Προς το περιεχόμενο

Κολλήματα στο PC


M_duth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, το pc μου τρώει κολλήματα. Έκανα format αλλά το πρόβλημα παρέμεινε.Κάποιες φορές βγάζει μπλε οθόνη πριν επανεκκινήσει. Εκεί εμφανίζεται συνήθως το μύνημα driver_irql_not_less_or_equal ή η λέξη bios και f8. Δε ξέρω αν έχω φάει ιό στο bios ή απλά χρειάζεται κάποια ρύθμιση ή αν φταίνε τα windows που είναι 32-μπιτα ενώ ο επεξεργαστής 64-μπιτος. Το motherboard είναι το M2R32-MVP (ή καπως έτσι) της asus. Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο εξωτερικός σκληρός;

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά δοκίμασε να αφαιρέσεις μια μια τις μνήμες εναλλάξ ή αν έχεις μόνο μια να την αντικαταστήσεις και να δεις πως θα συμπεριφέρεται. Σου κάνει κολλήματα και πριν μπει στα windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχω ώρα να τον ανοίξω, κρατάει 5 με 10 λεπτά. Μετά βγάζει μπλε οθόνη και κάνει αυτόματα επανεκκίνηση. Στην επόμενη φορά που θα μπει στα windows, μέσα στο δίλεπτο ξανακολλάει. Αν επιμείνω, τότε υπάρχει πιθανότητα να κολλήσει είτε στο φόρτωμα είτε μόλις πριν φορτώσει το σύστημα και τότε δε μπαίνει ούτε στην ασφαλή λειτουργία. Αν όμως τον κλείσω από το κουμπί, μετά μπορεί να μπει. Μου έχει τύχει να κολλήσει τη στιγμή που δείχνει την εικόνα της Asus (δεύτερη εικόνα μετά την εκκίνηση).

Θα δοκιμάσω αυτό με τις μνήμες και θα σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File dokimase 2 tropous 1os na kanis Update ta Bios alla prosekse prepi na vris to katallilo update kai na ise sigouros oti ine ekino giati an kanis diaforetiko ksexase to motherboard kai sigouros oti kata tin extelesi tou den tha klisi o ypologistis kane search to type tou motherboard sou an den gnorizis to type tou sinithos to vazoune endiamesa ton 2io slot!

2o kane low format to skliro me to programma R-Wipe Clean giati mpori na pires io mesa sto boot ton windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα θεση τις RAM μεταξύ τους, αλλά τίποτα. Θα ψάξω για update αλλά πριν λίγο καιρό δε βρήκα τίποτα. Αν, όμως, βρω γίνεται να το κάνω σε περιβάλλον εκτός των windows;

Υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να μπορεί να ελέγξει αν υπάρχει ιός στο boot των windows;

Αν τελικά κάνω format αυτό το πρόγραμμα, που μου προτίνεις, το τρέχω μέσα από τα windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...