Προς το περιεχόμενο

Προβλημα ξεκινηματος windows λογω ide


GrafeioTeleton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον το προβλημα εχει ως εξης

Εγκαταστησα τα Windows Xp 32bit στο καινουργιο συστημα(Αsus m2n deluxe sli,Athlon 3000,2x 1gb ram)

Εχω 3 σκληρους(2 sata(ο ενας ειναι partision 20gb για τα xp)και ενας IDE)

Οταν εκανα την εγκαταστηση δεν υπηρχε ο ide στο κουτι

Αφου εγκατασταθηκαν μια χαρα βλεπω στα Administrative tools οτι στον εναν σκληρο υπαρχει το boot(κανονικα δηλαδη)και στον αλλον να λεει οτι εχει system.

Ενταξει ως τωρα...

Οταν ομως εβαλα τον ide στο κουτι πριν μπει στα Windows μου γραφει οτι δεν βρισκει ενα στο system32 hal.dll!!!Δηλαδη ψαχνει στον ide να βρει windows...

EΛΑ ομως που στα bios το εχω ρυθμισει να ψαχνει τον sata...Εχω δοκιμασει τα παντα στα bios...Οταν αποσυνδεω τον Ide ξεκιναει κανονικα..

 

Παιδια καμια συμβουλη υπαρχει γιατι εχω φαει τον κοσμο και δεν βρισκω ακρη...

Πως μπορω να ξεκινανε και οι 3 σκληροι μαζι???

Tnx προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα εχεις 3 σκληρους ή 2?

γιατι γραφεις "ο ενας ειναι partision 20gb για τα xp"

 

ενας Σατα με 2 παρτισιον?

ή 2 σατα δισκους, ο ενας με 1 ο αλλος με 2 παρτς?

 

βγαλε το καλωδιο απο τον ide, μπες κανονικα στα win του σατα,

και κανε copy paste to αρχειο boot.ini εδώ να το δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 σκληρους σατα εχω απλα το εναν εκανα partision

Τελικα το ελυσα το προβλημα κανωντας τι αλλο φορματ.Απλα αυτην την φορα αποσυνδεσα ολους τους σκληρους αφυνοντας μονο τον εναν sata..

Δεν μπορω να καταλαβω παντως ακομα γιατι μου εκανε αυτο το πραγμα με το Dll αρχειο ενω δεν το πειραξα

Anyway..Tnx mod

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται πως εχεις μοιρασει το Sata σε ενα primary partition και ενα extended που εχει μονο ενα logical partition. Δηλαδη εχεις ενα C: (που ειναι το boot) και ενα D: (που ειναι το extended partition).

 

Αν Το Windows ειναι φορτωμενο στο C: και δεν χρειαζεται τιποτα απο το D: για να κανει boot, δεν πρεπει να εχεις προβληματα με τους νεους δισκους.

 

Αν ομως χρειαζεται δεδομενα απο το D:, πρεπει να φορμαρεις τους νεους δισκους ωστε να εχουν μονο extended partitions (ισως μοιρασμενες σε logical partitions). Αν το κανεις αυτο, θα παρουν τα γραμματα E:, F:, και παει λεγοντας. Ολα καλα.

 

Αν κανεις λαθος και φορμαρεις τον νεο δισκο σαν primary partition, θα παρει το γραμμα D: (και το D: του SATA θα γινει E:). Προβλημα αν το αρχικο D: χρειαζεται για το boot.

 

To Windows δινει γραμματα πρωτα στα primary partitions και μετα στα logical στην σειρα που τα βλεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύτηκα λίγο. Αν έχω στο σύστημά μου δύο σκληρούς Sata δίσκους. Στον έναν έχω δύο παρτίσιονς (c και d) και το άλλο σκληρό τον βλέπει το σύστημα σαν d και κάνω φορμάτ στο c (την ώρα που κάνω φορμάτ έχω και τον δεύτερο σκληρό συνδεδεμένο), δε θα περαστούν όλα τα αρχεία των win μόνον στο παρτίσιον c; Πρέπει όταν κάνω format στο c, να αποσυνδέσω το δεύτερο σκληρό δίσκο (sata και αυτός όπως περιέγραψα παραπάνω).

 

Kanenas αν μπορείς να μου εξηγήσεις με τις λογικές μονάδες δίσκου και τα extended τι συμβαίνει, γιατί στης Microsoft το site δεν έβγαλα άκρη.

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μπερδευτηκα εγω :)

 

Εχεις 2 Sata. Ο ενας σκληρος εχει partitions C: και D:

Τι εννοεις το συστημα βλεπει τον δευτερο σκληρο σαν D: ? Δεν μπορει να υπαρχουν 2 D: partitions.

 

Τελος παντων, θα προσπαθησω να εξηγησω τι εννοω με τα προηγουμενα.

Για να απαντησω πρωτα στην τελευταια σου ερωτηση, το format δεν εχει να κανει τιποτα με το που φορτωνονται τα κυριως Windows.

 

Τα Windows βαζουν λιγα αρχεια που κατευθυνουν το boot στο πρωτο primary bootable partition με το οποιο αρχιζει το computer. Αυτο παιρνει παντα το γραμμα C:. (Ειναι ο σκληρος δισκος που λες στο BIOS να κανει boot απο εκει).

 

Το Windows directory με το κυριως συστημα μπορει να ειναι στον C: (συνηθως) η σε καποιο αλλο partition που εχει πιο πολυ χωρο η ειναι πιο γρηγορο.

 

Να θυμασαι οτι οι σκληροι εσωτερικοι δισκοι (τα partition τους) παιρνουν τα πρωτα γραμματα αρχιζοντας απο το C:.

Επισης, τα primary partitions παιρνουν το γραμμα τους προτου το Windows δωσει γραμματα στα logical partitions των extended.

Για να δουλεψει το Windows, χρειαζεσαι τουλαχιστον ενα primary partition που το εχεις φορμαρει ωστε να ειναι bootable.

Sata και IDE δεν διαφερουν σε αυτη την διαδικασια εκτος απο καμμια προβληματικη κατασταση που η μητρικη σε αναγκαζει να κανεις boot απο IDE. Πολυ σπανιο αυτες τις μερες.

 

Παραδειγματα:

 

a. 1 σκληρος μοιρασμενος σε 1 partition μονο.

Τον FDisk και τον φορμαρεις σαν primary και bootable. Το Windows φορτωνει σε αυτον και τον ονομαζει C:

 

b. 1 σκληρος μοιρασμενος σε 3 partitions. Τον FDisk σε ενα primary bootable ( που θα γινει C: ) και σε ενα extended partition μοιρασμενο σε 2 logical disks ( που θα γινουν D: και E: ). Το Windows θα βαλει λιγα αρχεια στο C: και τα πολλα οπου του πεις κατα την εγκατασταση ( στο C:, D:, η E: ).

 

c. 1 σκληρος μοιρασμενος στα 3, και αλλος ενας επισης μοιρασμενος στα 3.

Ο πρωτος εχει ενα primary bootable partition και ενα extended που εχει 2 logical drives.

Ο δευτερος εχει ενα extended partition μοιρασμενο σε 3 logical drives.

Με αυτο το χωρισμα, ο πρωτος θα παρει C: (για το primary), D: και E: (για τα logical), ενω ο δευτερος, F:, G:, και H:.

 

d. Οπως το προηγουμενο αλλα ο δευτερος δισκος ειναι μοιρασμενος σε ενα primary partition (bootable η οχι) και σε ενα extended μοιρασμενο σε 2 drives. Εχει δηλαδη μοιραστει παλι στα τρια αλλα με αλλο τροπο.

Σε αυτη την περιπτωση, το primary bootable του πρωτου δισκου θα παρει το γραμμα C:

Το primary του δευτερου δισκου θα παρει το γραμμα D:

Τα 2 logical drives του πρωτου δισκου θα παρουν τα γραμματα E: και F:.

Τα 2 logical drives του δευτερου δισκου θα παρουν τα γραμματα G: και H:.

 

Αυτο συνεχιζεται για οσους δισκους προσθεσεις.

 

Ελπιζω να βοηθησε γιατι πιαστηκε το χερι μου να γραφω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο φίλε μου, τώρα το είδα το λάθος. Εννοούσα ο δεύτερος δίσκος να έχει το γράμμα E.

Διαβάσα αυτά που γράφεις και σε ευχαριστώ πολύ για αυτό. Επειδή δεν έχω πολλές γνώσεις, στα formats. Όταν κάνω φορμάτ τα win με ρωτούν που θέλω να κάνω εγκατάσταση ή αν θέλω να δημιοργήσω partitions. Ας πούμε ότι ο δίσκος είναι καινούργιος και αφορμάριστμος και πρέπει να φορμαριστεί για να περαστεί το λειτουργικό δλδ τα win. Όταν βάζω το cd εγκατάστασης με ρωτάει σε ποιο διαμέρισμα να κάνω το format. Δηλώνω δημιουργία μάλλον πρώτα διαμερίσματος αν θυμάμαι καλά και πες ότι κάνω και δεύτερο διαμέρισμα ορίζοντας πόσα GB θα είναι το καθένα και μετά κάνω στο C την εγκατάσταση του λειτουργικού (δλδ των win). Με αυτή τη διαδικασία υπάρχει περίπτωση να περαστούν αρχεία του λειτουργικού και στο άλλο διαμέρισμα (το D υποθέτω ότι θα είναι) που θα έχω κάνει κατά τη διαδικασία της εγκατάστασης των win;

 

Επίσης, το Fdisk γιατί να το χρησιμοποιήσω αφού τα διαμερίσματα μπορώ να τα κάνω από την εγκατάσταση των win;

Σε ευχαριστώ και πάλι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το FDisk δεν χρειαζεται μια και το τρεχει η ιδια η εγκατασταση. Χρειαζοταν αν εκανες ολα αυτα εκτος Windows.

 

Δεν θυμαμαι τις ερωτησεις κατα την διαδικασια της εγκαταστασης και ισως χανω λιγο στην ορολογια. Δουλευω Windows στα Αγγλικα.

 

Κανεις λοιπον boot απο το CD και ο σκληρος δισκος ειναι αδειος.

 

Λες του Windows να φτιαξει ενα primary διαμερισμα και ενα extended μοιρασμενο σε 1, 2 η παραπανω logical drives.

 

Μονο το primary χρειαζεται αν εχει σκοπο να βαλεις το Windows στο drive C:. Ο υπολοιπος δισκος μπορει να γινει extended και να μοιραστει αργοτερα, αφου πλεον δουλεβουν τα Windows. Η το κανεις κατα την εγκατασταση και καθαριζεις.

 

Εν συνεχεια, λες του Windows να φορμαρει και να φορτωθει στο primary διαμερισμα.

 

Αυτο ειναι ολο. ΟΛΟ το Windows θα καταληξει στο C: και θα κανει επανεκινηση μια χαρα.

 

Το D:, E: και τα υπολοιπα δεν εχουν σημασια (στο κατω-κατω ισως να μην υπαρχουν ακομα).

 

Οταν κολλησεις και αλλο δισκο, ακολουθησε την διαδικασια που εγραψα. Κανε τον extended για πιο σιγουρια για να μη αλλαξει η σειρα των γραμματων που εχουν ηδει καταχωρηθει.

 

π.χ. Αν εχεις κι'ολας ενα σκληρο με C: και D: και προσθεσεις ενα δισκο ενα χρονο μετα, κανε τον extended για να παρει γραμματα απο το E: και μετα.

 

Αν κατα λαθος τον κανεις primary, θα παρει το γραμμα D: και οτι προγραμματα η virtual memory (swap file) εχεις φορτωσει στον αρχικο D: (στον πρωτο δισκο) δεν θα δουλεβουν και θα πρεπει να τα εγκαταστησεις παλι.

 

Αυτα για τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...