Προς το περιεχόμενο

Νew User - Help


Gaijin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ωραία.. έτσι το θέλω... thanks για το info...

κάτι άλλο που παρατήρησα τώρα.. τον σκληρό που έβαλα τώρα κ περνάω πράγματα μέσα.. δεν μπορώ να βάλω απτο mac στον σκληρό :(

ούτε μπορώ να τον πειράξω μόνο να πάρω αρχεία.. :(

γιατί αυτό? τι μπορώ να κάνω???

 

 

( και πως μπορώ να ενόσω διάφορα κομάτια στο itunes ώστε να είναι στο ίδιο αλμπουμ που κανονικά είναι αλλά το itunes τα βάζει ξεχωριστά.. ??? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

arxige mou afto ine to perivoito incompatibility metaxy windows kai macintosh platform:) KATI POU OLOI IMASTE PERIFANOI:P

to thema oti o skliros sou ine se format NTFS kai oxi mac os journaled ara den exis permissions...

kane ena backup kai formare ton disko sou mesa apo to disk utility...efkolo ine tha ta vreis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ο δίσκος σου είναι φορμαρισμένος σε NTFS και το MacOS μπορεί μόνο να διαβάσει και όχι να γράψει σε NTFS. :-)

 

Οπότε είτε αγοράζεις αυτό, είτε κατεβάζεις αυτό είτε κάνεις convert τον δίσκο σε FAT32. Μόνο που στο FAT32 δεν μπορείς να έχεις αρχεία μεγαλύτερα από 4GB, είναι περιορισμός του File System.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ έχω 2 mybook που είναι FAT32.. ε οκ.. δεν έχω.. ταινίες και σειρές έχω κλπ.. τι αρχείο εκτός από παιχνίδι θα πιάσει πάνω από 4.. τέσπα.. αυτό το disc utility πως το κάνω?

και αυτό με τα itunes που είπα παραπάνω πως το κάνω? :/

(sorry για τις απανωτές ερωτήσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι FAT32 τότε κανονικά θα έπρεπε να μπορείς να γράψεις. Πάνω από 4GB θα μπορούσε να είναι μια ταινία σε High Definition :-)

 

Για πήγαινε στον δίσκο που λες και κάνε Μήλο + i. Κάτω-κάτω που λέει "Sharing & Permissions" τι σου λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι όχι.. για τους άλλους δίσκους λέω.. αυτός που δεν.. είναι το NTFS που είπατε.. το είδα..

( κ κάτι ακόμα.. μου κόλησε ένας player..τι κάνω απο κεί και πέρα.. δεν κλείνει ούτε απτο Χ ούτε με μήλο+Q... κάθομαι και τον κοιτάω μέχρι να κάνω ρεστάρτ? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν "κρεμάει" μια εφαρμογή, πατάς "Μήλο+Alt+Esc" και σου βγάζει μια λίστα με τις ανοιχτές εφαρμογές. Αυτή που έχει κρεμάσει είναι "κόκκινη". Την επιλέγεις και πατάς "Force Quit". Εναλλακτικά, πας στο εικονίδιο της εφαρμογής στο Dock και δεξί κλικ-->Force Quit.

 

Το Front Row παίρνει τις ταινίες από τον φάκελο Movies που είναι μέσα στον φάκελο του χρήστη. Οπότε ή αντιγράφεις τις ταινίες σου εκεί ή, αν είναι πολλά GB όπως είναι οι δικές μου, δημιουργείς συντόμευση(Alias) του φακέλου που τις έχεις και το κάνεις "Move" στον φάκελο Movies.

Με λίγα λόγια, πας στον MyBook που έχεις τις ταινίες, π.χ. φάκελος "Ταινίες" και κάνεις δεξί κλικ και "Make Alias". Την συντόμευση που θα δημιουργηθεί, την κάνεις Drag n' Drop (κρατώντας πατημένο το Μήλο) στον φάκελο Movies του χρήστη. Έτσι τώρα, όταν μπαίνεις στο Front Row, μέσα στον φάκελο Movies θα δεις και την συντόμευση που δημιούργησες και κατά συνέπεια και τις ταινίες σου. Το αυτό γίνεται και για την μουσική σου και για τις φώτο σου.

 

Πάντως, αν έχει ταινίες με υπότιτλους σε ξεχωριστό αρχείο, προς το παρόν το Front Row είναι άχρηστο, αφού έχει ασυμβατότητα με το Perian και μόλις αρχίζουν να παίζουν οι υπότιτλοι μαυρίζει η εικόνα και ακούς μόνο ήχο. Όλες τις άλλες τις βλέπεις κανονικά.

 

ΓΙα το iTunes και τα Album που είπες, επιλέγεις τα κομμάτια που είναι στο ίδιο Album και κάνεις δεξί κλικ-->Get Info. Θα σε ρωτήσει μια χαζομάρα και θα πεις ναι. Και στο παράθυρο που θα σου βγάλει θα πας κάτω αριστερά και θα τσεκάρεις το κουτάκι "Compilation" και θα επιλέξεις "Yes" και είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dali σε χίίλιοευχαριστώ φίλε... :]

κάτι άλλο.. ξέρεις αν υπάρχει πρόγραμμα που να κλειδώνει φακέλους και να θέλουν κωδικό?? ( επίσης ένα πρόγραμμα σαν το Flashget ??? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego re paidia xtes pou ekana backup gia na kano install ta leopard to ekana se enan disko wd my book meso firewire kai borousa mia xara na metafero pragmato apo kai pros ton disko.tora auto pou den proseksa einai an itan ntfs i fat32 alla nomizo pos autoi oi diskoi apo monoi tous einai ntfs.mipos einai ligo paradokso auto pou leo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ego re paidia xtes pou ekana backup gia na kano install ta leopard to ekana se enan disko wd my book meso firewire kai borousa mia xara na metafero pragmato apo kai pros ton disko.tora auto pou den proseksa einai an itan ntfs i fat32 alla nomizo pos autoi oi diskoi apo monoi tous einai ntfs.mipos einai ligo paradokso auto pou leo?

 

Οι MyBook είναι FAT32 από το εργοστάσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να έχω ένα αμπουμ στο itunes και να το κάνω compilation όλα τα κομάτια με ίδιο όνομα άλμπουμ κλπ. και αντί να τα ενώνει να μου δείχνει 3 φορές το άλμπουμ???

έχει ας πούμε 2 τραγούδια του άλμπουμ σε ένα cover 5-6 σε ένα άλλο και άλλα 3-4 σε ένα άλλο..

Τι κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...