Προς το περιεχόμενο

ALBA : αξιζει να τα δωσει κανεις?


wgibson

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μιλαω για το γνωστο ιδρυμα του σεβ?

το οποιο εχει καποια μεταπτυχιακα προγραμματα

συγκεκριμενα με ενδιαφερει το business for lawyers ,

αν δεν κατσει η δικηγορια να το ριξω στα οικονομικα(η πουτανα των επιστημων που λεει φιλος),

αξιζουν ωστοσο απο πλευρας γνωσης ή απλα το πουλανε το χαρτι ετσι και σε φτιαχνουν μπας και σε παρει καμια εταιρεια

 

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα 10000ευρω νομιζω πανε τα διδακτρα

 

εγω αν δεν θελω να απορροφηθω απο τις εταιρειες του αλβα

μπορω να αποκομισω κατι απο το συγκεκριμενο

μεταπτυχιακο ως δικηγορος(μελλοντικος)

αυτο κυριως με ενδιαφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν αναγνωρίζεται σε καμια περιπτωση απο τον ΔΟΑΤΑΠ, ουτε πουθενα στην Ευρώπη κλπ, γιατι δεν ειναι ουτε καν πτυχίο που συνεργάζεται με καποιο πανεπιστημιο του εξωτερικού.

 

Ειναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός, σκας 15.000 σχεδόν και απλά σου δινεται η δυνατότητα να εχεις προσβαση στις γνωριμίες τους. Αλλά δε σημαίνει κατι. Ουτε οτι θα σε προσλάβει καποια απο αυτες τις εταιρείες για νομικό συμβουλο, ουτε φυσικά, σου προσφερει κατι αυτό το χαρτί στη καριέρα σου ως δικηγόρος. Γιατι δε κανεις ενα τηλεφωνο στο δικηγορίκό σύλλογο να σου επιβεβαιώσουν ακριβώς τις πληροφορίες;

 

Εδω αναγνωρίζουν με το ζορι, πτυχία νομικής που εχουν παρθεί απο το εξωτερικό, αυτο περιμενεις να αναγνωρίσουν;

 

Γνωμη μου, να κανεις το ΜΒΑ-International (part-time που ειναι για στελεχη) του Οικονομικού Πανεπιστημίου. Θα σε παρουν σιγουρα (αν δε παρουν εσενα με πτυχιο νομικης, ποιον θα παρουν), και θα εχεις ολη τη νομιμη αναγνωριση που σου αξιζει.

Στο ΑLBA πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες. Δε σου εξασφαλίζουν προσληψη, παρα μονο τη δυνατοτητα να περασεις απο καποιες συνεντευξεις, μερες καριερας κλπ, τα οποια μπορείς να βρεις και αλλου.

 

Καλη τυχη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν αναγνωρίζεται σε καμια περιπτωση απο τον ΔΟΑΤΑΠ, ουτε πουθενα στην Ευρώπη κλπ, γιατι δεν ειναι ουτε καν πτυχίο που συνεργάζεται με καποιο πανεπιστημιο του εξωτερικού.

 

Ειναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός, σκας 15.000 σχεδόν και απλά σου δινεται η δυνατότητα να εχεις προσβαση στις γνωριμίες τους. Αλλά δε σημαίνει κατι. Ουτε οτι θα σε προσλάβει καποια απο αυτες τις εταιρείες για νομικό συμβουλο, ουτε φυσικά, σου προσφερει κατι αυτό το χαρτί στη καριέρα σου ως δικηγόρος. Γιατι δε κανεις ενα τηλεφωνο στο δικηγορίκό σύλλογο να σου επιβεβαιώσουν ακριβώς τις πληροφορίες;

 

Εδω αναγνωρίζουν με το ζορι, πτυχία νομικής που εχουν παρθεί απο το εξωτερικό, αυτο περιμενεις να αναγνωρίσουν;

 

Γνωμη μου, να κανεις το ΜΒΑ-International (part-time που ειναι για στελεχη) του Οικονομικού Πανεπιστημίου. Θα σε παρουν σιγουρα (αν δε παρουν εσενα με πτυχιο νομικης, ποιον θα παρουν), και θα εχεις ολη τη νομιμη αναγνωριση που σου αξιζει.

Στο ΑLBA πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες. Δε σου εξασφαλίζουν προσληψη, παρα μονο τη δυνατοτητα να περασεις απο καποιες συνεντευξεις, μερες καριερας κλπ, τα οποια μπορείς να βρεις και αλλου.

 

Καλη τυχη ;)

 

 

δεν αναγνωρίζετε κανένα πτυχίο τους? Γιατί εγώ για MBA ενδιαφέρομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αναγνωρίζετε κανένα πτυχίο τους? Γιατί εγώ για MBA ενδιαφέρομαι...

 

Οχι δεν αναγνωρίζεται κανένα πτυχίο τους. Μονο σε ιδιωτικές εταιρείες, οπου αν πεσεις σε καφρο εργοδότη ειναι στη δική του ευχαίρεια αν θα στο αναγνωρίσει ή οχι. (Συνηθως βεβαια στο αναγνωριζει ,μη τρελαθουμε).

 

Παντα υπαρχει η πιθανότητα να προσληφθείς σε καποια απο τις εταιρείες που ειναι μέλη, αλλά δεν ειναι εγγυημένο 100%.

 

Ασε που αν, βγεις στην αγορα εργασίας με πτυχιο απο το ALBA, οι εν δυνάμει εργοδότες, θα προβληματιστούν που δεν προσλήφθηκες σε καποια απο εκεινες τις εταιρείες, αλλά ψαχνεις να βρεις και αλλου. Δηλαδη θα αναρωτηθουν τι ηταν αυτο που εκανε τις άλλες εταιρείες να μη σε προσλάβουν.

 

Βεβαια, αν εχεις πολλαπλάσια απο αυτα που ζητάνε για δίδακτρα, δε τρεχει και κατι. Αλλά αν το κανεις απλα και μονο για την ελπιδα οτι μπορει να σε παρουν σε καποια απο εκεινες τις εταιρείες, μη το κανεις. Γιατι σε περίπτωση που δε σε προσλάβουν, και -λεμε- σκεφτείς την πιθανότητα να αξιοποιήσεις και με καποιον άλλον τρόπο το πτυχιο σου, πλην του ιδιωτικού τομεα, θα το μετανιώσεις χιλιες φορες.

 

Καλυτερα σε δημοσιο πανεπιστημιο, η με ξενο πανεπιστημιο μεσω distance-learning.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν αναγνωρίζεται κανένα πτυχίο τους. Μονο σε ιδιωτικές εταιρείες, οπου αν πεσεις σε καφρο εργοδότη ειναι στη δική του ευχαίρεια αν θα στο αναγνωρίσει ή οχι. (Συνηθως βεβαια στο αναγνωριζει ,μη τρελαθουμε).

 

Τα πτυχια τους αναγνωριζονται απο το Assosiation of MBAs , δηλαδη τον ιδιο οργανισμο που αναγνωριζει και το iMBA του ΟΠΑ.

 

Παντα υπαρχει η πιθανότητα να προσληφθείς σε καποια απο τις εταιρείες που ειναι μέλη, αλλά δεν ειναι εγγυημένο 100%.

 

Υπαρχει καποιο πανεπιστημιο το οποιο να σου εγγυαται 100% οτι μετα το τελος των σπουδων σου θα προσληφεις απο καποια εταιρια; Ουτε και το ALBA δινει υποσχεσεις οτι οι αποφοιτοι των προγραμματων θα προσληφθουν απο τις εταιριες μελη.

 

Ασε που αν, βγεις στην αγορα εργασίας με πτυχιο απο το ALBA, οι εν δυνάμει εργοδότες, θα προβληματιστούν που δεν προσλήφθηκες σε καποια απο εκεινες τις εταιρείες, αλλά ψαχνεις να βρεις και αλλου. Δηλαδη θα αναρωτηθουν τι ηταν αυτο που εκανε τις άλλες εταιρείες να μη σε προσλάβουν.

 

Δηλαδη καποιος αποφοιτος πρεπει αποκλειστικα να απασχοληθει απο καποια απο αυτες τις εταιριες; Απο κει και περα τιποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση εχει το association of mba's με την αναγνώριση ενος πτυχίου σε συλλογους ή ενώσεις, οπως αυτη των δικηγορων (αν διαβασες σωστα τον παρέπεμψα να τηλεφωνήσει στο συλλογο του).

 

Το mba-international εχει και ενα ΦΕΚ που το ακολουθεί, if you know..

 

Φυσικά και δεν ειναι απαραιτητο να απορροφηθεί απο τις εταιρείες που ειναι μελη, αλλά εάν δεν προσληφθεί απο εκει, ο ενδεχομενος εργοδοτης θα προβληματιστεί για τους λογους που δε καταφερε αυτος ο φοιτητης με τοσα events να γινει δεκτος σε καποια απο αυτες τις επιχειρησεις.

Απλή σκεψη θελει , να κοιταμε και το ΜΕΤΑ, οχι μονο να ενθουσιαζομαστε. Πρέπει να κοιταμε ολες τις εκδοχές.

 

Στο οτι δεν ειναι εγγυημενο 100%, το τονιζω γιατι δεν εχουν ολοι την ευχαιρεια να δωσουν 15000 ευρω για ενα μεταπτυχιακό με αμφίβολο μελλον. Οπότε καλο ειναι να γνωρίζουν. Να μην ειναι φερέλπιδες δηλαδή.

 

Αυτη ειναι η γνωμη η δικη μου, και μερικων γνωστών μου που εχουν αποφοιτήσει απο εκει. Οτι δεν ειναι ολα οπως παρουσιάζονται.

 

(Εγω αυτη τη στιγμή ολοκληρώνω το ΜΒΑ μου, κάπου αλλου και οχι εκει ) Το παν ειναι να εισαι χαρισματικός και να εχεις ενα πτυχιο που αξιζει (και να το υποστηριζεις και συ φυσικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα η μαρια ειναι το ακρο...και μου φαινεται οτι δε γνωριζει ακριβως τι ειναι το alba και πια η θεση του στον επιχειρηματικο κοσμο.

 

Τεσπα φιλε μου ειναι δικη σου επιλογη τι θα επιλεξεις και τι ζητας.Γενικα αυτα τα θεματα ειναι δυσκολα να τα συζητας με ατομα που δε γνωριζεις.Διοτι θα πεσεις ειτε σε ατομα που απεχθανονται οτιδηποτε ιδιωτικο(προσωπικα απεχθανομαι οτιδηποτε δημοσιο),ειτε σε ατομα υπερ του ιδιωτικου.Κανε μια ερευνα αγορας γενικοτερα και κρινε τι θες και που το θες να το κανεις.Εγω ειμαι σχετικα ανικανος να μπω στην διαμαχη δημοσιου και ιδιωτικου,μιας και εχω τελειωσει και πτυχιο και μεταπτυχιακα εκτος Ελλαδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταδίκασα το ιδιωτικό (εχω τελειωσει ιδιωτικό σχολείο και αυτη τη στιγμή κανω το mba μου σε ξενο πανεπιστημιο στην αγγλία), αλλά θελει κοινη λογική για να βγάλεις κάποια συμπεράσματα.

 

Δε πρεπει να γεμιζουν οι wannabe φοιτητες του alba με ουτοπίες. Νομιζω οτι ημουν απολύτως ξεκαθαρη και αντικειμενική. Ουτε το πρόσβαλα, ουτε το εξύψωσα. Απλως το απομυθοποίησα. Κατι που κανουν αρκετοι απόφοιτοί τους καθως και μια φίλη μου που ειναι mba office manager, εκει.

Προέβαλλα τα επιχειρηματα μου, με παραπομπές και προτροπές, εσύ απλα γραφεις οτι εχει αξια στον επιχειρηματικό κοσμο, κατι πολύ αόριστο. Πού το στηρίζεις; Στο οτι αρκετοί απόφοιτοι απορροφώνται απο τις εταιρείες μέλη; Αυτο δε θα επρεπε να προβληματιζει καποιον; Τι συμβαινει για τις εταιρείες που δεν ειναι μέλη; Και πως βλεπει ο εργοδότης εναν αποφοιτο του alba που δεν απορροφήθηκε απο αυτες τις εταιρείες; Το λιγότερο μη ανταγωνιστικό, μη φιλοδοξο (και ισως χωρίς ουσιαστικα προσόντα).

 

Δηλαδη συγκρίνεις τις σπουδές που εκανες εσυ εκτος Ελλάδας, σε ξενο Πανεπιστημιο με καθηγητες, αντί για στελεχη επιχειρήσεων που ειναι παπαγαλακια της εταιρείας-μελος που εργαζονται ?

 

ΝΟμιζω οτι υποτιμας τις σπουδές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθολου δεν υποτιμω τις σπουδες μου.Πρπει να καταλαβουμε το εξης.Οτι στην Ελλαδα η απορροφητικοτητα τον πτυχιων-ιδιωτικων και δημοσιων,φυσικα πτυχιων με ισχυ οχι μπουρδες- ειναι πανω κατω η ιδια.Ξεχναμε οτι μιλαμε για το Αlba η οτιδηποτε αλλο.Στο κατω κατω το μεταπτυχιακο μου δεν το πηρα απο κει και δεν υπερασπιζομαι κανεναν.Για να μην μπερδευουμαι τα πραματα.

 

Δε μπορω να σου θεσω τα επιχειρηματα μου για λογους που θα φανουν οτι υπερασπιζομαι ιδιωτικο συμφερον και δεν το θελω.Εξου και το οντως αοριστο ποστ μου.Απλα εσυ μιλας πιο θεωρητικα και γω ξερω τα πραγματα πιο πρακτικα.Γιαυτο και ανεφερα πια ακριβως η θεση του στον επιχειρηματικο κοσμο.

 

Δηλαδη συγκρίνεις τις σπουδές που εκανες εσυ εκτος Ελλάδας, σε ξενο Πανεπιστημιο με καθηγητες, αντί για στελεχη επιχειρήσεων που ειναι παπαγαλακια της εταιρείας-μελος που εργαζονται ?

Να σου πω δεν ξερω τι ακριβως γινεται μεσα κει απο πλευρας εκπαιδευτικου υλικου.Δεν μπορω να εκφερω γνωμη.

 

ΝΟμιζω οτι υποτιμας τις σπουδές σου.

Λοιπον ακου να δεις πια ειναι το γελοιο της υποθεσης.Εχω τελειωσει bachelor σε uni της Ν.Υορκης,M.A παλι στο ιδιο uni συν και τα σεμιναρια που ειχα κανει και μουχαν βγει τα ματια συν και πολλα αλλα χαρτια που ειναι αλλη υποθεση(δεν εμενα κει τι γυρισα).Απο την τριβη που ειχα με εργοδοτες τελικα εμαθα το εξης.Οτι εγω μπορει να μην υποτιμω τις σπουδες μου αλλα τις υποτιμανε ολοι στον εργασιακο τομεα.Οχι τις δικες μου μονο,αλλα ολων μας.Ειδα παρα πολλα πριν βολευτω τελικα και να αρχισω την καριερα μου σαν νεουδι και εγω.

 

Τεσπα εγω στο παιδι προτεινω να ψαξει μονος τι ακριβως θελει.Αλλα θελει πολυ προσοχη στον ιδιωτικο τομεα.

cheers maria

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολύ καλό ίδρυμα. Με σωστή δομή, υλικοτεχνική υποδομή, και καλά δομημένο οδηγό σπουδών. Με δεκάδες case studies, που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις την αγορά, και δεκάδες εργασίες επίσης.

Θέλει πολύ διάβασμα, και πολύ τρέξιμο.

Κοστίζει ΠΟΛΥ ακριβά!

Αν σε ενδιαφέρει να αναγνριστεί απο το δημόσιο, δεν έχεις λόγο να το κάνεις! Αντίθετα, ο ιδιωτικός τομέας, το αναγνωρίζει.

Όλα αυτά από κάποιον που κάνει ΜΒΑ αλλού, και γιατί δεν ήθελε, και δεν μπορούσε να κάνει στο alba (οικονομικά και από άποψη χρόνου).

Και φυσικά, είναι όλα προσωπικές απόψεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αναγνωριζεται απο το δημοσιο ακομα, αλλα μαλλον θα λυθει αυτος ο περιορισμος.

Κοιτουσα τους καινουργιους managers που εβαλε η κυβερνηση στον ΟΠΑΠ και στην ΕΘΕΛ και πολλοι ειχαν μεταπτυχιακα απο το ΑLBΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...