Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο DVI to HDMI? Πού?


polakis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 3 μήνες μετά...

καλησπερα παιδια φενεται αυτο το προβλημα δεν θα τελειωσει ποτε..

εχω ενα λαπτοπ asus με εξοδο dvi-d dual link και θελω να το συνδεσω με την tv μου 32αρα lg full hd..

εχω βρει αυτο εδω το μαραφετι http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.505820 που η τιμη του με δελεαζει αλλα βλεπω πως εχει 19 pins

ενω τα αλλα που ειναι και ακριβα οπως αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.752152 εχουν 24 pins οπως και η εξοδος του λαπτοπ μου αλλα ειναι (hdmi to dvi) οχι (dvi to hdmi)..

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι 1ον τι διαφορα εχουν 19 με 24 pins? με τα 24 θα εχω απλα καλυτερη εικονα (1080p) η τα 19 pins δεν θα μου δουλεψουν καθολου? και 2ον το hdmi to dvi μπορει να δουλεψει και αναστροφα δλδ απο dvi σε hdmi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα μουφες το 1080p που λενε η αυτη που μου πες ειναι η αναλυση 1080p?

για τα pins παιδες αν γνωριζει καποιος κατι δεν θελω να το παρω και να μην εχω μετα τι να τ κανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα το DVI-D ειναι καλυτερο απο 1080p.. δεν το περιμενα αυτο.

για να εξηγησω αυτο με τα pins μιας και τωρα καταλαβα αυτο με τα 19 pins ειναι DVI-D single link ενω η εξοδος του λαπτοπ μου ειναι dvi-d dual link..

τι διαφορες εχουν αυτα τα 2 το dual μεταφερει και ηχο? με το καλωδιο του sigle που ειναι και πιο φθηνο θα εχω αποτελεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι το dual link dvi-d σηκώνει μέχρι 2560x1600 ενώ το HDMI 1.3 μέχρι 1920x1080...

 

το HDMI 1.4 σηκώνει μέχρι 3840x2160 αν δεν κάνω λάθος...(πρέπει να είναι και τα ports όχι μόνο το καλώδιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το dual link dvi-d σηκώνει μέχρι 2560x1600 ενώ το HDMI 1.3 μέχρι 1920x1080...

 

το HDMI 1.4 σηκώνει μέχρι 3840x2160 αν δεν κάνω λάθος...(πρέπει να είναι και τα ports όχι μόνο το καλώδιο)

Η εκδοση hdmi 1.3 υποστηριζει 2560×1600p75 και η 1.4 4096×2160p24

http://en.wikipedia.org/wiki/HDMI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η οθονη μου υποστηριζει 1920x1200, και εχει single link DVI και 1.3 HDMI, και παιζει με single link DVI καλωδιο σε 1920x1200 κανονικοτατα.

Στο ειπα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καλά το single link DVI καλώδιο είναι γνωστό ότι πάει μέχρι 1920x1200...

 

τότε τι στο κέρατο βάζουν σε laptops που όταν τα συνδέεις με 27αρες/30αρες δεν πάνε πάνω από 1920x1080? hdmi 1.2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αυτο το single link που ειναι και φθηνο και απο οτι καταλαβα απο αυτα που λετε παρεχει αναλυση 1080p περιπου, μιας και δεν θελω παραπανω θα μου κανει στην dual link εξοδο του λαπτοπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι τα single link παίζουν κανονικότατα στην έξοδο, όλα τα ports εξάλλου είναι dual link για να μπορούν να δέχονται και single και dual link...

 

επίσης δεν είναι ανάγκη να πάρεις ακριβό/επίχρυσο κτλπ καλώδιο, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις με τα "φτηνά"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...