Προς το περιεχόμενο

Δεν μου δεχονται τα xp προσθηκη επιπλεον μνημης


ZaZiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας! Εχω ενα pentium 4 στα 1.9 MHrz με 2χ 512(TwinMOS) μνημης και η μητρικη μου εχει τρια sockets, δηλαδη μου μενει αλλη μια και πηρα επιπλεον μια μνημη 1giga (Buffalo). Οταν την εβαλα πανω δεν μου ξεκιναγαν τα windows βγαζοντας ενα μηνυμα οτι ειναι κατατεστραμενο το αρχειο :Windows\System32\Config\system ενω στα BIOS την εβλεπε κανονικα. Εβγαλα την μια 512 και αφησα την 1giga με την μια 512 και μου ξεκινησε. Οταν βαζω παλι την 512 μου κανει το ιδιο!! Τι να κανω ρε παιδια σηκωνω ψιλα τα χερια!! Αν μπορει καποιος να βοηθησει και sorry για το τεραστιο κειμενο που πρεπει να διαβασετε :-D!!. Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομένως να έχει πρόβλημα κάποια θέση μνήμης στην μητρική. Δοκιμάσε να βάλεις το 1gb σε όλες τι θέσεις και να δεις εαν κάνει εκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

epidi les gia 3 theseis mnimis

polla pc tote eixan 3 theseis mnimis alla 3-4 kai spania 5 bunks

kathe mnimi an einai single side pianei ena bunk

eno an einai duble side (pou i 1gig sigoura einai) pianei 2

o pio pithanos logos einai aftos kai oxi na exei kapio prob i mnimi i to mobo ;)

lisi den iparxei giati distixos etsi einai to mobo

iparxei episeis mia periptosi pou mporeis na elpizeis apla na xriazete ena bios update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

epidi les gia 3 theseis mnimis

polla pc tote eixan 3 theseis mnimis alla 3-4 kai spania 5 bunks

kathe mnimi an einai single side pianei ena bunk

eno an einai duble side (pou i 1gig sigoura einai) pianei 2

o pio pithanos logos einai aftos kai oxi na exei kapio prob i mnimi i to mobo ;)

lisi den iparxei giati distixos etsi einai to mobo

iparxei episeis mia periptosi pou mporeis na elpizeis apla na xriazete ena bios update

 

Οί μνήμες τύπου DIMM (Dual In-line Memory Module) καταλαμβάνουν απʼόσο ξέρω μία θέση μνήμης (memory bank). Η κύρια διαφορά τους με τις μνήμες τύπου SIMM είναι στα bit του data path. Δες εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/DIMM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κατεβασει καποιοα update για το Βιος αλλα δεν τα εχω τρεξει ακομα.Οσο για τα sockets δουλευουν και τα τρια αλλα δεν ξερω, παντως απο το βιος οταν βαζω και τις 3 τις βλεπει μου γραφει 2048 αλλα δεν ξεκιναν τα windows! τι ειναι τα bunks?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Memory banks είναι οι θέσεις πάνω στην μητρική που δέχονται τις μνήμες. Θα σου πρότεινα αν η μητρική σου δεν έχει dual bios να το κρατήσεις πρώτα ένα backup γιατί υπάρχει ενδεχόμενο με το updated να μην λειτουργήσει σωστά. Απ΄ότι κατάλαβα το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο όταν είναι και οι τρείς μνήμες μαζί ανεξαρτήτως συνδιασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους!!! Θα δω τελικα τι θα κανω αν και δεν εχω πολλες επιλογες εκτος απο το update τλσπ τελικα μαλλον η μια μνημουλα 8α παει στον αδελφο μου του εφεξε :)! Σας ευχαριστω και παλι παιδια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα θα πρεπει να ειναι προβλημα μητρικης και οχι windows. Αλλα κανε και μια αναβαθμιση το bios στην τελευταια εκδοση μπας και λυθει το προβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...