Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός κεντρικής μονάδας...


Johnny Em

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους-ες (να μην ξεχνάμε και το ασθενες φίλο που ασχολείτε με τα PC:-))!!!

Έχω ένα θέμα που με απασχολεί από τον και ρο που αρχισα να ασχολούμε με τους υπολογιστες πιο σοβαρα!! Είναι σε όλους μας γνωστό ότι μετά από λίγο καιρό χρίσης ενός Η/Υ οι ανεμιστήρες και όχι μονο αρίζουν να γεμίζυν με σκονες!!!

Την πρώτη φορά που είπα να το αντιμετοπίσω αυτό το πρόβλημα αρόρασα ένα σπρέι πεπιεσμένου αέρα και καθάρησαόλα τα κοματια με επιτυχεία!! Ομως η συνέχεια ήταν σοκαριστηκή!! Πολα σημεία της μητρικής άρχιζαν να οξυδώνονται με αποτέλεσμα να χαλασει το PC μου!!

Από τότε φόβήθηκα με τα αποτελέσματα αφτα και δν εχω κσανακαθαρήσει τα δισκολα σημεια του Η/Υ μου... Αλλα το θέμα δν παει αλλό και πρεπει να τον καθαρήσω.

Και φτάνω στην ερώτηση, επιτέλους!! Ξέρει κανεις κάποιον τρόπο πλιν του σρέι με πεπιεσμενο αέρα και του να λύσω όλο το μηχανημα σε βήδες , για να τον καθαρήσω???

 

Σας ευχαρηστώ για τον χρόνο σας!!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δν νομίζω ότι το σκουπάκι είναι μια καλή λύση... Δεν το έχω δοκημάσει αλλά, νομίζω ότι δν θα είναι και πολύ αποτελεσματικό στα δύσκολα σημεία...

Φιλικά πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκουπακι ηλεκτρικο μια χαρα κανει δουλεια,αλλα οσο για την οξυδωση μαλλον πρεπει να δεις τον χωρο σου εχει μαλλον υγρασια συνεχεια δες και αυτη την περιπτωση μηπως φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαζουμε το pc από τιην πρίζα, το ξεσυναρμολογουμε παιρνουμε ένα πανάκι με οινοπνευμα και ειμαστε ετοιμοι!!!Απλά ανώδυνα ανέξοδα με πολυ μεράκι για δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως δεν ειναι πολυ καλο να χρησιμοποιειται οποιαδηποτε μορφη ηλεκτρισμου ,οπως σκουπακι,κοντα στα εξαρτηματα του υπολογιστη γιατι δημιουργουνται ηλεκτρικα φορτια που μπορει να στον χαλασουν. Μπες στο http://www.youtube.com και βαλε search: how to clean a pc και θα σου βγαλει διαφορα βιντεακια απο μεγαλα ηλεκτρονικα σχετικα sites για το πως να τον καθαρισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω χρησιμοποιω το σεσουαρ της μανας μου για αερα,και πιο σπανια και το κομπρεσερ του πατερα μου.

βαλε και κανα φιλτρο στα ανεμιστηρακια σου.θα δεις τεραστια διαφορα.εχω να καθαρισω το black armor 2 μηνες.δεν εχει ιχνος σκονης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλα οσο για την οξυδωση μαλλον πρεπει να δεις τον χωρο σου εχει μαλλον υγρασια συνεχεια δες και αυτη την περιπτωση μηπως φταιει?

Βασικά εκεί που έχω τον Υπολογιστή μου είνια κοντα παράθυρο το οποίο μάλιστα έχει και αρκετό ήλιο από το μεσημέρι κια μετά! αν σε περίπτςση υπάρχει υγρασία, πως μπορώ να το ελένξω και τι μπορώ να κα΄νω για να το αντιμετοπίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το καλήτερο imo είναι το blower που λέει ο φίλος παραπάνω. Έχω πάρει ένα από το Praktiker εδώ κ 5-6 μήνες και κάνει φανταστική δουλειά. Το βάζεις στην πρίζα κ καθαρίζεις. Τα σπρέυ έχουν έξοδα (θέλεις άλλο κάθε τρειςκ λίγο) και είναι και επίφοβα. Εγώ το πήρα στα 15 ευρώ, τίποτα. Δύο πράγματα που θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου, είναι ότι:

1. επειδή φυσάει δυνατά να προσέχεις τυχόν ευαίσθητα εξαρτήματα

2. όταν φυσάς ανεμηστηράκια, θα τα μπλοκάρεις να μην γυρνάνε γιατί μπορεί να καούν. Εννοείται το ίδιο ισχ΄θει ξαι για το cooler του επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλεισε τη κουρτινα για τον ηλιο (!!!!) και τωρα για να ελεγχεις την υγρασια , αστο καλυτερα. Υπαρχουν προχωρημενα και ακριβα μηχανηματα που τα χρησιμοποιουν τα διαφορα μουσεια.Αν θες να προχωρησεις ομως ψαξε για electronic hygrometers ( και αντε και καλα εγκαινια)

Βαζε κλιματισμο που ξηραινει το περιβαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν την γλιτωνεις την υγρασια εκτος και εαν εχεις κανα μηχανημα που την αποροφα αλλα ειναι νομιζω πολυ ριζοσπαστικη λυση να αγορασεις τετοιο.κρατα το μηχανημα κλειστο και μην ασχολεισαι και πολυ με την υγρασια και σκονη...ετσι και αλλιως μεχρι να πιασει τοσο πολυ υγρασια, θα το εχεις αλλαξει γιατι θα ειναι ξεπερασμενο!!!

 

_____________________________________________________________________________________________

 

http://www.donkeys.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν σκεφτόμουν να βάλω κάποιο μηχάνιμα για να ρυθμίζω την υγρασία του σπιτιού μου!Το μόνο που θα ήθελα ήταν αν υπήρχε κάτι που να μπορώ να ελάνξω αν υπάρχει αυξημένη υγρασία στο δωμάτιο που έχω το PC!! Όσο για το Blower, το μόνο που είχα ωρεί ήταν ένα με πρίζα αθτοκινήτου!! Δεν έχω εντοπίσει κάτι για οικιακή χρήση!!

 

Υ.Γ. Τα blowers δεν εχουν ρυθμηστή πίεσης του αέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαζουμε το pc από τιην πρίζα, το ξεσυναρμολογουμε παιρνουμε ένα πανάκι με οινοπνευμα και ειμαστε ετοιμοι!!!Απλά ανώδυνα ανέξοδα με πολυ μεράκι για δουλειά

 

κσι εγω αυτο κανω και ειμαι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...