Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για πόκερ


Giorgos?

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν θελω την ειδικη περιπτωση για παραδειγμα 2 νταμες 3 ριγαδες αλλα την πιθανοτητα να βγαλει καποιος φουλ ή χρωμα γενικα σ ευχαριστω παντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

επειδή είμαι άσχετος και βαριέμαι να ψάχνω, αν έχεις όρεξη εξήγησε τι εστί χρώμα, φουλ, και ποια φύλλα παίζουν στο TEXAS HOLD'EM, πόσα φύλλα έχεις στο χέρι κλπ, μήπως κα μπορέσω να σε βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

επειδή είμαι άσχετος και βαριέμαι να ψάχνω, αν έχεις όρεξη εξήγησε τι εστί χρώμα, φουλ, και ποια φύλλα παίζουν στο TEXAS HOLD'EM, πόσα φύλλα έχεις στο χέρι κλπ, μήπως κα μπορέσω να σε βοηθήσω.

 

Στο TEXAS HOLD'EM χρησιμοποιείται ολόκληρη η τράπουλα και παίζεις με 2 φύλλα χέρι και 5 κάτω (σύνολο 7). Πρέπει να χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον 1 φύλλο από χέρι. Φουλ είναι να έχεις 3+2 ίδια (πχ 3 ντάμες και 2 πεντάρια) Χρώμα είναι να έχεις 5 φύλλα ασχέτου σειράς με ίδιο σήμα (πχ 5 μπαστούνια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Πρέπει να χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον 1 φύλλο από χέρι.

 

No, no, no. Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις κανένα φύλλο από χέρι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα 5 που είναι κάτω μόνο. Δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός, ψάχτο και θα δεις.;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ρε παιδί μου, οι πιθανότητες του να κάνεις φουλ ή χρώμα είναι συνάρτηση των 2 φύλλων που κρατάς. Δεν καταλαβαίνω ποια η λογική στο να ψάχνεις πιθανότητες για φουλ κ' χρώμα γενικά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η πιθανότητα για φουλ είναι μικρότερη από την πιθανότητα για χρώμα :lol:

 

Τούφα, ναι, εννοείται ότι αν βγει κάτω καρέ κερδίζει ο παίκτης με το μεγαλύτερο φύλλο στο χέρι (π.χ. Άσσος), αλλά αν βγει κάτω κέντα Α-Κ-Q-J-10 (και δεν παίζει χρώμα), τότε όλοι παίζουν με τα 5 φύλλα που είναι κάτω και μοιράζονται το pot (γιατί ό,τι και να 'ναι τα δύο φύλλα που κρατούν δεν μπορούν να κάνουν καλύτερο συνδυασμό).

 

Αυτό το αποπάνω, μου έχει συμβεί ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ρε παιδί μου, οι πιθανότητες του να κάνεις φουλ ή χρώμα είναι συνάρτηση των 2 φύλλων που κρατάς. Δεν καταλαβαίνω ποια η λογική στο να ψάχνεις πιθανότητες για φουλ κ' χρώμα γενικά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η πιθανότητα για φουλ είναι μικρότερη από την πιθανότητα για χρώμα :lol:

 

Τούφα, ναι, εννοείται ότι αν βγει κάτω καρέ κερδίζει ο παίκτης με το μεγαλύτερο φύλλο στο χέρι (π.χ. Άσσος), αλλά αν βγει κάτω κέντα Α-Κ-Q-J-10 (και δεν παίζει χρώμα), τότε όλοι παίζουν με τα 5 φύλλα που είναι κάτω και μοιράζονται το pot (γιατί ό,τι και να 'ναι τα δύο φύλλα που κρατούν δεν μπορούν να κάνουν καλύτερο συνδυασμό).

 

Αυτό το αποπάνω, μου έχει συμβεί ;).

 

Μα αν καποιος χρησιμοποιησει καρε απο κατω χρησιμοποιει 4 φυλλα οχι 5.

Εκτος αμα ειναι πχ καρε του Ασσου με Ρηγα κουπα κατω (κουπα δεν ειναι το πρωτο χρωμα?). Τοτε χρησιμοποιουν ολοι και τα 5 φυλλα απο κατω αν οντως επιτρεπεται αυτο.

 

Οι πιθανοτητες για χρωμα και φουλ μπορει (υποθετω, δεν ξερω) να ειναι διαφορετικες στο κλασικο 5φυλλο ποκερ απ'οτι στην παραλλαγη που συζητουμε, καθως και να διαφερει ακομα και με το ποσα φυλλα παιζουν στην τραπουλα. πχ στο κλασικο ποκερ για 2 ατομα νομιζω οτι η τραπουλα αρχιζει απο τα εφταρια. Στα 4 ατομα μπαινουν και τα εξαρια, αλλα αλλοι το παιζουν με ολα τα φυλλα απο την αρχη. Οι πιθανοτητες για χρωμα η φουλ μπορει να ειναι διαφορετικες καθε φορα και ισως σε καποιες περιπτωσεις να ειναι το ενα πιθανοτερο απο το αλλο.

Παντως στα ποκερ στον υπολογιστη (ολα τα φυλλα παιζουν) το χρωμα εχει μικροτερη αξια απο το φουλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν καποιος χρησιμοποιησει καρε απο κατω χρησιμοποιει 4 φυλλα οχι 5.

Είπα εγώ κάτι διαφορετικό; Αυτό το παράδειγμα ήταν του Τούφα. Το δικό μου ήταν το παράδειγμα με την κέντα Α-K-Q-J-10, σύμφωνα με το οποίο (και αν δεν υπάρχει περίπτωση χρώματος) όλοι οι παίκτες χρησιμοποιούν τα 5 φύλλα από κάτω και κανένα από το χέρι τους. Αυτό ήταν διόρθωση σε ένα σχόλιο ενός παιδιού ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον ένα από τα δύο φύλλα σου.

 

Εκτος αμα ειναι πχ καρε του Ασσου με Ρηγα κουπα κατω (κουπα δεν ειναι το πρωτο χρωμα?). Τοτε χρησιμοποιουν ολοι και τα 5 φυλλα απο κατω αν οντως επιτρεπεται αυτο.

Δεν υπάρχει ιεραρχία χρωμάτων στο Texas Holdem, ούτε στο πόκερ γενικά. Όλα τα χρώματα είναι ισοδύναμα. Αν υπάρχει καρέ κάτω, και ο ένας έχει 5ο φύλλο Άσσο μπαστούνι και ο άλλος Άσσο κούπα, απλά μοιράζονται το pot.

 

Οι πιθανοτητες για χρωμα και φουλ μπορει (υποθετω, δεν ξερω) να ειναι διαφορετικες στο κλασικο 5φυλλο ποκερ απ'οτι στην παραλλαγη που συζητουμε, καθως και να διαφερει ακομα και με το ποσα φυλλα παιζουν στην τραπουλα. πχ στο κλασικο ποκερ για 2 ατομα νομιζω οτι η τραπουλα αρχιζει απο τα εφταρια. Στα 4 ατομα μπαινουν και τα εξαρια, αλλα αλλοι το παιζουν με ολα τα φυλλα απο την αρχη. Οι πιθανοτητες για χρωμα η φουλ μπορει να ειναι διαφορετικες καθε φορα και ισως σε καποιες περιπτωσεις να ειναι το ενα πιθανοτερο απο το αλλο.

Παντως στα ποκερ στον υπολογιστη (ολα τα φυλλα παιζουν) το χρωμα εχει μικροτερη αξια απο το φουλ

Επίσης, στο Texas Holdem, παίζει πάντα όλη η τράπουλα. Φύλλα από το 7 και πάνω και τέτοιου είδους αυτοσχεδιασμοί (λόγω του μικρού πλήθους των παικτών) γίνονται σε poker variants (πόκα, κτλ.).

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, μην το γελάς καθόλου, έχει γίνει μόδα το Χόλντεμ, ήδη με έχουν καλέσει (παιδιά που έπαιζαν πόκα ή στρέιτ πόκερ) σε δυο τραπέζια να τους το μάθω.

 

Και το έκανα με το αζημίωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...