Προς το περιεχόμενο

Χρηση RAM στα Windows XP και Vista


Lefteris29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις ανοιξα και το κουτι για επιβεβαιωση. 512mb....

Θα τους παρω τηλεφωνο για να δω μηπως και εχουν κρατησει τα στοιχεια της αναβαθμισης γιατι απο αποδειξη γιοκ....

Μου ανοιξατε τα ματια παιδια, thanks,γιατι μεχρι τωρα πιστευα οτι ηταν θεμα λογισμικου, αν και μου ειχε περασει απο το μυαλο αλλα ελεγα μπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω εγω κατι αλλο,υπαρχει μονο ενας τυπος ram και πως γινεται εγκατασταση στον υπολογιστη?απλα την βαζεις και τελειωσε?συγχωρηστε την αγνοια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την βάζεις και τελείωσε. Όπως το είπες.

Αλλά για τους τύπους μνήμης, προσοχή. Υπάρχουν αρκετοί. Πρέπει να δεις πρώτα τι μνήμες φοράει το motherboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω εγω κατι αλλο,υπαρχει μονο ενας τυπος ram και πως γινεται εγκατασταση στον υπολογιστη?απλα την βαζεις και τελειωσε?συγχωρηστε την αγνοια μου.

 

Συνήθως οι μητρικές δέχονται έναν τύπο ραμ (υπάρχουν και εξαιρέσεις). Καλό είναι να δεις το εγχειρίδιο της μητρικής σου για να δεις ποιο τύπο ακριβώς υποστηρίζει. 'Οσο για την τοποθέτησή της, είναι αρκετά εύκολη και δεν μπορείς να κάνεις λάθος γιατί οι μνήμες έχουν οδηγούς, που δεν σε αφήνουν να τις βάλεις λάθος. Μην ξαχάσεις να βγάλεις το καλώδιο ρεύματος, που πάει στο κουτί του υπολόγιστη και βάλεις τις μνήμες αφού πιάσεις κάτι μεταλλικό, όπως καλοριφέρ, για να φύγει ο στατικός ηλεκτρισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δεν εβγαλα ακρη και μαλλον θα παω να αγορασω μια extra.

Το θεμα επισης ειναι οτι πριν παραλαβω τον υπολογιστη με ειχαν παρει τηλ. και μου ειχαν πει οτι η μια μνημη που ηδη ειχα (των 1GB) ειχε παρουσιασει προβλημα στον διαγνωστικο ελεγχο που ειχαν κανει και εγω τους ειχα πει να αλλαξουν και αυτην περα απο το extra 1GB που ηθελα.

Σημερα λοιπον προσθεσα απο περιεργεια την παλια μου ram και απο τα 2,5 που ειχα μου εδειξε 3,25 GB ram και στα δυο λειτουργικα.

Ετρεξα και μεσω απο τα Vista ενα διαγνωστικο ελεγχο μνημης και δεν μου εδειξε κανενα προβλημα.

Αν οντως ειχε καποιο προβλημα η μνημη δεν θα μου το εδειχνε ο ελεγχος?

Ή' υπαρχουν και αλλοι τροποι να δεις αν υπαρχει προβλημα?

Η' με πιασανε κοτσο και εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερωτημα μου βασικα ειναι να τους εμπιστευτω οτι ειχε καποιο προβλημα η προηγουμενη μνημη και να παω να παρω μια καινουργια (παρολο που με πιασαν κοτσο στο αλλο θεμα) 'η να μεινω με την παλια μου (1 χρονου μνημη) αφου με το διαγνωστικο δεν μου εβγαλε καποιο προβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα motherboard απ' όσο ξέρω εγώ βλέπουν μέχρι 3-4 banks μνήμης. Αυτό σημαίνει ότι αν είχες ήδη 2,3 ή 4 banks από τις μνήμες σου, υπάρχει περίπτωση να μην βλέπει τις καινούργιες ή τουλάχιστον αυτή με τα 2 banks (συνήθως οι μνήμες που έχουν chipάκια μνήμης και από τις δύο πλευρές τους είναι 2 banks). Ποιό motherboard έχεις πάνω; Αν έχεις ακόμα το manual, κοίταξε στην παράγραφο που λέει για τις μνήμες, σου λέει μέχρι πόσα banks μπορεί να δει. Ελπίζω να βοήθησα.

 

edit. Κατα λάθος διάβασα μόνο την μία σελίδα και απάντησα για εκεί. Μπορείτε όσοι ψωνίζεται συχνά στο Πλαίσιο (σαν και εμένα) να ανοίξετε καρτέλα πελάτη. Το καλό με αυτό είναι ότι δεν χρειάζεται η απόδειξη όταν πάτε να αλλάξετε κάτι γιατί το έχουν περασμένο στην βάση δεδομένων. Ρωτήστε για σιγουριά, αλλά κάπως έτσι είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να ρωτησω βαση των πιο πανω ερωτησεων μου, ... πως καταλαβαινεις οτι μια πλακετα ram δεν δουλευει καλα περα απο τον διαγνωστικο ελεγχο που κανουν τα vista , γιατι τον εκανα και δεν μου εβγαλε καποιο προβλημα (μου ειχαν πει απο Πλαισιο οτι ειχε προβλημα η συγκεκριμενη μνημη, για αυτο ρωταω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλός τρόπος για τον έλεγχο της μνήμης δεν υπάρχει (πχ. με το μάτι), τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω κάποιον. Ο τρόπος ελέγχου είναι κάποια προγράμματα που στέλνουν κάποια συγκεκριμένα δεδομένα στην μνήμη και βλέπουν αν τους τα επιστρέφουν σωστά (δεν γίνεται έτσι αλλά ας μην μπούμε σε λεπτομέρειες, δεν έχει νόημα). Ένα παρόμοιο που χρησιμοποιείται και από overclockers είναι και το super pi το οποίο υπολογίζει τα δεκαδικά του π=3,14 αλλά κατά εκατομμύρια. Μετά τα συγκρίνει με κάποια ήδη υπάρχοντα, για να δει αν του επέστρεψε τα σωστά αποτελέσματα. Φυσικά αυτό στηρίζεται στην ολική σταθερότητα του υπολογιστή αλλά συνήθως οι μνήμες έχουν πρόβλημα πρώτες. Αν ψάξεις, θα το βρεις. Είναι δωρεάν. Επίσης το memtest που είπε και ο georgeman είναι πολύ γνωστό και καλό. Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το ''καλο'' μεμτεστ το γραφεις σε bootable cd ή δισκεττα και ελεγχει ετσι ολη τη μνημη του συστηματος, ακομα και αυτη που υπο αλλες συνθηκες θα ειχε καταλαβει το λειτουργικο. Αλλα θελει πολύωρο τεστ.

Ενα βραδυ π.χ. θα ηταν καλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...