Προς το περιεχόμενο

Top mobos for Core 2 Quad


NikMet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

em otan me rwtas gia ena koryfaio mobo se epidoseis pou na exei mellon auto sou apantaw :P

mobos me nvidia chipset gia sli den uposthrizoun ddr3 (oute me to 780i)

me to 680i den yposthrizoun quad core 45nm...

kai den einai koryfaia se epidoseis...

 

Απο οτι με κοβω πάω για Χ38 κ βάζω την 8800 και ξεχνάω Sli!!!

Αλλα Nvidia se Pci-e που υποστηριζει Crossfire?? ολο και καποια @@υστια θα εχουν κάνει!

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Top mobos for Core 2 Quad & Nvidia Chipset den teriazoun.

Apoti diavasa kapia ar8ra uparxi problima me tou quad core & i680-i780:mad:, eki ofilete i ka8isterisi tis kikloforia tou.

http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=44496&highlight=i780

 

Sou protinw afti http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522582 upostirizi poli kala tous yorkfield.

Den uparxi logos na doseis 400 eura gia 2GB ddr3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Top mobos for Core 2 Quad & Nvidia Chipset den teriazoun.

Apoti diavasa kapia ar8ra uparxi problima me tou quad core & i680-i780:mad:, eki ofilete i ka8isterisi tis kikloforia tou.

http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=44496&highlight=i780

 

Sou protinw afti http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522582 upostirizi poli kala tous yorkfield.

Den uparxi logos na doseis 400 eura gia 2GB ddr3.

 

Φυσικα κ δεν θα εδινα τωρα με τιποτα ασε που δεν εχουν και τρελεσ διαφορες. Παλι σε Ατι θα παω. να παν να ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giati swnei kai kala 8es na kaneis SLI/CF?

den voleuesai px me mia 9800 GTX pou 8a vgei Fevrouario?

 

Σωστο Point! δεν θελω οπωσδηποτε απλα ποτε δεν ξερεισ! Δεν περιμενω τοσο λεω για τωρα να πάρω αλλιως ετσι να περιμενα και τουσ 45nm!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 680ι δεν θα εχει υποστιριξη για Yorkfield(Penryn Quad) επεξεργαστες λογο ενος προβληματος στο layout. Kata τη γνωμη μου δεν προτεινεται ουτε αυτο ουτε το 780ι. Η nidia εχει πολυ κακη παραδωση στα intel chipset. Απο αυτα που ακουω απο αλλους χρηστες μαλλον το P35 ειναι αυτη τη στιγμη το καλυτερο τσιπακη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 680ι δεν θα εχει υποστιριξη για Yorkfield(Penryn Quad) επεξεργαστες λογο ενος προβληματος στο layout. Kata τη γνωμη μου δεν προτεινεται ουτε αυτο ουτε το 780ι. Η nidia εχει πολυ κακη παραδωση στα intel chipset. Απο αυτα που ακουω απο αλλους χρηστες μαλλον το P35 ειναι αυτη τη στιγμη το καλυτερο τσιπακη

 

Εννοεις προφανως οτι δεν ειναι οτι καλυτερο Nvidia πανω σε intel chipset. Να σου πω την αληθεια δεν ειμαι τοσο σιγουρος για αυτο. Να μου ελεγεσ ATI σε Nvidia chipset na πω σιγουρα. (Η τελευταια φορα που το δοκιμασα ηταν στον P2 με την Μχ400 32ΜΒ lolol.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις προφανως οτι δεν ειναι οτι καλυτερο Nvidia πανω σε intel chipset. Να σου πω την αληθεια δεν ειμαι τοσο σιγουρος για αυτο. Να μου ελεγεσ ATI σε Nvidia chipset na πω σιγουρα. (Η τελευταια φορα που το δοκιμασα ηταν στον P2 με την Μχ400 32ΜΒ lolol.)

Oxi. εννοουσα οτι τα nvidia chipset για intel επεξεργαστες δεν ειναι και οτι καλυτερο. Κανενα chipset δεν μπορει να επιρεασει συμαντικα καρτα γραφικων γιατι το interface(PCI-E) ειναι ιδιο για ολους. Οποτε και ΑΤι σε Nvidia, και Nvidia σε ΑΤι μια χαρα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

alla etsi opws to epgrapses sto 23o post oute esy den 8a to katalavaines :P

 

pantws to X38 kai to P35 einai safws kalyterh agora apo ta chipsets ths Nvidia auth thn stigmh...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν φίλε άκου , επειδη διαβάζω τόση ώρα μπήκα σε πειρασμό να σε βοηθήσω!

Καταρχάς επειδή έχω δοκιμάσει πάρα πολλούς συνδιασμούς, έχω κάποια πείρα και μιλάω με κάποια σιγουριά!

Πρώτον απέφυγε όπως και δήποτε το nvidia chipset σε motherboard!

Έιχα την Gigabyte DQ6 680i η οποία μου έσπασε τα νεύρα από ασυμβατότητες και κρεμάσματα! Το μόνο καλό ήταν ότι εξαιτίας της γνώρισα όλους τους τεχνικούς του Πλαισίου!

Ότι motherboard και να πάρεις να είναι ASUS.

Φοβερή σταθερότητα!

Το SLI αξίζει μόνο όταν πάρεις 2 κορυφέες κάρτες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ!

Ακόμα και ένα μήνα μετά να πάρεις την δεύτερη είναι ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ!

Πάντα όταν θα θέλεις να πάρεις την δεύτερη, με 50 ευρώ παραπάνω θα μπορέις να πάρεις μια τελευταίας γενιάς μακράν καλύτερη και απο τις 2 πάνω!

Για το θέμα αν θα πάρεις NVIDIA ή ATI παίζουν δύο πράγματα!

Καταρχάς NVIDIA σε motherboard που υποστηρίζει Crossfire είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με motherboard που υποστηρίζει SLI.

Κανένα πρόβλημα δηλαδή! Μην σε απασχλεί αυτό!

Θα σου έλεγα, αν θέλεις κάρτα οικονομική και χρώματα που η NVIDIA δεν φτάνει ούτε στα καλύτερα της όνειρα πάρε Αti.

Το καλό της Ati είναι ότι το Crossfire δουλεύει σε όλες τις εφαρμογές, ενώ το SLI μόνο σε εφαρμογές που το υποστηρίζουν!

Το κακό με τις Ati αν και ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΕΣ κάρτες,

είναι ότι δεν έχουν καλούς Drivers που να τις εκμεταλλέυονται!

Oι NVIDIA από την άλλη ήταν και θα είναι πάντα καλύτερες στα παιχνίδια!

Αλλά και αδικαιωλόγητα ακριβές!

Αυτή την στιγμή το καλύτερο είναι να πάρεις μια ή δύο Ati Sapphire

HD3870 512MB DDVI ή να παριμένεις Φεβρουάριο για να πάρεις μια από τις καινούργιες NVIDIA. Αν διαλέξεις τελικά Ati και πάρεις μια, μην σκεφτείς την εκδοχή να κάνεις Crossfire!

Όταν θα θέλεις να πάρεις την δεύτερη θα υπάρχει η νέα NVIDIA που θα είναι καλύτερη και από τις δύο αυτές!

Αυτό να ξέρεις θα συμβαίνει συνέχεια!

Και κάτι τελευτάιο να ξέρεις πως σε Motherboard που υποστηρίζει Crossfire, με hackαρισμένους drivers μπορείς να κάνεις SLI. Το αντίθετο ποτέ!!

 

Αυτά από εμένα! Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι!:-)

 

( Εγώ πάντως θα πάρω αυτή : Asus

Maximus Extreme (S775,DDR3,X38) ) :o;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Λοιπόν φίλε άκου , επειδη διαβάζω τόση ώρα μπήκα σε πειρασμό να σε βοηθήσω!

Καταρχάς επειδή έχω δοκιμάσει πάρα πολλούς συνδιασμούς, έχω κάποια πείρα και μιλάω με κάποια σιγουριά!

Πρώτον απέφυγε όπως και δήποτε το nvidia chipset σε motherboard!

Έιχα την Gigabyte DQ6 680i η οποία μου έσπασε τα νεύρα από ασυμβατότητες και κρεμάσματα! Το μόνο καλό ήταν ότι εξαιτίας της γνώρισα όλους τους τεχνικούς του Πλαισίου!

Ότι motherboard και να πάρεις να είναι ASUS.

Φοβερή σταθερότητα!

Το SLI αξίζει μόνο όταν πάρεις 2 κορυφέες κάρτες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ!

Ακόμα και ένα μήνα μετά να πάρεις την δεύτερη είναι ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ!

Πάντα όταν θα θέλεις να πάρεις την δεύτερη, με 50 ευρώ παραπάνω θα μπορέις να πάρεις μια τελευταίας γενιάς μακράν καλύτερη και απο τις 2 πάνω!

Για το θέμα αν θα πάρεις NVIDIA ή ATI παίζουν δύο πράγματα!

Καταρχάς NVIDIA σε motherboard που υποστηρίζει Crossfire είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με motherboard που υποστηρίζει SLI.

Κανένα πρόβλημα δηλαδή! Μην σε απασχλεί αυτό!

Θα σου έλεγα, αν θέλεις κάρτα οικονομική και χρώματα που η NVIDIA δεν φτάνει ούτε στα καλύτερα της όνειρα πάρε Αti.

Το καλό της Ati είναι ότι το Crossfire δουλεύει σε όλες τις εφαρμογές, ενώ το SLI μόνο σε εφαρμογές που το υποστηρίζουν!

Το κακό με τις Ati αν και ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΕΣ κάρτες,

είναι ότι δεν έχουν καλούς Drivers που να τις εκμεταλλέυονται!

Oι NVIDIA από την άλλη ήταν και θα είναι πάντα καλύτερες στα παιχνίδια!

Αλλά και αδικαιωλόγητα ακριβές!

Αυτή την στιγμή το καλύτερο είναι να πάρεις μια ή δύο Ati Sapphire

HD3870 512MB DDVI ή να παριμένεις Φεβρουάριο για να πάρεις μια από τις καινούργιες NVIDIA. Αν διαλέξεις τελικά Ati και πάρεις μια, μην σκεφτείς την εκδοχή να κάνεις Crossfire!

Όταν θα θέλεις να πάρεις την δεύτερη θα υπάρχει η νέα NVIDIA που θα είναι καλύτερη και από τις δύο αυτές!

Αυτό να ξέρεις θα συμβαίνει συνέχεια!

Και κάτι τελευτάιο να ξέρεις πως σε Motherboard που υποστηρίζει Crossfire, με hackαρισμένους drivers μπορείς να κάνεις SLI. Το αντίθετο ποτέ!!

 

Αυτά από εμένα! Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι!:-)

 

( Εγώ πάντως θα πάρω αυτή : Asus

Maximus Extreme (S775,DDR3,X38) ) :o;)

 

eilikrina den 3erw ti na prwtopiasw...

 

auto pou les oti motherboard gia Crossfire paizei kai SLI? auto ginotan MONO me modded drivers kai MONO ews thn seira 7xxx KAI OXI me thn 8xxx poso mallon me thn kainouria 9xxx pou 8a vgei ton fevrouario martio...1h paraplhroforhsh

 

h ekeino pou les oti to Crossfire douleuei se oles tis efarmoges kai to SLI oxi? KANENA apo ta 2 den douleuei se ola ta GAMES...2h paraplhroforhsh

 

oi ATI dynatoteres kartes? nai ame kapote...oxi pleon...3h paraplhroforhsh

les meta oi kartes ths Nvidia kalyteres sta games? tote pws les oti oi kartes ths ATI einai dynatoteres pio panw? oi kartes grafikwn (ektos apo Quadro kai FireGL) einai gia games MONO...ara les oti oi kartes ths Nvidia einai kalyteres sta games kai apo panw oti oi kartes ths ATI einai dynatoteres (kai kala ftaine drivers? DEN...me thn idia logikh ftaine kai oi drivers ths Nvidia)...faskeis kai antifaskeis mou fainetai...

 

adikaiologhta akrives ths Nvidia? afou einai kalyteres profanws einai akrivoteres...gia thn akriveia epeidh ths ATI einai xeiroteres h ATI anagkazetai na xamhlwsei tis times ths wste na tis agorasei kapoios...alliws den yparxei kapoio kinhtro pera apo thn xamhlh timh...(milaw gia tis twrines genies asfalws oxi prohgoumenes)

 

kala ta phgec...gg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

δειτε και πειτε μου πια ειναι καλυτερη και πιο φθηνη!!!Για να μαθενουν να αγοραζουν μερικοι μερικοι!!!!

 

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1030361

 

κσι

 

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1042858

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...