Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο DVI to HDMI? Πού?


polakis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω να έχω και ήχο ταυτόχρονα γιαυτό θέλω να βάλω αυτό το καλώδιο...

 

Έχω την Sony HD 1080p 55'' RP και με καλώδιο VGA δεν μου παίζει full screen (είναι κλειδωμένη η tv) και δεν έχει υποδοχή dvi. Μόνο Hdmi, component, scart, vga...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

polakis21, mipos >af'otou< exeis balei pano to VGA cable, prepei na pas sto menu tis TV kai na kaneis "auto-adjust"? opos kai stis othones tft gia PC?

 

emena otan ebaza full analysi to macbook stin 37ara mou, mou ebgazei tin othoni ektos kentrou kai ligo aristera. ypirxe sto menu tis i epilogi PC gia auto-adjust (na to ferei sto kentro) alla ama den eixa to vga pano itan gkrizarismeno, otan ebala to vga pano kai piga sto idio menu, boresa na kano auto-adjust.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

 

Παίδες το παραπάνω νομίζω είναι το αντίστροφο από αυτό που θέλουμε διότι είναι για συσκευές με έξοδο HDMI προς TV με είσοδο DVI. Τουλάχιστον εγώ έτσι κατάλαβα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re paidia entaxei, me 8-9� tetoiou eidous kalodio, borei kai na apogoiteuei me tin apodosi pou tha exei.

ypotithetai oti to pairneis gia kali kai sosti eikona. an pas kai pareis kana ftiniariko, einai sa na exeis ta ixeia ta B&W pou kanoun 1000�+ kai na ta exeis pano ston enisxyti me ta ftina kalodia ixou pou exoun diametro miso xiliosto kai kanoun 1�;;;

 

Δεν είναι το ίδιο. Η σύνδεση των ηχείων είναι αναλογική και παίζει ρόλο η ποιότητα του καλωδίου σε σχέση με την απόδοση. Στα ψηφιακά δεν ισχύει το ίδιο. Δε λέω πως δεν παίζει κι εδώ ρόλο η ποιότητα αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό! Και απορώ γιατί τέτοια καλώδια είναι τόσο ακριβά! Το dvi σε σχέση με το hdmi είναι ακριβώς το ίδιο καλώδιο μόνο που δεν έχει ήχο. Δηλαδή δε γίνεται κάποιου είδους μετατροπή από το καλώδιο. Απλά μεταφέρει το ψηφιακό σήμα και το μόνο που αλλάζει είναι το βύσμα στο τέλος. Το να έχει ένα καλώδιο 50 και 60€ μου φαίνεται κοροϊδία.

 

Since DVI and HDMI both use the TMDS protocol' date=' they're compatible. All you need to connect an HDMI cable to a DVI port is a passive adapter.

[/quote']

 

DVI

 

HDMI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μπορει να περασε ενας χρονος+ αλλα βρηκα το τοπικ τωρα που το χρειαστηκα.

Γνωριζει κανεις αν μπορω να συνδεσω το laptop στην τηλεοραση(με scart) ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να περασε ενας χρονος+ αλλα βρηκα το τοπικ τωρα που το χρειαστηκα.

Γνωριζει κανεις αν μπορω να συνδεσω το laptop στην τηλεοραση(με scart) ??

 

Τη έξοδο έχει το laptop σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν έγω έχω αυτό εδώ ... http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=948608&category=69977523&page=2&x=30&catalog=19 (έχει και μεγαλύτερο αν θές στα 3,5+10 μετρα).

το dvi μπαίνει σε μια 8800 gts 512 και το hdmi σε μια 37' lg full hd.η ποιότητα εικόνας είναι άριστη.γενικά ότι καλώδια Clicktronic έχω πάρει μπορεί να τα έχω πληρώσει λίγο πιο ακριβά αλλά άψογη ποιότητα.

αα...όσο για τον ήχο δεν μπορώ να σου απάντησω με την nvidia,αλλά από ότι θυμάμαι και σε μια ati που το έιχα δοκιμάσει δεν πέρναγε σε αντίθεση για την ati πάντα ότι με τον ανταπτορα τον δικό της dvi>hdmi και καλώδιο hdmi από τον αντάπτορα σε hdmi στην tv πέρναγε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν έγω έχω αυτό εδώ ... http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=948608&category=69977523&page=2&x=30&catalog=19 (έχει και μεγαλύτερο αν θές στα 3,5+10 μετρα).

το dvi μπαίνει σε μια 8800 gts 512 και το hdmi σε μια 37' lg full hd.η ποιότητα εικόνας είναι άριστη.γενικά ότι καλώδια Clicktronic έχω πάρει μπορεί να τα έχω πληρώσει λίγο πιο ακριβά αλλά άψογη ποιότητα.

αα...όσο για τον ήχο δεν μπορώ να σου απάντησω με την nvidia,αλλά από ότι θυμάμαι και σε μια ati που το έιχα δοκιμάσει δεν πέρναγε σε αντίθεση για την ati πάντα ότι με τον ανταπτορα τον δικό της dvi>hdmi και καλώδιο hdmi από τον αντάπτορα σε hdmi στην tv πέρναγε κανονικά.

ακριβως ετσι ειναι.με το παραπανω καλωδιο του εσοπ σε ατι 4850 ενω ειχα αριστη εικονα ηχο με τιποτα.μολις εβαλα το δικο της ανταπτορακι και καλωδιο hdmi σε hdmi ειχα επιτελους και ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτό γίνεται γιατί η ati στέλνει τον ήχο από την δικιά της κάρτα ήχου (προσοχή ο ήχος δεν είναι από την κάρτα ήχου που έχει το m/b η άλλη pci)που έχει ενσωματομένη πάνω στην γραφικών ενώ η nvidia δεν έχει κάτι τέτοιο.τώρα γιατί δεν πάει χωρίς τον αντάπτορα με καρφωμένο πάνω στην κάρτα dvi το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι διαφορετικά κυκλώματα.

 

πάντως αν δείτε εδώ http://www.datapro.net/techinfo/dvi_info.html το dvi έχει πολλά διαφορετίκα ''πρότυπα''.το καλώδιο που ανέφερα πιο πάνω έχει το DVI-D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

καλημέρα

σήμερα θα πάρω αυτο το καλώδιο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751908

θέλω να συνδέσω tv με pc.δεν ξέρω αν έχει επιχειρίσει κανείς να συνδέσει και αν έχει αποτέλεσμα σε εικόνα και ήχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ThReSh

το dvi δεν περνάει ήχο, άρα δεν πρόκειται να ακούς κάτι

 

ήχο απο την tv φαντάζομαι,απο το pc θα ακούγεται κανονικά?το καλώδιο που δείχνω πάντως κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...