχω ένα μηχάνημα ψιλοσοβαρό (αξίας 1500 ευρώ το 2004) και στα ΧΡ πετάει!

Δουλεύω εδώ και λίγο καιρό Vista Business 32bit και το μόνο που με σκαλώνει είναι η μνήμη.Τώρα έχω 1 GB και απο βδομάδα βάζω άλλο 1! Πιστεύω πως με αυτή την μικρή αναβάθμιση θα είμαι αρκετά καλός σε ταχύτητες! Σίγουρα όχι όπως τα XP αλλά το μηχάνημα μου είναι XΡ Compatible! Σε ένα μηχάνημα Vista Compatible πιστεύω πως τα Vista θα τρέχουν καλύτερα!

Compatible εννοώ στο Hardware!

 

Αυτά,συγνώμη για το μεγάλο post.

 

Φιλικά

Χρήστος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάθε Windows OS θα το εγκαταστήσεις στο δικό του partition.

Den exw partition. Diladi kanw reboot me to DVD XP mesa sto PC kai toy lew na to egkatastisei ston deytero moy HD? Kai meta poio leitoyrgiko tha vlepei prwto? Evxaristw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

afroditi you just need 2 partitions. nothing to fear. if you have already vista and you install xp then you might need to run the vista dvd to make both os appear at the beggining

 

Signwmi den eida to post soy. Den exw DVD VISTA To leitoygiko moy itan egkatastimenw sto PC moy kai den moy dwsane DVD VISTA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

afroditi9, μην κάνεις τίποτα.

Η ορθη διαδικασία (η εύκολη) ειναι να εχεις ενα κενό δισκο, να τον χωρισεις σε 2 partition,

να εγκαταστησεις τα XP στο ενα, και μετα τα Vista στο άλλο. Τα vista θα δημιουργησουν ενα μενου στην εκκινηση για να διαλεγεις σε ποιο λειτουργικο θελεις να μπεις.

 

Η λίγο μπερδεμένη διαδικασια ειναι η δικη σου. Εγκατεστημενα ηδη τα Βιστα, ένας ενιαίος δισκος χωρις παρτιτιον, και δεν θελεις να ξαναεγκαταστησεις τα Βιστα. Μην την προσπαθησεις και μην αφησεις αλλον να στην κανει αν δεν εχετε διαβασει τις σχετικες οδηγιες που κυκλοφορούν σε φορουμ.

 

Οποια και να κανεις την ευκολη ή τη 2η, πρεπει να εχεις στα χερια σου 1 cd των XP, και το DVD των Vista για να κανεις repair όποιο λειτουργικό έχει πρόβλημα. Για τη 2η μαλλον θελεις και ενα επιπλεον cd με εργαλεια δημιουργιας partition (χωρις απώλεια δεδομενων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...