Προς το περιεχόμενο

Νew User - Help


Gaijin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
paredwse βλέπω στις σελίδες κάπου που δίνεις διάφορα προγράμματα , λες και για το Region X το οποίο.. δεν πολυκατάλαβα τι κάνει.. και για το Region στο DVD.. έβαλα ένα εγώ και μου ζήτησε να επιλέξω, έβαλα εκεί την Ευρώπη.. αυτά.. δηλαδή μετά από 5 φορές που λες.. τι θα γίνει? θα πρέπει να κάνω κάτι? ναλλάξω κάτι?

Το link που έδωσες δεν λειτουργεί πια.. και το κατέβασα από το macupdate, πες μου αν μπορείς πια η χρησιμότητα του προγράμματος πριν το βάλω.. μη κάνω καμιά βλακεία με τον dvd player.

 

Λοιπόν, πάμε μία από την αρχή. :-)

 

Προς άρσιν κάθε παρεξήγησης αναφέρομαι στα λειτουργικά συστήματα MacOS X και Windows. Δεν ξέρω τι γίνεται στο MacOS 9.x ούτε στα Linux και άλλα *nix λειτουργικά!

 

Στα DVD των υπολογιστών υπάρχουν δύο ειδών κλειδώματα: ένα hardware κλείδωμα (του DVD drive) κι ένα software κλείδωμα (του λειτουργικού συστήματος). Το κάθε κλείδωμα λειτουργεί ως εξής: μπορείς να αναπαράγεις ταινίες DVD για πέντε (5) φορές ανεξαρτήτως region - υπάρχει δηλαδή ένας εσωτερικός μετρητής αναπαραγωγής. Μετά την 5η φορά, τόσο το DVD drive όσο και το λειτουργικό "κλειδώνουν" στο region που είχε το DVD της τελευταίας αναπαραγωγής (της 5ης) και δεν μπορείς να αναπαράγεις DVD άλλων regions.

 

Παράδειγμα: Παίρνω ένα καινούργιο Mac mini. Βάζω μία ταινία R2 να δω (1η φορά). Βάζω μία ταινία R4 να δω (2η φορά). Βάζω μία ταινία R1 να δω, την αφαιρώ και την ξαναβάζω (3η + 4η φορά). Τέλος, βάζω μία ταινία R5 να δω (5η και τελική φορά).

Αυτό ήταν. Το DVD μου και το λειτουργικό μου έχουν "κλειδώσει" στο Region 5. Δεν θα μπορέσω να δω ταινίες άλλων region! :shock:

 

Οι λύσεις είναι δύο: μία για το Hardware κλείδωμα και μία για το Software κλείδωμα.

Στο Hardware κλείδωμα, πρέπει να αλλάξουμε firmware του DVD drive μας. Πρέπει δηλαδή να βρούμε ποιό DVD drive έχουμε (ακριβές μοντέλο - γιατί αν βάλουμε άλλο firmware υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να 'κάψουμε' το drive μας) και να ψάξουμε στο Internet να δούμε εάν υπάρχει firmware που κάνει το DVD drive μας region-free.

Τα region-free firmwares είναι γνωστά και ως RPC-1 firmwares.

 

Αλλά δεν αρκεί αυτό. Πρέπει να 'σπάσουμε' και το Software Κλείδωμα, δηλαδή το κλείδωμα του λειτουργικού συστήματος. Αυτό γίνεται με διάφορα προγράμματα, όπως το RegionX για το MacOS X, τα οποία "ξεγελούν" το λειτουργικό σύστημα. Ουσιαστικά, το πρόγραμμα "τρέχει" κάθε φορά πριν αρχίσουμε την αναπαραγωγή ενός DVD και "μηδενίζει" τον μετρητή των region του λειτουργικού οπότε το Software κλείδωμα δεν φτάνει ποτέ τις 5 φορές και δεν κλειδώνει.

 

Σημειωτέον ότι για να χρησιμοποιήσεις το RegionX πρέπει να έχεις ήδη αλλάξει το firmware του DVD drive σου. Γιατί αν δεν το έχεις αλλάξει, το DVD drive θα κλειδώσει ούτως ή άλλως μετά την 5η αναπαραγωγή ταινίας DVD (το Hardware κλείδωμα).

Τα δύο κλειδώματα δεν λειτουργούν μαζί αλλά παράλληλα και ανεξάρτητα το ένα από το άλλο.

:-)

 

Link για το RegionX 1.1.3 (νομίζω αυτό είναι και για Intel Macs):

http://www.macupdate.com/info.php/id/13801

 

(το link το βρήκα βάζοντας το λήμμα RegionX στο Google)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

thanx paredwse... για όόόλο το info.. χρήσιμες πληροφορίες... οπότε τώρα πρέπει να βρω το μοντέλο DVD drive που έχω..

πως το βρίσκω αυτό? Έχω τον καινούριο iMAC 20".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxaxa οκ οκ.. είμαι εντελώς άσχετος με το Region όπως βλέπετε .. δεν κατεβάζω DVD`... divx κιεγώ... χμμ.. άρα δεν μου χρειάζεται.. ΟΜΩΣ έχω πολλά DVD κανονικά.. και διάφορα αυθεντικά ... φανταζομαι θα κάνουν ε? ( στο region της Ευρώπης που ήδη το έχω..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κατεβασμένα DVD συνήθως δεν έχουν region lock, τα divx ποτέ λόγω format.

Αν είχες DVD region 1 ή κάτι διαφορετικό από region 2, θα τό'ξερες. Δε θα έπαιζαν ουτε στο προηγούμενο PC σου, ούτε στο standalone dvd player.

To ξεκλείδωμα του region αφορά κυρίως συλλέκτες που αγοράζουν special εκδόσεις ταινιών από άλλα region, πχ της criterion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

To ξεκλείδωμα του region αφορά κυρίως συλλέκτες που αγοράζουν special εκδόσεις ταινιών από άλλα region, πχ της criterion

 

Call me paredwse. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ahawehaewheawhhewewahewhewhhahahahahah.. :P thanx για το info.. κατάλαβα..

:}

oπότε δεν το κάνουμε το σκηνικό.. καλύτερα.. μην κάψουμε κανα drive.. :P

Μια άλλη απορία παιδιά...

 

έψαξα για προγράμματα και βρήκα το Transimition από εδώ μέσα που το πρότεινε κάποιος.. επίσης και το Azureus και το Χtorrent.. λοιπόν.. στο Transimition που το δοκίμασα με 5-6 διαφορετικά.. ΤΙΠΟΤΑ ... απλά connect κι'ΑΝ είχε διάθεση.. εώς 5kb..

στο Azureus έφτανε μέχρι και 30κβ.. και στο άλλο 5-10.. :(

 

Όταν ήμουν windows user.. με το bitcomet π.χ. ήμουν άνετα μέχρι και 300+ ... και από direct download είμαι μια χαρά με 400+ αλλά μ'αυτά.. τίποτα :/

ξέρει κανείς τι παίζει? Χρειάζομαι τίποτα ρυθμίσεις? κάτι? έψαξα στα preferences των προγραμμάτων δεν βρήκα τίποτα... !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες το router σου εδώ κι ακολούθησε τις οδηγίες.

 

Port forwarding χρειάζεται εάν συνδέεσαι με το router μέσω ethernet καλωδίου. Aν συνδέεσαι με usb modem δε χρειάζεσαι τίποτα.

Το θέμα είναι πως το πρόβλημα αυτό είναι ανεξάρτητο λειτουργικού, οπότε θα το είχες και στα windows. Eκτός κι αν ήρθε κάποιος και στο ρύθμισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx το βρήκα.. αλλά δεν έχει ρυθμίσεις για τον Transmition. :(

 

googlara το πρόβλημα, και σε μια ξένη σελίδα λέει ότι πρέπει να κλείσω το firewall ή να το κάνω να δέχεται το transmition. αυτό πως το κάνω?

 

( Στα windows δεν είχα κανένα πρόβλημα μαυτό... όλα ήταν οκ και κανείς δεν μου το ρύθμισε..με ethernet είμαι. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...