Προς το περιεχόμενο

αναζητηση ειδικευμενου ψυχιατρου (a.d.d./ ΔΕΠ)


Toufas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

crizzt, βραχυπροθεσμα η εξωτερικη απασχοληση βοηθαει.

αλλα οταν εχεις προβλημα στο να οργανωθεις ακομα και για να πας να δεις τους φιλους σου, φαντασου οταν πρεπει να πας για μαθημα, να ετοιμασεις εργασιες, να πας για δουλια η οτιδηποτε που θελει υπευθηνοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μη μπλέξεις με τα βρωμοφάρμακα τους αν δεν είναι πολύ έντονο το πρόβλημα....Καλύτερα να έχεις κάποιες δυσκολίες παρά να κινδυνεύεις από ένα σωρό παρενέργειες των φαρμάκων..

Και να ξέρεις ότι τα φάρμακα σπάνια θεραπεύουν,απλά ηρεμούν λίγο το πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το off-topic αλλά για να καταλάβω, το πρόβλημα του Τούφα είναι και το πρόβλημα που είχε ο πιτσιρικάς Μαικλ από το Prison Break? Δηλαδή αν μπει σε ένα δωμάτιο θα αρχίσει να ασχολείται με τα πάντα γύρω του και να μετράει και να απασχολεί το μυαλό του η άσχετο το ένα με το άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τούφα έχεις προσπαθήσει να συμφιλιωθείς με το add?

δεν είναι και η πιο εύκολη διαδικασία και σίγουρα πλέον έχεις ένα τρόπο ζωής που δεν είναι αποδεκτός από πόλους

έχω μάθει με τον καιρό και αφού έπαψα να ακούω το ποσο "άσχημα" είναι αυτά που κάνω να το αποδέχομαι

δεν έχω σκεφτεί ποτε για φαρμακευτική αγωγή απλά διάλεξα έναν τρόπο ζωή πιο περίεργο

ξέρω ότι η αγωγή ίσος με έκανε πιο κοινωνικά "σωστό" να πάρω το πτυχίο μου, να αφοσιώνομαι στο ότι κάνω, στο να φέρομε αλλιώς στους ανθρώπους...

αλλα γενικά έχω διαλέξει να μην το αλλάξω...

για την ώρα...

 

πιστεύεις ότι έχεις φτάσει στο επίπεδο να χάσεις πολλά κομμάτια του εαυτού σου?

γιατί με τα χρονια σίγουρα το τι είσαι το έχει δημιουργήσει ο χαρακτήρας σου με το add

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα! Ψυχιατρικές μαλακίες!

 

Εγώ είμαι διαγνωσμένος υπερκινητικός [στη μπομπιροηλικία*] και κάτι μου λέει ότι αν πήγαινα τώρα σε ψυχίατρο θα με έβγαζε εξαιρετικά εκτός neurotypical φάσματος.

 

Το θέμα είναι ότι όλα αυτά για εμένα είναι αρκετά σκοτεινά, με την έννοια του ότι τα περισσότερα "φιλαράκια" μας οι ψυχο-γιατροί ανθρωπομέτρες μπαίνουν στη διαδικασία να σε φέρουν πιο κοντά στο δυναμικό ενός neurotypical, όχι να σε βοηθήσουν να διαχειριστείς τις "αποκλίσεις" σου προς όφελός σου [αυτογνωσία]. Κάτι σε φάση μηχανικού αυτοκινήτου με λειψές γνώσεις πάνω στις προδιαγραφές του μηχανήματος που "επιδιορθώνουν" σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν έχουν όλα τα εγκεφαλικά μηχανάκια τις ίδιες προδιαγραφές.

 

Μάλιστα, όσο το έχω παρακολουθήσει εγώ, οι "λύσεις" τους είναι στη φάση της "προσωρινής επισκευής", κάτι το οποίο προσωπικά δε με απασχολεί καθόλου.

 

Θεωρώ -μπορεί λανθασμένα- ότι σε μεγάλο βαθμό είμαστε οι συνήθειές μας, ο τρόπος που αντιμετωπίζουμε καταστάσεις είναι έντονα [εκτός βέβαια αν μιλάμε για έντονες αποκλίσεις στο νευρικό σύστημα] επηρεασμένος από τις συνήθειές μας. Όταν κάνεις κάτι αρκετές φορές και το νιώθεις με έναν συγκεκριμένο τρόπο αρκετές φορές, δημιουργούνται συνδέσεις στον εγκέφαλό σου που τείνουν να επανεμφανίζουν ίδια "αντίδραση" όταν εμφανιστεί παραπλήσιο ερέθισμα. Μέρα με την ημέρα δηλαδή καθορίζεις το πόσο κοντά θα είναι το συνεχώς μεταβαλλόμενο εγκεφαλικό μηχανάκι που έχεις πάνω στο λαιμό σου σε αυτό που λέμε neurotypical, ή όχι.

 

Οπότε, αν τα φάρμακα είναι μια κάποια -το ritalin σίγουρα προσωρινή [και με αρκετά σημαντικά drawbacks μια και είναι αρκετά κοντά στην υπογραφή της αμφεταμίνης]- λύση για την έλλειψη συγκέντρωσης, μια πιο δύσκολη αλλά μακροχρόνια λύση είναι να βρεις τρόπους να φέρεις το μυαλό σου εκεί που το χρειάζεσαι μέσα από τη συνήθεια. Θέλει χρόνο, θέλει υπομονή και πάνω από όλα θέλει να συνειδητοποιήσεις τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις.

 

Ενδιαφέρον έχει επίσης ότι συχνά οι ίδιοι άνθρωποι που χαρακτηρίζονται ως υπερκινητικοί, που υποτίθεται ότι παρουσιάζουν attention deficits σε σχέση με συγκεκριμένες ασχολίες μοιάζουν να "χάνουν το χρόνο", να "μπαίνουν κυριολεκτικά μέσα" σε κάποιες άλλες ασχολίες. Εσύ Toufas αυτό το έχεις παρατηρήσει στον εαυτό σου;

 

Τέλος, ίσως να ακουστεί μαλακία αυτό που θα πω, αλλά μήπως απλώς ψάχνεις την εύκολη λύση σε κάτι που σε ζορίζει; Δεν κρίνω, αλλά μου κάνει εντύπωση η επιμονή να βρεις φάρμακα.

 

+1 στον Dark_Son.

 

*Έχω συναντήσει να λένε ότι ένας υπερκινητικός άνθρωπος στη μπομπιροηλικία συχνά "στρώνει" όταν ενηλικιώνεται. Βέβαια, αυτό, όσο και τα στατιστικά εμφάνισης της συγκεκριμένης "απόκλισης" σε σχέση με τα ηλικιακά δείγματα, με κάνουν περισσότερο να αναρωτιέμαι για το πόσο biased είναι τα συγκεκριμένα στοιχεία από το γεγονός ότι "ψάχνουμε την απόκλιση της συμπεριφοράς από την επιθυμητή συμπεριφορά στη νευροβιολογία του προσώπου" και όχι να καταλάβουμε τα ίδια τα νευρολογικά χαρακτηριστικά των ανθωπων που τότε "στήνονται" τα μηχανάκια τους [i.e. παιδική ηλικία και εκρήκτικές αλλαγές].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά (predictin' ένα πακτωλό users ποστάροντας: lock plz, γυμνές φώτο της lara croft, ibt, ibtl κ.τ.λ. ).. Μανία με αυτό το ΞΕθάψιμο.. Ειδικά όταν ο άλλος θέλει να ρωτήσει κάτι ΟΝΤΩΣ σχετικό με το θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτα δεν έκανα απόλυτος...πήγα και σε μια γιατρό εδώ και μου βγάλε ότι έχω αλλα, ο καθένας λέει ότι θέλει και δεν συμφωνούν μεταξύ τους..τώρα είμαι στο περίμενε να δω άλλον γιατρό...μάλλον.

μου έχει τύχει να πω παο για ύπνο και να κάθομαι στο pc και να μην κάνω τίποτα για κάνα 2ορο ας πούμε να περνάει ο χρόνος σαν τίποτα.

και αν και εσύ λες ότι βοηθάνε τα φάρμακα γιατί να μην τα πάρο? και επειδή είναι κοντά στην αμφεταμίνη, δεν λέει κάτι δες ντοκιμαντέρ για το πως γίνανε παράνομες οι διαφορες ουσίες

 

 

 

freakster, τα test αυτά δεν λένε τίποτα, θέλει πιο ειδικά. εγώ πάντως δεν έχω βγάλει άκρη ούτε εδώ αγγλία αν και έχω δει μονο έναν ψυχίατρο και αυτόν πριν 1μιση μηνα

 

 

και βρε thresh, δηλαδή αν παλιώσει ένα topic δεν υπάρχουν άλλες γνώμες πιο μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

όχι και για αυτό αν έχεις προσέξει δεν κράζω παντού :P

 

απλά για κάποιο λόγο αυτή η περίπτωση μου φαινόταν φτυάρι :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτα δεν έκανα απόλυτος...πήγα και σε μια γιατρό εδώ και μου βγάλε ότι έχω αλλα, ο καθένας λέει ότι θέλει και δεν συμφωνούν μεταξύ τους..τώρα είμαι στο περίμενε να δω άλλον γιατρό...μάλλον.

μου έχει τύχει να πω παο για ύπνο και να κάθομαι στο pc και να μην κάνω τίποτα για κάνα 2ορο ας πούμε να περνάει ο χρόνος σαν τίποτα.

και αν και εσύ λες ότι βοηθάνε τα φάρμακα γιατί να μην τα πάρο? και επειδή είναι κοντά στην αμφεταμίνη, δεν λέει κάτι δες ντοκιμαντέρ για το πως γίνανε παράνομες οι διαφορες ουσίες

 

 

 

freakster, τα test αυτά δεν λένε τίποτα, θέλει πιο ειδικά. εγώ πάντως δεν έχω βγάλει άκρη ούτε εδώ αγγλία αν και έχω δει μονο έναν ψυχίατρο και αυτόν πριν 1μιση μηνα

 

 

και βρε thresh, δηλαδή αν παλιώσει ένα topic δεν υπάρχουν άλλες γνώμες πιο μετά?

Προσοχή,κατεβάζεις ρολλά.Κοινώς είσαι στα πρόθυρα της κατάθλιψης.Sumenta,google this.B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι, έκανα πόστ με βάση προηγούμενο refresh. Για να συμπληρώσω, αφού ο Toufas πόσταρε.

 

Toufas, ευχαριστώ ρε φίλε για την προτροπή να μάθω πως γίνανε παράνομες κάποιες ουσίες. Μη νομίζεις, έχω δει ένα δυό πραγματάκια για το θέμα.

 

Η αμφεταμίνη έχει όντως σοβαρές συνέπειες στον ανθρώπινο οργανισμό και το θεωρώ εγκληματικό να κουμπώνουν ανθρώπους που είναι στην ανάπτυξη με τέτοια διαόλια [ουουουουουου 666! και τέτχια.]. Προσωπική άποψη, απλώς δε νομίζω ότι είναι κατάλληλη προσέγγιση.

 

Δεν είπα ότι βοηθάνε, εσύ το είπες αυτό. Εγώ είπα ότι είναι προσωρινή λύση αν δεις αυτό που έχεις ως πρόβλημα. Αυτό που λέω εγώ είναι ότι δεν είναι πρόβλημα. Λέω ότι η απώλεια συγκέντρωσης στις περισσότερες περιπτώσεις παραπέμπει σε διαφορετικούς τρόπους λειτουργίας του εγκεφάλου που αν τους διαχειριστείς κατάλληλα είναι πλεονέκτημα. Αυτό που λέω είναι ότι αυτός ο διαφορετικός τρόπος λειτουργίας στην ουσία παρακάπμτεται προσωρινά με το φάρμακο και σε πηγαίνει ένα βήμα πιο μακριά από το να καταλάβεις ποιος είσαι.

 

Επίσης, σε αυτή τη βάση, στο να δεις κάτι [ένα διαφορετικό μηχανισμό τον οποίο δεν μπορείς καν να αναγνωρίσεις 100%, αυτό που αναγνωρίζεται είναι αντιστοιχίες ανάμεσα στο αποτέλεσμα=συμπεριφορά και σε κομμάτια του μηχανισμού=νευροβιολογία ] ως πρόβλημα εντοπίζοντας τα αποτελέσματα που εκδηλώνονται μέσω της συμπεριφοράς είναι ένα παραμύθι που είναι τόσο ανεξάντλητο όσο και οι "επισκευές" για να γίνεις ένα neurotypical zombie. Επισκευές, πάλι, με βάση το πόσο κοντά θα έρθεις σε κάποια προκαθορισμένα "sane" μοντέλα, και πάλι, αδιαφορώντας για τα ουσιαστικά αίτια και τους μηχανισμούς λειτουργίας.

 

Για εμένα είναι αναμενόμενο ο καθένας λίγο πολύ να σου λέει τα δικά του. Καθώς επίσης πρόκειται για μία κατάσταση που όχι μόνο δε με έχει βοηθήσει, αλλά μου έχει δημιουργήσει επιπλέον προβλήματα όσες φορές την υπολόγισα στο πως θα αντιμετωπίσω τις δικές μου δυσκολίες.

 

Αλλά βέβαια -και δεν απάντησες στην ερώτηση- το δίλημμα είναι τι ψάχνεις: γρήγορες λύσεις ή ουσιαστικές λύσεις;

 

magazatora, παίζει, όπως και δεκάδες άλλα πράγματα παίζουν, ας είμαστε προσεκτικοί με τις υποδείξεις για προσοχή. Ειδικά στους ανθρώπους που σκέφτονται ότι έχουν πρόβλημα ;-).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...