Προς το περιεχόμενο

Ups


cxmgp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πανω σε ups μπορω να συνδεσω πολυμπριζο προστασιας απο υπερταση τασης?

Οταν εχουμε ups τι κανουμε με την μπαταρια του φορητου? Εξακολουθουμε να την κραταμε πανω για ασφαλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον εχεις ups με μπαταρια που ταυτοχρονα ειναι και σταθεροποιητης τασης δεν νομιζω να ειναι απαραιτητο ενα πολυμπριζο ασφαλειας αφου την ιδια δουλεια μπορει να κανει το ups.Τωρα για την μπαταρια του λαπτοπ εφοσον εχεις ups που περιεγραψα δεν ειναι αναγκαια αλλα καλο ειναι να την εχεις πανω για να μην νεκρωθει τελειως απο την αχρησια.Κατα διαστηματα μπορεις να την βγαλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι για αυξησεις τασης, τα πολυμπριζα προστασιας ειναι καλυτερα, εχουν μεγαλυτερο φορτιο τασης. Απλα αυτα δεν κανουν κατι οταν εχουμε πτωση τασης. Ειναι ετσι ή κανω λάθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα manual αναφερεται να μη μπαινει πολυμπριζο και ειδικα με προστασια υπερτασης, ο πιο απλος λογος ειναι οτι αν καει η ασφαλεια του πολυμπριζου αχρηστευεις το Ups. Αν ντε και καλα θες να βαλεις πολυμπριζο βαλε ενα απλο.

 

Η συνδεση laptop με ups ειναι χρησιμη μονο αν θες να τη βγαλεις απο το laptop σου, αλλιως η μονη προστασια που χρειαζεται ειναι ενα απλο surge protector, δεν εχει νοημα η υπαρξη ups και μπαταριας μαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα manual αναφερεται να μη μπαινει πολυμπριζο και ειδικα με προστασια υπερτασης, ο πιο απλος λογος ειναι οτι αν καει η ασφαλεια του πολυμπριζου αχρηστευεις το Ups. Αν ντε και καλα θες να βαλεις πολυμπριζο βαλε ενα απλο.

 

Και γω αυτο νομιζα, αλλα διαβαζοντας σε forums για ups, βρηκα μερικα ατομα που συνδεουν το ups σε πολυμπριζο προστασιας. Κανεις δεν τους ειπε οτι ειναι λαθος και ετσι θεωρησα οτι ειναι σωστη η συνδεση.

 

Τελικα σε ακουσα και ακυρωσα την παραγγελεια για το πολυμπριζο προστασιας και ετσι πηρα μονο το ups.

 

Επειδη εχω προβλημα με τις πριζες στο δωματιο μου, θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει προβλημα στο παρακατω, καθως εχω μονο μια μπριζα. Το ups θα το συνδεσω σε ενα κανονικο πολυμπριζο, πανω στο οποιο θα εχω το laptop, ενα usbhub 7θεσεων που συνδεεται στο ρευμα, και ενα μικρο φωτιστικο 25watt. Υπαρχει προβλημα με αυτα?

 

Το Ups ειναι το ABLEREX ΤROY LI 800VA, http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701751. Ξερω δεν ειναι κατι ιδιαιτερα καλο, ελπιζω ομως να μην με απογοητευσει ;)

 

 

Η συνδεση laptop με ups ειναι χρησιμη μονο αν θες να τη βγαλεις απο το laptop σου, αλλιως η μονη προστασια που χρειαζεται ειναι ενα απλο surge protector, δεν εχει νοημα η υπαρξη ups και μπαταριας μαζι

 

Το μονο που με ενδιαφερει ειναι η απολυτη ασφαλεια του laptop, επειδη θα δουλευει μερα νυχτα.

 

Αρα τι μου προτεινεις για την μπαταρια του φορητου?

 

 

Thanks :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δε θα εχεις προβλημα

 

Την μπαταρια μπορεις να τη βγαλεις αφου θα εχεις το Ups, ομως για καλυτερη διατηρηση ειναι καλυτερο να βρισκεται σε ενα συγκεκριμενο ποσοστο του φορτιου της(ψαχτο λιγο αυτο δεν ειμαι σιγουρος ποσο) και φυσικα σε σκοτεινο μερος χωρις υγρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok thanks :)

 

και κατι αλλο :) οταν συνδεσω το Ups με το laptop, θα βγαλω απο πανω την μπαταρια του. Πρεπει να την βγαλω οταν ειναι μισοφορτισμενη ή πλήρως φορτισμένη ?

 

για την φορτιση της μπαταριας του ups, λεει να το αφησω τουλαχιστον 8 ωρες. Τοσες να το αφησω ή παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι αυτο οπως σου πα και πριν δες στο net σε ποιο φορτιο ειναι καλυτερο να την αφησεις

 

Παντως μην το αφησεις κατω απο 8 μετα ειναι δικο σου θεμα αλλα μην το αφησεις και 16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok thanks για την βοηθεια :)

(εννοουσα ποσες ωρες να το αφησω να φορτιση η μπαταρια, αυτο ρωτουσα στη συνεχεια. Εσυ νομιζες οτι επεμενα για την μπαταρια του φορητου)

 

Να το αφησω 8 ωρες? εχω καποιο πλεονεκτημα αν το αφησω παραπανω? Στην προηγουμενη σελιδα εβαλα του λινκ για τα τεχνικα χαρακτηριστικα, αν παιζουν ρολο

 

Ευχαριστω για την βοηθεια disqualified :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι νομιζα οτι μιλαγες για την μπαταρια laptop...LOL

 

 

Αστο κανα 10ωρο το πολυ 11 δεν ξερω αν εχει καποιο δεικτη που να λεει ποτε φορτιστηκε πληρως η μπαταρια.

 

Παντως διαβασε καλα το manual αυτη ειναι η μονη σημαντικη συμβουλη μου, και μην αγχωνεσαι για το αν θα εχεις πλεονεκτημα αν το αφησεις λιγο παραπανω ή οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το manual περιμενα και γω με αγωνια να διαβασω!

Αλλα οταν ανοιξα το κουτι, ειδα για manual μια μικρη σελιδουλα

:(

 

Γιαυτο κανω ερωτησεις, το manual δεν μου λυνει καμια απορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...