Προς το περιεχόμενο

Top mobos for Core 2 Quad


NikMet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
δειτε και πειτε μου πια ειναι καλυτερη και πιο φθηνη!!!Για να μαθενουν να αγοραζουν μερικοι μερικοι!!!!

 

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1030361

 

κσι

 

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1042858

 

 

Καλύτερη είναι η Nvidia και φτηνότερη η Ati.

Τι ακριβώς θα πρέπει να μάθουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της ΑΤΙ ΜοντέλοHD3870.ΣύνδεσηPCI Express 16x.Τύπος ChipsetATI.ChipsetRV670.Μέγιστη Ανάλυση2560 x 1600.Μνήμη512 MB.Engine Clock775 MHZ.Memory Clock2250 MHZ.Memory Interface256 bit.RAMDAC400 MHz.Ειδικά ΧαρακτηριστικάDirect X 10 υποστήριξη. HDCP υποστήριξη. HDTV ready. Avivo ready. Crossfire ready. DVI. 2nd VGA..

 

 

της nvidia

Μοντέλο8800GT 512MB.ΣύνδεσηPCI Express 16x.Τύπος ChipsetNVIDIA.Chipsetg92.Μέγιστη Ανάλυση2560 x 1600.Μνήμη512 MB.Engine Clock600 MHz.Memory Clock1800 MHz.Memory Interface256 bit.RAMDAC400 MHz.Ειδικά ΧαρακτηριστικάDirect X 10 υποστήριξη. HDCP υποστήριξη. DVI. 2nd VGA..

 

 

στην περιπτωση που τα μπερδεψες λιγακι!!!

 

μια γνωμη εγραψα προς το μηνυμα του ThReSh που απανταει και λεει οτί:

 

adikaiologhta akrives ths Nvidia? afou einai kalyteres profanws einai akrivoteres...gia thn akriveia epeidh ths ATI einai xeiroteres h ATI anagkazetai na xamhlwsei tis times ths wste na tis agorasei kapoios

 

 

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

και γιατί μας βάζεις τα specs? βάση αυτών βγάζεις το συμπέρασμα ότι η ATI είναι καλύτερη?

αν ναι κάνεις λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι πολεμος ρε παιδια? ελεος δηλαδη.. τα εχουμε πει χιλιαδες φορες και ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ,οχι μονο εμεις αλλα και αλλοι ''ανυσηχοι'' ανα τον πλανητη,σε αλλα φορουμς

καλο ειναι παντως να γινονται τετοιες κουβεντες αρκει να υπαρχει και σεβασμος μεταξυ μας.

και οι 2 καρτες ειναι καταπληκτικες και εδω ΔΕΝ ισχυει οτι πληρωνεις παιρνεις.τις τιμες τις διαμορφωνουμε εμεις! η ζητηση αυξανει την τιμη (κανονας αγορας).Δεν συμαινει δηλαδη οτι επειδη η nvidia στις 8800 ειναι πιο ακριβη ειναι και η καλυτερη.

Προσωπικα αγορασα την ati3870 μετα απο πολυ ψαξιμο σε διαφορα φορουμς και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος,αυτο ομως δεν συμαινει οτι δεν αξιζει η 8800 που δεν την εχω δοκιμασει ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΝΘΕΣΗ pc.

 

και για οποιον θελει να διαβασει....σχετικα με καρτεσ.

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=223732

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δεν συμαινει δηλαδη οτι επειδη η nvidia στις 8800 ειναι πιο ακριβη ειναι και η καλυτερη.

 

τυχαίνει όμως να είναι και να βγάζει περισσότερα fps σε games :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για πείτε μία γνώμη για τη νέα mobo της asus την striker 2. Δείτε λίγο τα specs της εδώ και ποστάρετε:

 

http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=610&l4=0&model=2016&modelmenu=2

 

Νομίζω ότι θα είναι ότι πιο must χρειάζεται κάποιος για πολύ extreme gaming pc. Η nvidia πρόσφατα ανακοίνωσε ότι στις mobo με το 780 chipset θα υποστηρίζει τελικά και τους quad extreme των 45 νανόμετρων και επίσης ότι στο 680 chipset θα έχει υποστήριξη στους extreme αλλά μόνο σε chipset με mcp. Δείτε το παρακάτω link:

 

http://www.nvidia.com/object/nforce4_intel_cpu_support.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυχαίνει όμως να είναι και να βγάζει περισσότερα fps σε games :-)

Δηλαδη μονο τα fps εχουν σημασια σε ενα παιχνιδι? ετσι και αλλιως πανω απο 25 fps δεν βλεπεις διαφορα.εχω την εντυπωση οτι και η απεικονηση,χρωματα,εχουν να κανουν.

τελοσπαντων ...δεν μπαινω (παλι) στην διαδικασια να λογομαχω για κατι το οποιο το εχουμε πει χιλιαδες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ένα site παρακαλώ που να λέει ότι η ΑΤΙ έχει καλύτερη απεικόνιση από τις τωρινές κάρτες της Nvidia(με αποδείξεις ασφαλώς)...

 

γιατί εγώ με τα μάτια μου δεν βλέπω διαφορές...

 

πήγαινε παίξε εσύ multiplayer first person shooter με 25fps και μετά πες μου kills/deaths αναλογία :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη μονο τα fps εχουν σημασια σε ενα παιχνιδι? ετσι και αλλιως πανω απο 25 fps δεν βλεπεις διαφορα.εχω την εντυπωση οτι και η απεικονηση,χρωματα,εχουν να κανουν.

τελοσπαντων ...δεν μπαινω (παλι) στην διαδικασια να λογομαχω για κατι το οποιο το εχουμε πει χιλιαδες φορες.

 

Τα frames παιζουν τον πρωτο ρολο. Δοκιμασε να παιξεις multiplayer με 25 fps και θα καταλαβεις. Κατω απο 50 δε λεει - κατω απο 80 χαλιεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδιά καλησπέρα!

 

θα πω και εγώ τη γνώμη μου όσον αφορα στην "κορυφαία" μητρική...

Καταρχάς δεν θα πήγαινα ποτέ σε λύση SLI ή CF. Τις θεωρώ τρομερές υπερβολές και όσον αφορά το κόστος αλλά και την ενέργεια που ξοδεύεις για να παίξεις λίγο καλύτερα τα games. Επίσης δεν είναι καθόλου πρακτική λύση (θερμότητα, θόρυβος, λιγότερες PCI). Τέλος χάνεις και περισσότερα χρήματα. Καλύτερα να πάρεις μια κορυφαία κάρτα παρά δύο μέτριες. Η κορυφαία, νομίζω θα πιάνει περισσότερα από τις δύο μέτριες, χάνει πιθανώς πιο αργά την αξία της.

Όσον αφορά στη μητρική, από το Ρ965 και μετά οι πραγματικές διαφορές των τσιπσετ της Ιντελ είναι ανύπαρκτες!! Αν εξαιρέσει κανείς την υποστήριξη DDR3, η οποία είναι πανάκριβη και χωρίς ορατά πλεονεκτήματα σε επιδόσεις, δεν βλέπω το λόγο να αγοράσει κάποιος Χ38+DDR3. Επειδή ξέρω ότι οι περισσότεροι θα με κράξετε δεν προτείνω το Ρ965. Από την άλλη όμως θα πρότεινα ανεπιφύλακτα μια μητρική Ρ35 με 2GB DDR2 800...Το Χ38 θα αντικατασταθεί από το Χ48 και δεν προσφέρει απολύτως τίποτα παραπάνω πέρα από CF.

Επειδή και εγώ πέφτω πολλές φορές θύμα υπερκαταναλωτισμού αν τα δούμε τα πράγματα λίγο πιο ήρεμα και καθαρά θα διαπιστώσουμε ότι τα 250-300€ είναι υπερβολικά χρήματα για μητρική (βλ. Maximus ktl) Oταν με 150-200 παίρνεις σχεδόν τα ίδια πράγματα με τις ίδιες επιδόσεις γιατί να πληρώνεις παραπάνω;

 

Συμφωνώ πάντως με την επιλογή Asus. Είναι πολύ καλές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...